Momecon Krem Ne İşe Yarar? 3 Önemli Faydası ⚕️

Momecon krem ne işe yarar içeriğinde ilk önce sizlere Momecon‘ın gücünü aldığı etken maddesini devamında Momecon nedir sorusunu yanıtlayacağım. Yazının ikinci kısmında Momecon‘un 3 farklı formu olan Momecon krem, Momecon losyon ve Momecon pomat‘ın faydalarını ve nasıl kullanılacaklarını aktaracağım.

Yazının son bölümünde ise Momecon kullanırken karşılaşabileceğiniz yan etkileri, 3 farklı formunun da güncel fiyatı ile birlikte yılların verdiği eczacılık tecrübemin ışığında Momecon hakkında sık sorulan soruları cevaplayacağım.

Etken Madde:

Mometazon Furoat

Momecon formları

Momecon Nedir? 🤔

İçindekiler Kısmı gizle

Momecon, topikal bir kortikosteroiddir. (Topikal kortikosteroidler: dermatolojik hastalıklarda kullanılan ilaçlardır) Ciltte kızarmaya, kepeklenmeye, pullanmaya neden olan; seboreik dermatit, sedef, egzama, saman nezlesi (alerjik rinit) gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

Kortizon tipi bir hormon ilacı olan Momecon, güçlü kortikosteroidler arasında yer alır. (Kortikosteroidler: adrenal bezlerden salgılanan, hormonlara benzeyen ilaçlardır). Bu sebeple mutlaka doktor onayı ve gözetiminde kullanılmalıdır.

Momecon ne için kullanılır? Belirli cilt problemlerinden kaynaklı ortaya çıkan kaşıntı ve kızarıklık gibi semptomları azaltmak amacıyla cilt yüzeyine uygulanarak kullanılmaktadır. Momecon kullanımı için öncelikle etken maddelerini incelemenizi tavsiye ederiz. Etken ve yan maddelere alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

Deride oluşan lezyonun durumuna ve şekline göre doktorunuz uygun gördüğü formu size yazacaktır. Yağlı ciltlerde ve sulu lezyonlarda Momecon krem, Kuru cillte ve kabuklu sert lezyonlarda Momecon pomat, daha geniş alanda uygulamak gerektiğinde ise Momecon losyon tercih edilir.

Momecon Krem Nedir? 🤔

Momecon krem, beyaz homojen bir kremdir. 30 gram krem içeren alüminyum tüplerde satışa sunulur. Direkt olarak cilt üzerine sürmek üzere hazırlanmıştır. Momecon krem, kortizon türü bir hormon ilacıdır. Baskın cilt rahatsızlıklarında cilt üzerinde meydana gelen kızarıklık, kaşıntı, pullanma gibi sorunları iyileştirmek amacıyla kullanılmaktadır. Sadece rahatsızlık yaşanan bölgeye kullanımı yeterlidir.

Momecon krem; atopik dermatit, sedef hastalığı, egzama, alerjik dermatit gibi bazı iltihaplı deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Mometazon furoata yanıt veren hastalıklarda doktor tarafından reçete edilir. Momecon kremin amacı doğrudan rahatsızlığı tedavi etmek değil, cilt üzerinde beliren ve kişiye günlük yaşamında rahatsızlık veren olumsuz semptomları baskılamak amacıyla başvurulmaktadır.

Dirsekde dizde ve derinin ince olmadığı vücudun diğer bölgelerinde yaşadığınız kaşıntı, pullanma ve pembe lekelere karşı Momecon krem kullanımı tercih edilebilir.

Yardımcı maddeler:

Beyaz balmumu (bal arısından gelen bal mumu), hekzilen glikol, beyaz vazelin, stearil alkol, propilen glikol stearat, setearet 20, titanyum dioksit, alüminyum nişasta ektenil süksinat, fosforik asit, saf su.

