Fito Krem Ne İşe Yarar? Fito Merhem ve Fito Krem Faydaları

Fito Krem Ne İşe Yarar?; Fito Krem epitelin yenilenmesini gerektiren deri dokusunun tedavisinde kullanılan bir mucizedir ve halk arasında Fito Merhem olarak bilinir. Krem cilt lekelerini gidermek ve aynı zamanda sivilce gibi sorunları ortadan kaldırmak için en çok kullanılan ilaçlardan bir tanesidir. Hekimlerin sıklıkla reçete ettiği bu krem, hücrelerin yenilenmesini sağlar ve bu yönüyle de cilt hasarlarının iyileşmesine yardımcı olur.

Fito krem ne işe yarar

Cildin yenilenmesini hızlandıran bu lavanta kokulu kremi, bir eczacı olarak tüm detayları ile sizlere aktaracağım. Elbette yoğun kıvamlı bu kremin; nasıl kullanılacağı, yan etkileri, ne işe yaradığı ve dikkat edilmesi gerekenler gibi konulara da özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu konular hakkında bilgi sahibi olmadan kremi kullanmanın sağlığa çok olumsuz etkileri olacağı da bilinmelidir. Yoğun ve yağlı yapısı nedeniyle her gün yüzümüze boca etmenin size faydadan çok zarar getireceği bunun bir örneğidir.

İşte bu kremin mucizesi hakkında bilmeniz gereken her şey, bir eczacı deneyimleri ile birlikte karşınızda…

Fito Krem Nedir?

Fito Krem Nedir?; 40 gramlık veya 20 gramlık tüpte muhafaza edilen; etkin madde olarak 6 g Triticum Vulgare sulu ekstresi ve 0.4 etilenglikol monofenil eter içeren beyaz yumuşak bir kremdir. Aynı zamanda etilenglikol monofenil bulunmasıyla bakterilerle savaşmada da etkin bir silah haline gelmektedir. Kremde bulunan Triticum Vulgare sulu ekstresi ise; doku onarım süreçlerini hızlandırır, kemotaksi ve fibroblast olgunlaşmasını uyarır.

Bunun yanı sıra fibroblastik indeksi belirgin olarak arttırır ve bunların hepsi onarım aşamalarında oldukça önemlidir. Bu yönüyle gerek protein sentezi (ODS aktivitesi) hızlanması gerekse de dokuların prolini almasında artış görülmüştür. Buna ilaveten dokuların prolini ekleme kapasitesinde de artış olmuştur. Krem içeriğinde ki etilenglikol maddesi eter antiseptik özellikler de göstermektedir ve Fito Merhem; karaciğer, böbrekler, cilt ve akciğer gibi organlara etki etmektedir.

Peki bu merhem tam olarak ne işe yarıyor ve cildimizde nasıl etkileşime giriyor?

Fito Krem Ne İşe Yarar?

Kremin insan cildine pek çok yarar sağladığı yıllardan beri süregelen deneyler ile kanıtlanmıştır. Ev tipi yaralanmalar diyebileceğimiz hafif yanık, yaralanma ve hatta sivilce izlerine kadar faydası bulunmaktadır. İçerisinde yardımcı madde olarak barındırdığı “Lavanta esansı-Buğday akstresi” ile pek çok hücre yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Buna göre, Fito Krem Ne İşe Yarar sorusunun ayrıntılı cevabı şunlardır;

 • Ciltte meydana gelen kızarıklık, yaranma veya yanıklara iyi gelir; hücreleri yeniler.
 • Kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanların vücudumuzda bıraktığı yaraların hızlı iyileşmesine olanak tanır.
 • Alerjik faktörlerden kaynaklanan kaşıntılar için Kaşıntı İlaçları olarak kullanılabilir.
 • Cildin renk eşitsizliğini giderir ve kızamık gibi hastalıklardan sonra cilt lekelerin giderilmesini sağlar.
 • Yara, derin kesik, ameliyat yarası ve izi, deri hasarı veya bölgesel cilt hastalıklarında hücrelerin hızlı yenilenmesinde kullanılır.
 • Havalardan veya ciltsel problemlerden kaynaklı dudak kuruluğuna iyi gelir ve dudağın nemlenmesine olanak tanır.
 • Sinek ısırığı, pişik veya doğum sonrası çatlaklar için kullanılabilir ve bölgesel yenilenmeyi sağlar.
 • Ağda sonrası genellikle oluşan yanıklara ve izlere iyi gelir veya cildin yatışmasına yardımcı olur.
 • Siyah noktaları tedavi etmekte birebirdir ve tekrar oluşmasını yavaşlatır.
 • Epilasyon cihazı kullanımı sonrasında meydana gelen kızarıkları kısa süre içerisinde giderir ve iyileştirir.
 • Fito Krem Sivilceye İyi Gelir mi? diye soranlara müjdemiz var: evet bu krem mucizevi bir şekilde sivilce lekelerini de giderebilir.

Kremin insan cildinde pek çok olumlu etkisi görülmüş ve deneylerle kanıtlanmıştır ancak kremin faydaları tam olarak nedir?

Fito Krem Faydaları Nelerdir?

