Gribo Cold Ne İşe Yarar? 8 Kullanım Alanı

Gribo cold ne işe yarar?; Gribo cold ilaç, ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliklere sahip nonsteroid antiinflamatuar etki gösteren burun ve sinüslerde oluşan dolgunluğu gidermeye yarayan dekonjestan bir ilaçtır.

Gribo cold etken maddesi: Her 200 mg İbuprofen v 30 Mg Psödoefedrin Hidroklorür içerir.

Etken madde olarak ibuprofen içermesiyle birlikte tablet; romatoid artrit, osteoartrit, ankilozan spondilit ve diğer non-romatoid artropatilerin tedavisinde endikedir: burun tıkanıklığı, baş ağrısı, ateş, vücut ağrıları ve diğer ağrılarda doktorlar tarafından sıklıkla reçetelendirilir. Bu sebepten ağrı kesici ilaçlar gurubunda yer alır.

Gribo cold

İlaç; 10, 24 ve 30 tablet şeklinde PVC Alüminyum folyo blister ambalajlarda sadece eczanelerde satışa sunulmaktadır: ilacın ruhsat sahibi Dinçsa İlaç San. ve Tic. A.Ş.’dir.

Bir eczacı olarak bu içerikte Gribo cold ne işe yarar?; sorusuyla birlikte en çok karşılaştığım pek çok soruyu yanıtladım.

Gribo Cold Ne İçin Kullanılır?

Gribo cold ilaç; ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap giderici etkileri sayesinde grip, soğuk algınlığı ve sinüzit seyrinde gözlenen burun tıkanıklığı, baş ağrısı, ateş, vücut ağrıları ve diğer ağrıları gidermek için kullanılır.

İlaç; sırt ağrısı, bel ağrısı, kas ve eklem ağrısı ve genel eklem iltihaplarını geçirmek için tercih edilir: ağrı kesici ve iltihap giderici etki gösterir. Bununla birlikte ağrı kesici ilacın yüksek ve düşük doz kullanımına dikkat edilmelidir. Tablet alındığında ağrıları giderir, rahatlatır ve geriletir ancak kullanım talimatlarının dışına çıkılmaması tavsiye edilir.

Tabletten fayda görebilmek için mutlaka doktor önerisiyle ilaca başlanmalıdır, bununla birlikte etken ve yardımcı maddeleri sayesinde pek çok faydası bulunsa da alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Ağrı kesici ve iltihap giderici amaçla tercih edilse de doktor önermediği sürece kullanılmamalıdır; dikkat edilmediği takdirde pek çok sağlığı negatif yönde bozabilecek yan etkileri bulunmaktadır.

Hastalar çoğu zaman grip ile soğuk algınlığını bir biri ile karıştırıyor. Hatta grip aşısı olan biri soğuk algınlığı yaşayınca biz eczacılara aşı oldum ancak yine de grip oldum şikayetinde bulunabiliyor. Buradaki temel hata grip ile soğuk algınlığının karıştırılması. Bu konu hakkında Dr. Halit Yerebakan ”Grip mi yoksa soğuk algınlığı mı? Hangisini yaşadığınızı ayırt etmeniz önemli…” Başlıklı çok bilgilendirici bir video yayınlamış. İzlemeniz için aşağıda paylaştım.

YouTube video

Gribo Cold Nasıl Kullanılır?

İlaç etken madde olarak ibuprofen içerir: bu madde sancıya neden olan durumu tedavi etmez, yalnızca ağrı hissini giderir ya da hafifletir. Bu bilinçle hareket edildiğinde tablet, doktor önerisince kullanılmalı ve yüksek/düşük doz alımına gidilmemelidir. Etken maddesinden dolayı tablet non-steroidal antienflamatuvar ilaç grubunda yer alır, dolayısıyla yaralanmalarda; ağrılı rahatsızlıklarda veya ameliyat sonrası ağrılarda sıklıkla doktorlar tarafından reçetelendirilir.

Gribo cold prospektüs içerisinde çocuk yaş grupları için ağırlığa göre belirtilmiş olan dozajın kullanılması önerilir, yetişkinlerde ise ayrı olarak belirtilmiş olan doz tercih edilir.