Momecon Losyon Nedir? 🤔

Renksiz, berrak bir sıvı olan Momecon losyon, 30 ml serum içeren plastik şişelerde hazırlanmaktadır. Momecon losyon, kortizon tipi bir hormon ilacıdır. Mometazon furoata yanıt veren hastalıklarda kullanılır. İlaç güçlü kortikosteroidler (kortikosteroidler: adrenal bezlerden salgılanan, hormonlara benzeyen ilaçlardır ve kortizondur) sınıfında yer alır.

Momecon 0.1 losyon direkt olarak deriye damıtılarak kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Kullanım amacı; sedef, egzama, atopik dermatit, tahriş edici maddelere bağlı ya da alerjik dermatit gibi bazı iltihaplı deri hastalıklarının tedavisinde kızarıklık, yanma, pullanma gibi semptomları ortadan kaldırmak için kullanılır.

Yardımcı maddeler:

Propilen glikol, izopropil alkol, hidroksiproil selüloz, fosforik asit, sodyum dihidrojen fosfat monohidrat, saf su.

Momecon Pomat Nedir? 🤔

Hafif balmumumsu kokulu, homojen, beyaz Momecon pomat, 30 gramlık alüminyum tüplerde bulunur. Deriye direkt uygulanarak kullanılmaktadır. Kortizon içeren güçlü bir merhemdir.

Momecon pomat kullanımı; İçeriğindeki yoğun yağ sebebiyle kuru cilde sahip veya kabuklu, sert deri lezyonları olan hastalarda kullanımı uygundur. Vücudun farklı bölgelerinde yer alan iltihaplı deri hastalıklarının kızarıklık, yanma, pembe lekelenme, pullanma gibi belirtilerini iyileştirmeye yarar.

Momecon merhem, atopik dermatit, alerjik ya da tahriş edici maddelere bağlı dermatit, sedef, egzama gibi mometazon furoata yanıt veren rahatsızlıklarda doktor tarafından reçete edilir.

Yardımcı maddeler:

Beyaz vazelin, beyaz balmumum, hekzilen glikol, Propilen glikol stearat, fosforik asit, saf su.

Momecon Ne İşe Yarar? ℹ️

Momecon etken maddesi mometazon furoat sayesinde, vücutta şişliğe, kızarıklığa, iltihaba ve pullanmaya neden olan egzamanın semptomlarını baskılar. Yalnızca eczanelerde satılan ve cilt üzerine doğrudan uygulanan bir ilaçtır. Momecon nedir, ne işe yarar diye soruyorsanız aşağıda sizler için ilacın farklı formlarını göz önünde bulundurarak ne amaçla kullanıldığına değindik.  

Momecon Krem Ne İşe Yarar? ℹ️

Momecon krem, 30 gramlık tüplerde satılır. Hastalığınızın teşhisine bağlı olarak dermatolog ve aile hekimi tarafından tarafından reçete edilebilir.

Momecon Krem 3 Önemli Faydası

 • Atopik dermatit tedavisi
 • Alerjik dermatit tedavisi
 • Sedef hastalığı tedavisi

egzama (atopik dermatit), alerjik dermatit ve sedef hastalığı (Dirseklerde, dizlerde ve derinin kalın olduğu vücudun diğer bölgelerinde kuru ve kaşıntılı kızarıklıklar; sedef rengi, iri pullanmalar) ve benzeri iltihaplı deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Momecon krem 30 gramlık tüplerde satılır. Hastalığınızın teşhisine bağlı olarak dermatolog ve aile hekimi tarafından tarafından reçete edilebilir.

Belirli hastalıklar için tercih edilmesinden dolayı mutlaka doktor kontrolünde kullanmalısınız. Yaşadığınız hastalığa bağlı olarak deriniz üzerinde yaşadığınız kızarıklık, kaşıntı, pullanma vb. durumlarda sorunun olduğu bölgeye rahatlıkla uygulayabilirsiniz. İlaç etkisini düzenli kullanım sonrasında göstermektedir.