Gribo Cold Nasıl Kullanılır?

 • Tablet bir bardak su ile alınır ve başka kullanım şekli yoktur.
 • Yetişkinlerde ve 12 yaşın üzerindeki çocuklarda, başlangıç dozu olarak ağızdan 2 tablet ve eğer gerekli ise her 4 saatte bir 1-2 tablet şeklinde alınır.

Doktor tarafından farklı bir kullanım önerilmediği sürece günde en fazla 6 tablet alınmalıdır. Etken ve yardımcı maddelerinden dolayı, en düşük dozda ve en kısa sürede ilacı kullanılması önerilmektedir. Doktorunuz, tabletin kullanımında bir değişiklik önerdiyse mutlaka uyulmalıdır, aksi takdirde yukarıda ki kullanımı takip etmeniz şiddetle önerilir. Bununla birlikte ilacın prospektüsünü okuyarak daha detaylı bilgi alabilir ve tedavi süreci hakkında pozitif yönde eğilim gösterebilirsiniz.

Gribo Cold Kimler Kullanamaz?

Tablet etken madde olarak ibuprofen içermesiyle ağrı kesici ve iltihap giderici özellik gösterir ancak bununla birlikte alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Dolayısıyla tabletin etken ve yardımcı maddelerinden birine veya birkaçına karşı hassasiyet durumu varsa ilaca başlanmaması gereklidir. Başladıktan sonra alerjinizin olduğunu fark ederseniz derhal ilaç kullanımını bırakmalı ve doktorunuza başvurmayı ihmal etmemelisiniz.

Gribo Cold Kimler Kullanamaz?

 • 12 yaş altı çocuklarda,
 • Tabletin, etken ve yardımcı maddelerine karşı alerji,
 • Şiddetli karaciğer hastalığı,
 • Şiddetli böbrek yetmezliği,
 • Asetil salisilik asit (Aspirin) ve diğer nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar kullanımı sırasında astım, ürtiker veya alerjik tipte reaksiyonları,
 • Tedavi edilmemiş mide ve on iki parmak bağırsağı ülseri,
 • İltihabi bağırsak hastalığınız varsa (ülseratif kolit, Crohn hastalığı)
 • Hamileliğin geç evresinde (6. aydan itibaren
 • Koroner arter by-pass cerrahisi geçirmek ya da yeni geçirmek,
 • Yüksek tansiyon ve koroner arter yetmezliği (kalbi besleyen damarda daralma) hastalığı
 • Beyin damarlarıyla ilgili bir kanama ya da başka aktif kanama

Yukarıda ki durumlarda ilacın kullanılması önerilmemektedir, birine veya birkaçına rastladıysanız ilaç kullanımını derhal bırakmanız gerekmektedir. Bununla birlikte anormal bir durumdan şüphe ederseniz doğrudan doktorunuz ile görüşmeniz son derece önemlidir.

Bu yazıda verilen bilgilerin kaynağı T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu internet sitesinde yer alan kullanma talimatıdır.

Gribo Cold Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gribo cold kullananlar, doktor tarafından önerilmeden ve eczacıdan temin edilmeden kullanmaması gereklidir: kullanılması halinde kişide çok ciddi tıbbi sorunlara yol açabilir.

Dolayısıyla tüm ilaçlarda olduğu gibi bu ilaçta da kullanan veya kullanacak kişi,  içerisinde barındırdığı etken ve yardımcı maddelerden birine veya birden fazlasına alerjisinin olup olmadığına emin olmalıdır. Bu durum ise ancak doktor tarafından belirlenebilir, dolayısıyla doktor reçetelendirmediği takdirde kişi keyfi olarak ilaç kullanmaya karar vermemelidir.

Gribo Cold Tablet kullanımı sonucunda kişide oluşabilecek alerjik reaksiyonların durumu sadece uzman görüşü ve uzman tetkikleri ile ortaya koyulabilir. İnsan vücudu ve tepkileri farklıdır; dolayısıyla her ilaç farklı insan gruplarında değişik etkiler gösterebilir.

Gribo Cold Dikkat Edilmesi Gerekenler;

 • Ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlar grubundan herhangi biri ile birlikte kullanmaktan kaçınınız.
 • Mide ağrısı ortaya çıkarsa ilacı kullanmayı durdurup doktorunuza başvurunuz.
 • Önceden geçirilmiş ciddi bir mide bağırsak rahatsızlığınız veya belirtiler varsa tedavinin herhangi bir anında ciddi olabilen kanama, ülser veya harabiyet gelişebilir.
 • Derinin pul pul olup dökülmesi, mukoza harabiyeti veya deride gözlenen aşırı duyarlılık hallerinde ilaç kullanımını bırakınız.
 • Alerji sonucu yüz ve boğazda şişme, nefes almada güçlük, bronşların daralması (astım) ve nezle gibi aşırı duyarlılık hallerinde dikkatli kullanınız.
 • Vücudunuzda sebepsiz olarak morarmalar, çürümeler ortaya çıkarsa, doktorunuza başvurunuz.
 • Üşüme, titreme ve ateşin birdenbire yükselmesi, halsizlik, baş ağrısı ve kusma ya da ensenizde katılık hissi ortaya çıkarsa hemen doktorunuza başvurunuz.
 • Açıklanamayan bir kilo artışı veya ödeme ait belirti (ayak bileğinde şişme) varsa doktorunuza danışınız.
 • 5 günden daha uzun süre kullanmayınız.
 • 60 yaş üzerindeyseniz dikkatli kullanınız.
 • Prostat büyümesi ve idrar kesesi fonksiyon bozukluğunuz varsa ilacı dikkatli kullanmanız gerekmektedir.
 • Bir bağ dokusu hastalığı olan Sistemik Lupus Eritematoz (SLE) rahatsızlığınız varsa, mutlaka doktorunuza bildiriniz.

Bunlarla birlikte ilacın kişi üzerinde daha ciddi yan etki göstermesi de mümkündür: yan etkilerini daha iyi tanımak için içeriği okumaya devam ediniz.

Yan etkiler

Gribo Cold Yan Etkileri Nelerdir?

Tablet içerisinde barındırdığı etken ve yardımcı maddeler nedeniyle ağrı kesici ve iltihap giderici özelliği gösteren bir ilaçtır. Etken ve yardımcı maddelerden dolayı çok ciddi yan etki gözlemlenmese de ilaç kullanımı konusunda kişi bilinçli olmalıdır. Kullanımı konusunda ellerin temiz olması çok önemlidir; çocukların dokunmaması sağlanmalıdır eğer dokunulduysa bol su ile yıkanması önerilir. Özel bir panzehri yoktur; dolayısıyla doz aşımında veya el, göz burun veya ağız ile temasta bol suyla yıkamak yeterli olacaktır. Bununla birlikte propilen glikol içermesiyle birlikte deride irritasyona sebep olabilir.

Gribo Cold Yan Etkileri;

 • İlacın (2400 mg\gün) dozda yani yüksek dozda kullanılması, atardamarlarda pıhtılaşma olaylarını arttırabilir.
 • Nefes darlığı; yüzde, dudaklarda, göz kapaklarında, dilde ve boğazda şişme; deride şiddetli kaşıntı ve döküntü; tansiyon düşmesine bağlı çarpıntı ve baş dönmesi
 •  Hırıltılı ya da zor nefes alma (astım nöbeti)
 • Kan basıncında yükselme (hipertansiyon)
 • Kalp atışlarında düzensizlik, çarpıntı, göğüs ağrısı
 • Şiddetli karın ağrısı (mide ülseri veya pankreatit)
 • Gözlerde ve deride sarılık (karaciğer işlev bozukluğu)
 • Dışkıda veya kusmukta kan veya kahve telvesi gibi siyah renk (sindirim sistemi kanaması).
 • Deride morluklar, burun ve diş eti kanaması, enfeksiyon hastalıklarına yakalanma sıklığında artış, solukluk ve halsizlik (kemik iliği baskılanması).
 • Ciltte, ağızda, gözlerde, cinsel organ çevresinde: cilt soyulması, şişmesi, kabarcıkları ve ateş ile seyreden ciddi hastalık hali (Steven-Johnson sendromu).
 • Ağızda ve vücudun diğer alanlarında su toplanması şeklinde veya farklı büyüklüklerde kırmızı döküntülerle seyreden hastalık (eritema multiforme).
 • Deride içi sıvı dolu kabarcıklarla deri soyulmaları ve doku kaybı ile seyreden ciddi bir hastalık (toksik epidermal nekroliz).
 • Kaslarda ani güç kaybı, his kaybı, görme bozuklukları (inme).
 • Şiddetli baş ağrısı, ense sertliği, bulantı, kusma ve bilinç bulanıklığı (aseptik menenjit).