Momecon Losyon Ne İşe Yarar? ℹ️

Momecon losyon, geniş alanda ve saçlı deride oluşan lezyonlarda tercih edilir. Cilt üzerinde yaşadığınız bazı iltihaplı hastalıkların belirtilerini iyileştirmek amacıyla kullanılır. Cilt üzerinde görülen:

 • Kaşıntı,
 • Kızarıklık,
 • Pembe lekeler,
 • Pullanma gibi rahatsızlıkları iyileştirmek amacıyla kullanılır.

Doktorunuz tarafından yaşadığınız soruna ve boyutuna göre Momecon losyon reçete edilir. İlacın etki etmesi ve deri üzerindeki rahatsızlığın iyileştirilmesi için doktorun önerdiği gibi kullanıma özen göstermelisiniz.

Alerjik dermatit, psöriyazis (sedef hastalığı), egzama, tahriş edici maddelere bağlı ya da alerjik dermatit gibi iltihaplı deri hastalıklarında kullanılır.

Momecon Pomat Ne İşe Yarar? ℹ️

Pomatlar, yapı itibariyle kremlere göre daha yoğun ve koyu kıvamlı bir yapıya sahiptirler. Bu yüzden deri üzerinde kremlere oranla daha uzun süre kalarak ilacın deri altına nüfuz etmesine yardımcı olur. Momecon pomat; deri üzerinde kızarıklık, kaşıntı, lekelenme, iltihaplanma, pullanma gibi reaksiyonlara neden olan aşağıda belirttiğimiz hastalıklarda tedavi amacıyla kullanılır.

Doktorunuz tarafından Momecon pomat kullanımı tavsiye edildiğinde ilaçtan uzun süreli bir etki görmek istiyorsanız mutlaka doktorun önerdiği gibi kullanıma özen göstermelisiniz. Momecon kreme göre daha yoğun bir yapıda olan pomat, ilacın derinize daha hızlı ve uzun süreli nüfuz etmesini sağlar.

 • Psöriyazis (sedef hastalığı),
 • Alerjik dermatit,
 • Egzama,
 • Atopik dermatit,
 • İltihaplı deri hastalıkları başta olmak üzere tedavi amaçlı kullanılan bir ilaçtır.

Momecon içeriğinde güçlü bir kortizon içerdiği için bilinçsiz kullanımı çok ciddi yan etkilere sebebiyet verebilir. Bu sebeple mutlaka doktorunuzun tarif ettiği şekilde doktor gözetiminde kullanın. Bu içerikte yer alan bilgiler. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun web sitesinde yer alan Momecon Prospektüs sayfasından alınmıştır.

titck

Momecon Nasıl Kullanılır? 🤓

Momecon iltihaplı deri hastalıklarında deri üzerine uygulanmak üzere hazırlanan topikal bir kortikosteroiddir. Üç farklı formatı bulunan Momecon, düzenli kullanım sonucunda deri üzerinde bulunan hastalığa dair semptomları iyileştirir. Momecon nasıl kullanılır diyorsanız sizler için aşağıda kullanım şekli ve hangi durumlarda kullanmamanız gerektiği hakkında detaylı bilgiler sunduk.

Momecon Krem Nasıl Kullanılır? 🤓

Momecon krem kullanımında doktorunuzun reçetesine uygun hareket etmelisiniz. İlaç doğrudan deri üzerinde yer alan kızarıklık, kaşıntı, pullanmanın (vb.) olduğu bölgeye uygulanmalıdır.

Momecon krem kullanmadan önce bölgeyi ve elinizi temizleyiniz. Parmağınızın ucu ile yeteri miktarda aldığınız kremi ince bir tabaka halinde uygulayınız; hafif hareketlerle kremi cildinize yediriniz. Uygulama esnasında cilt üzerine baskı yapmayınız. Uygulama sonrası cildinizi hava almayacak şekilde kapatmayınız. Sadece hastalığın görüldüğü bölgeye uygulayınız. Gün içinde 1 defa kullanabilirsiniz; elbette doktorunuzun önerisine göre bu sıklık arttırılabilir.