İlacın yan etkileri, aynı etken ve yardımcı maddeler içeren ilaçların kullanımıyla birlikte artabilir. Dolayısıyla bu ilaçla birlikte kullanılması önerilmeyen veya dikkatli kullanılması gereken bazı ilaçlar da bulunmaktadır.

Diğer İlaçlarla Etkileşim

Gribo Cold İlaç Diğer İlaçlarla Etkileşimi

Tabletin yan etkilerini gözlemlememek veya sağlığınıza ciddi zarar vermemek için prospektüs doğru şekilde incelenmelidir. Diğer ilaçlarda olduğu gibi bu ilaçta da yanlış uygulamalar neticesinde ciddi tıbbi sorunların gözlemlenmesi olasıdır; doktor önerisi olmadan kullanmaya başlamanız kesinlikle önerilmemektedir.

Aksi halde ağrı geçirmesini istediğiniz tablet, daha büyük sorunlarına neden olabilir. Dolayısıyla bölgesel bir ağrıyı geçirmek isterken kendinize daha büyük hasarlar verebilirsiniz.

Gribo Cold Hangi İlaçlarla Beraber Alınmaz?

 • Yüksek tansiyon ilaçları ile birlikle alındığında; tansiyon düşürücü etkilerini azaltabilir.
 • Varfarin ya da heparin gibi antikoagülanların (kanın pıhtılaşmasını önleyen veya geciktiren ilaçlar) pıhtılaşma engelleyici etkilerini artırabilir.
 • Yan etki riski artabileceğinden aspirin, naproksen, selekoksib, nimesulid gibi COX-2 inhibitörleri dahil diğer NSAİ ilaçları ile birlikte kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Kortizon grubu ilaçlar ile birlikte kullanıldığında mide-bağırsak kanalında ülser ve kanama riski artabilir.
 • Aminoglikozid grubu antibiyotiklerin idrarla atılımı azalabilir ve istenmeyen etkileri artabilir.
 • Kolestiramin ile birlikte alındığında tabletin etkisini azaltabilir.
 • İdrar söktürücü ilaçlar ile birlikte kullanıldığında idrar söktürücü etki azalabilir ve böbrek bozukluğu riski artabilir.
 • Bağışıklık sistemini baskılayan bir ilaç olan siklosporin ve takrolimus ile birlikte kullanıldığında böbrek bozukluğu riski artabilir.
 • Mifepriston (düşük ilacı) ile birlikte kullanıldığında, mifepristonun etkinliğinde azalmaya neden olur.
 • İnsan bağışıklık yetersizliği virüsünün (HIV) de dahil olduğu retrovirüslere etkili zidovudin ile birlikte kullanıldığında kan hastalıkları riskini artırabilir.
 • Lityum tuzları ile birlikte kullanıldığında lityum kan seviyesinde yükselme ve buna bağlı yan etkiler görülebilir.

Bu ilaçlarla birlikte kullanıldığında kişide yan etkiler gözlemlenebilir: mide bulantısı, karın ağrısı, kusma (kanlı çizgiler olabilir), baş ağrısı, kulak çınlaması, bilinç bulanıklığı ve titrek göz hareketlerini hastada ortaya çıkabilir. Tabletin yüksek dozlarda, uyuşukluk, göğüs ağrısı, çarpıntı, bilinç kaybı, kasılmalar (özellikle çocuklarda), güçsüzlük ve baş dönmesi, idrarda kan, üşüme hissi, solunum problemleri de şiddetlenebilir.

Gribo Cold Fiyatı

Gribo cold fiyatı, doktor tarafından normal reçete şeklinde verilir ve fiyatı 6.18 TL’dir ve eczanelerde satışa sunulmaktadır; fiyatlarda yer yer farklılıklar olabilmektedir. Normal reçete ile satışa sunulan Gribo cold fiyatı 2022 yılı içerisinde farklılıkları olsa da doktorunuz reçete ederse devlet tarafından ücreti karşılanan bir ilaçtır. Aile hekiminin de bu ilacı reçete etme yetkisi bulunmaktadır.

Tableti satın alırken, son kullanma tarihi ve ürün ambalajına dikkat etmeniz sağlığınız açısından çok önemlidir.

saklama koşulu

Gribo Cold Tablet Saklama Koşulları

Gribo Cold 30 Tablet, 10, 24 ve 30 tablet şeklinde PVC Alüminyum folyo blister ambalajlarda sadece eczanelerde satışa sunulmaktadır. Ağzı plastik kapakla kapatılmış olan bu tablet, alüminyum tüplerde ve karton kutu içerisinde eczanelerde kullanılmak üzere vatandaşın hizmetine sunulmaktadır.

Gribo cold saklama koşulları, çocukların ulaşamayacağı ve ışık görmeyen bir odada yaklaşık 20 ila 25 derece arasında muhafaza edilir. Odanın ılık, nemsiz ve kilitli olması gereklidir. Kullanılmadan önce son tüketim tarihiyle birlikte özel ambalajı kontrol edilmelidir: ambalajının kaybolması halinde kullanılmaması şiddetle önerilir.

sık sorulan sorular

Gribo Cold Hakkında Sık Sorulan Sorular

Eczacı olarak bu ilaç ile ilgili en çok karşılaştığım soruları aşağıda yanıtladım. Sizlerin farklı soruları varsa lütfen yorum kısmında sorun. 3 gün içerisinde cevaplamaktayım.

Sonuç olarak; Gribo cold ne işe yarar?; yazısında, tıpkı diğer ilaçlarda olduğu gibi hayati öneme sahip olan yan etkiler, kullanım koşulları ve önemli tıbbi bilgilere yer verilmiştir. Bir eczacı olarak, doktor önerisi olmadan ilaçların kullanılmaması gerektiğini belirtmeliyim. Hastaların klinik ve şahsi durumuna bağlı olarak doğru ilacı doğru şekilde kullanması ve bununla beraber ilaç hakkında detaylı bilgiye sahip olması gereklidir.

Bu noktada Gribo cold ilaç hakkında, hastanın bilmesi gereken tüm bilgilere bu içerikte yer verdim ancak ilaç bilgilerinin ve kullanım şartlarının değişmesi ihtimali bulunduğundan mutlaka prospektüs okunmasını da şiddetle tavsiye etmekteyim.

4/5 - (4 {Oy})

Ecz. Nihat Bilgin

Merhaba! Ben Ecz. Nihat Bilgin. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum.

İstanbul'da eczacılık mesleğimi gerçekleştiriyorum. İlaç sektörü çok dinamik ve bilgiyi hep taze tutmak gerekiyor.
Bu sebeple EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı) kazanarak şuan uzman eczacılık eğitimi alıyorum.

İlaçları doğru kullanmak hayati öneme sahip bu yüzden hastaların klinik ve şahsi durumuna göre doğru ilacı, doğru süre ve pozolojide, en doğru maliyetle almasını sağlamak akılcı ilaç kullanımı için vazgeçilmez.

Edindiğim bilgi ve tecrübeyi sizlerle paylaşmak için Türkiye'nin Ecza Platformu hepsiecza.net'i kurdum.

“Gribo Cold Ne İşe Yarar? 8 Kullanım Alanı” üzerine 21 yorum
 1. Bu konu hakkında bilgi vermeniz çok güzel. Genellikle türkçe içerikler az oluyor fakat böyle güzel içerikler görmek ve okumak çok zevkli.

  Yanıtla
 2. Sitenizin tasarımı da içerikleriniz de harika, özellikle içerikleri adım adım görsellerle desteklemeniz çok başarılı emeğinize sağlık.

  Yanıtla
 3. Bu konu hakkında bilgi vermeniz çok güzel. Genellikle türkçe içerikler az oluyor fakat böyle güzel içerikler görmek ve okumak çok zevkli.

  Yanıtla
Yorum yapın