Momecon kremin gözle temasında kaçının. Yüzünüze 5 günden fazla uygulamayınız. Çocuklarda 5 günden uzun süre kullanılmamalıdır. Büyük miktarlarda: vücudun geniş bir alanını kaplayacak kadar uzun süreli kullanmayınız. Bebeklerde ve küçük çocuklarda zorunlu kalmadıkça kullanmayınız. 2 yaş altı için kullanımı önerilmez.

Momecon kremin kullanılmaması gereken durumlar:

 • Mometazon furoata ya da yardımcı maddelere alerjinizi varsa,
 • Aşı sonrası ortaya çıkan deri reaksiyonlarında,
 • Aknede,
 • Siğilde,
 • Suçiçeğinde,
 • Rozasea hastalığında,
 • Anüs çevresinde görülen kaşıntılarda,
 • Ağız çevresinde görülen dermatitde,
 • Genital kaşıntılarda,
 • Bebeklerde görülen pişiklerde,
 • Zona hastalığında,
 • Deri enfeksiyonlarında,
 • Mantar ve parazit enfeksiyonlarında,
 • Yaralı ya da ülserli deri üzerinde,
 • Frengi hastalığında,
 • Verem hastalığında,
 • Deri atrofisiniz varsa Momecon kremi kullanmayınız.

Momecon Losyon Nasıl Kullanılır? 🤓

Momecon losyon kullanımı deri üzerine damıtılarak yapılmaktadır. Sadece hastalıklı bölgeye uygulayınız. Uygulama öncesinde bölgeyi ve ellerinizi temizlemeye özen gösterin. Deri üzerinde yumuşak hareketlerle ilacı cildinize yedirin; sert hareketlerden kaçınınız. Kullanım sonrasında bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız. İlacı doktorunuzun belirttiği sıklığa göre kullanmaya özen gösteriniz.

Gözle temasında mutlaka kaçının. Göz ve çevresine uygulamak için uygun bir ilaç değildir. Günde bir defa deri üzerine birkaç damla damlatarak uygulamanız yeterlidir. Çocuklarda 5 günden uzun süre kullanılmamalıdır. 2 yaş altı için tavsiye edilmez. Uzun süreli ve vücudun büyük bir alanını kaplayacak şekildeki kullanımlar tavsiye edilmez.

Momecon losyonun kullanılmaması gereken durumlar:

 • Losyonun etken maddesi olan mometazon furoata ve yardımcı maddelere alerjiniz varsa,
 • Uçukta,
 • Zona hastalığında,
 • Deri enfeksiyonlarında,
 • Suçiçeği hastalığında,
 • Parazite ve mantara bağlı görülen enfeksiyonlarda,
 • Yaralı cilt üzerinde,
 • Ülserli deri üzerinde,
 • Deri atrofisi durumunda Momecon losyonu kullanmayınız.

Momecon Pomat Nasıl Kullanılır? 🤓

Kreme göre daha yoğun bir kıvamda olan ve deri üzerinde daha uzun süre etki gösteren Momecon pomat kullanımı, direkt deri üzerinedir. Doktorunuzun tavsiye ettiği kullanım sıklığında, sadece hastalığın görüldüğü bölgeye uygulamaya özen gösteriniz.

Uygulama öncesi hastalıklı bölgenin ve elinizin temiz olması gerekmektedir. Uygulama yapılacak alana yeteri miktarda pomatı eşit ve ince bir tabaka halinde yediriniz. Uygulama sırasında cilt üzerinde baskı uygulamayınız. Uygulama sonrasında cildinizin hava almasına dikkat edin.  

Günde bir defa kullanımı yeterlidir. Göz kapağı dahil olmak üzere göz çevresinde kullanımından kaçının. Yüze 5 günden fazla uygulanması önerilmez. Özellikle çocuklarda 5 günden fazla kullanmayınız.

Momecon pomatın kullanılmaması gereken durumlar:

 • Pomat içerisinde bulunan mometazon furoata veya yardımcı maddelerden herhangi birine alerjiniz ya da duyarlılığınız varsa,
 • Aşı sonrası deride meydana gelen reaksiyonlarda,
 • Ağız çevresindeki iltihaplı yaralarda ve dermeatitde,
 • Uçukta,
 • Suçiçeği hastalığında,
 • İltihaplı deri hastalıklarında,
 • Aknede,
 • Genital kaşıntılarda,
 • Zona hastalığında,
 • Yaygın plak tipi psöriyazis durumlarında Momecon pomat kullanılmaz.

Momecon Kullanmadan Önce Bunlara Dikkat Edin ⚠️

Momecon kullanmadan önce dikkat etmeniz gerekenler:

 • Bu ilaç, bazı deri hastalıklarının tedavisinde dıştan kullanmak için hazırlanmıştır.
 • Sadece doktorunuzun önerdiği deri hastalıkları için kullanmalısınız. Kullanım sıklığına doktorunuzun tavsiye ettiği ölçüde devam etmelisiniz.
 • Doktorunuz aksini söyleyene kadar ilacı uyguladığınız bölgeyi sargı ya âda başka herhangi bir pansuman ile kapatmamaya özen gösterin.
 • Tedavi sırasında duyarlılık ya da tahriş gelişirse ilacı kullanmayı durdurmalı ve doktorunuza danışmalısınız.
 • Beklenmedik reaksiyonlarla karşılaşırsanız (bulanık görme gibi) beklemeden doktorunuza başvurun.
 • Hasar görmüş deri yüzeyinde ya da birbirine temas eden deri bölgelerinde, uzun süreli tedavilerle birlikte kapalı pansuman uygulamalarında toksik etkiler görebilirsiniz.
 • Çocuklarda istenen etkiyi ortaya çıkaracak en düşük dozu kullanmaya özen gösterin. Çocuklarda uzun süreli kullanımı tavsiye edilmez. Çocuklarda uzun süreli kortiosteroid tedavisi büyümeyi ve gelişmeyi olumsuz etkileyebilir.
 • Yetişkinlerde nadiren yüzde şişlik ya da yuvarlaklaşma, halsizlik, yorgunluk ve baş dönmesine neden olabilir.
 • Sedef hastalığında kullanılması durumunda, hastalığınız kötüye giderse ve iltihap dolu şişlikler meydana gelirse mutlaka zaman kaybetmeden doktorunuza danışmalısınız.
 • İlacın ciddi yanma riski mevcuttur.  Bu yüzden kullanım sonrası sigara içmemeye ve ateşe yaklaşmama özen göstermelisiniz. İlacı kullandığınız zaman boyunca giysilerinizi ve yatak örtülerinizi yıkamanız ilacın birikmesini azaltır ama ortadan kaldırmaz.
 • Momecon, göz kapakları da dahil olmak üzere göz çevresi ve göz içi için kullanıma uygun değildir. Gözünüze temas etmesi durumunda bol su ile durulayınız. Bulanık görme gibi görsel bozukluklar yaşamanız halinde doktorunuzla görüşünüz.  

Momecon Çocuklarda Kullanımı 👶

Çocuklarda Momecon ilacını minimum seviyede ve uzun süreli olmayacak şekilde; doktor tavsiyesi ile kullanmalısınız. Yeterli miktardan daha fazlası ya da daha uzun süre kullanıldığında çocukların hormon dengeleri üzerinde olumsuz etki bırakabilir. Bu durumda gecikmiş büyüme ve gelişme sorunu ortaya çıkar. Gereğinden fazla kullanımda yüzün şişmesi ya da yuvarlaklaşması gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Momecon’un Hamilelikte Kullanımı 🤰

Hamilelikte kullanımı tavsiye edilmez. Kesinlikle gerekli olmadıkça hamilelik döneminde kullanılmamalıdır. Eğer tedavi sırasında hamile olduğunuzu öğrenirseniz, durumu en kısa sürede doktorunuza bildirmelisiniz.

Momecon’un Emzirirken Kullanımı

Kesinlikle gerekli olmadıkça emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

Gerektiğinden Daha Fazla Momecon Kullandığınızda Ne Yapmalısınız?

Kortizon tipi bir hormon ilacı olması dolayısıyla reçeteli ve doktor kontrolünde kullanmaya özen göstermelisiniz. Eğer haddinden fazla ve uzun süreli kulandıysanız deride yanma, kuruluk kaşında; yüzde şişme gibi çeşitli yan etkiler görebilirsiniz. Bu tarz durumlarda bekletmeden doktorunuz ya da en yakın eczacı ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Momecon Kullanmayı Unuttuğunuzda Ne Yapmalısınız?

İlacı kullanmayı unuttuğunuzu fark ettiğinizde hatırlar hatırlamaz kullanabilirsiniz. Ancak kesinlikle unutulan dozları dengelemek adına çift doz kullanmayınız.

Kortizonun yan etkilerinden korunmak mühimdir bu sebeple kortizonun yan etkilerinden nasıl korunacağınızı anlatan Prof. Dr. Nuran Türkçapar’ın youtube videosunu sizlerle paylaşmak istedim.

YouTube video

Momecon Yan Etkileri 🤮

Etken maddesi ya da içeriğinde bulunan diğer maddelere duyarlı olan kişilerde, çeşitli yan etkilere sebep olabilir. Momecon yan etkileri:

Seyrek olarak; his kaybı, deri incelmesi yaşayabilirsiniz.

Çok seyrek olarak; saçkıran, yanma hissi, kaşıntı, abse, hastalığın şiddetlenmesi, ciltte kuruluk, sivilce, nasır oluşumu yaşayabilirsiniz. Topikal kortikosteroidler ile tedavide, karşılaşabileceğiniz diğer yan etkiler; deride kuruluk, tahriş, dermatit, ağız çevresinde dermatit, küçük genişlemiş kan damarları şeklinde sıralanabilir. Bu yan etkilerden herhangi birini görmeniz durumunda doktorunuza danışmalısınız.

Momecon Saklama Koşulları

Momecon’u kesinlikle çocukların görüp ulaşamayacağı yerlerde muhafaza ediniz. 25 derecenin altındaki oda sıcaklığı ilacı saklamak için idealdir. Kesinlikle dondurmayınız. Son kullanma tarihini göz önünde bulundurarak kullanınız; tarihi geçmiş ilacı kullanmayınız.

Momecon Fiyat 💸

Momecon’un tüm formlarının güncel fiyatını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Form İsmiFiyat Geçerlilik Tarihi
Momecon Krem Fiyat21.29 TL
Momecon Losyon Fiyat21.29 TL
Momecon Pomat Fiyat21.29 TL
momecon fiyat

Benzer Kaşıntı İlaçları

Aşağıda egzamaya iyi gelen farklı ilaçları görebilirsiniz.

Momecon Sık Sorulan Sorular

Momecon hakkında en çok sorulan soruları sizler için aşağıda cevapladım.

Son Günceleme 2 yıl önce Ecz. Nihat Bilgin

5/5 - (1 {Oy})

Ecz. Nihat Bilgin

Merhaba! Ben Ecz. Nihat Bilgin. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum.

İstanbul'da eczacılık mesleğimi gerçekleştiriyorum. İlaç sektörü çok dinamik ve bilgiyi hep taze tutmak gerekiyor.
Bu sebeple EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı) kazanarak şuan uzman eczacılık eğitimi alıyorum.

İlaçları doğru kullanmak hayati öneme sahip bu yüzden hastaların klinik ve şahsi durumuna göre doğru ilacı, doğru süre ve pozolojide, en doğru maliyetle almasını sağlamak akılcı ilaç kullanımı için vazgeçilmez.

Edindiğim bilgi ve tecrübeyi sizlerle paylaşmak için Türkiye'nin Ecza Platformu hepsiecza.net'i kurdum.

Yorum yapın