Stres, hastalık veya genetik kaynaklık pek çok insanın sivilce sorunları bulunuyor. Daha önce pek çok ilaç veya krem deneyenler çoğundan istediği sonucu alamıyor ve daha kötü cilt lekelenmelerine yakalanıyor. Hiç duymamış olabilirsiniz ancak Fito Krem Sivilce konusunda da sizin en yakın arkadaşınız olmayı başarıyor. Cildin yenilenmesini hızlandıran Fito Krem Faydaları işte şunlardır;

 1. İltihaplı sivilceleri kurutur, leke bırakmaması için bölge ile savaşır ve cildinizde leke kalmamasını sağlar.
 2. Cilt dokusunu tazeler, gözeneklerin açılmasını sağlar ve hücrelerin yenilenmesine olanak tanır.
 3. Suçiçeği tedavisinde etkin olarak kullanılır, hastalığın lekelerini etkin bir şekilde temizler.
 4. Sedef hastalığının semptomlarını azaltır ve yavaşlayan cilt yenilenme oranını hızlandırır.
 5. Kısa süre içerisinde yüzeysel cilt problemlerini ortadan kaldırabilir ve yan etkisi oldukça azdır.
 6. Epilasyon ve lazer sonrası oluşan hasarı en aza indirir ve vücudun renk eşitsizliğini dengeler.

Fito Krem Nasıl Kullanılır?

Günlük hayatınızda yaşadığınız küçük kazalardan sonra bu kremin adını duyma ihtimaliniz çok yüksektir. Fito Krem Ne İçin Kullanılır; bu krem sayesinde yukarıda saydığımız faydaları görebilir ve hızlıca iyileşebilirsiniz. Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde oluşacak her türlü cilt lekesi veya hasarın izlerini yok edebilirsiniz. Elbette her ilaçta olduğu gibi bu ilaçta da bazı önemli dipnotlara hâkim olmalısınız. Buna göre Fito Krem Nasıl Kullanılır?: konusu ise Fito Krem Prospektüs takip edilerek doğru bir şekilde şöyle uygulanmalıdır;

 • Günde en az iki kez olmak kaydı ile hafifçe masaj yapılarak uygulanmalıdır ancak yaralanmaların veya problemin önem derecesine göre değişkenlik gösterebilir.
 • Cilt üzerine haricen uygulanmalıdır, bir spatül veya eldiven yardımı ile krem dağıtılır.
 • Bölge, kreme bulanmış bir gazlı bezle kapatılmalıdır ve vakti geldiğinde bölgenin steril su ile yıkanması önerilir. Krem suda tamamen çözülebilir, bu nedenle başka bir işlem yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Bir Eczacı olarak yaralanmaların derecesi ve önemi için bir doktora danışarak ilacı kullanmakta fayda görmekteyim ve aynı zamanda prospektüsün de dikkatlice incelenmesini şiddetle tavsiye etmekteyim.

Fito Krem Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

Fito Merhem Ne İşe Yarar sorusunu araştıranlar, merhemin genellikle hangi durumlarda kullanılıp kullanılmayacağına pek dikkat etmemektedir. Bu bilinçsizlik ise ileride hayati sorunlara neden olabilmektedir ve kişide önemli izler bırakabilmektedir.

Kremin sadece faydasını ve nasıl kullanılacağını öğrenerek cildinize uygulamak hayati sorunlara neden olabilmektedir. Peki Fito Krem Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?; işte kremin kullanılmaması gereken durumlar:

 1. Kremin içeriğinde yer alan etken maddelerden birine veya birkaçına alerjiniz varsa kullanmayı bırakın.
 2. Ambalajı açık, son kullanma tarihi geçmiş veya farklı bir ambalaja geçirilmiş kremi kullanmaktan sakının.
 3. Kremi uzun süreli kullanıyorsanız hassasiyet belirtisi olabileceği için bir süre beklemenizde kullanmayı bırakmanızda fayda vardır.
 4. Günde 2 veya 3 kez kullanıyorsanız, bir dozu atladığınızı fark ederek kremi telafi amacıyla fazla kullanmayın, fazla kullandıysanız su ile hemen temizleyin.
 5. Kremi kullandıktan sonra elinizi yıkayın eğer unutup gözünüze veya ağzınıza götürdüyseniz hemen yıkamanız şiddetle tavsiye edilir.
 6. Tüy dökücü ürünler, şampuanlar, saç boyası, alkollü cilt ürünleri ve sert sabunlar gibi ürünlerle birlikte kremi kullanmamalı veya karıştırmamalısınız.
 7. Yukarıdakilerin haricinde böbrek veya karaciğer yetmezliği çeken hastaların kullanıp kullanmaması hakkında bir bulgu yoktur.
 8. Yaşlılarda ve çocuklarda kremin kullanımına ilişkin kısıtlama yoktur veya yaş sınırı bulunmamaktadır.
Fito krem kullanırken dikkat edilmesi gerekilenler

Fito Krem Kullananlar Bunlara Dikkat Edin

Fito Merhem Prospektüs, ilaç kullanılmadan önce okunması gereklidir ve talimatlara göre hareket edilmelidir. Krem genellikle hücre yenilemesi yani yanık, sivilce veya yaralanmalar için tercih edilmektedir. Ancak bu tür durumların tamamında bu ilacı kullanmak doğru bir yöntem midir? Elbette hayır; bir doktor önerisi ile doğru bir şekilde kullanılması ve belirli süre ile bölgeye sürülmesi gereklidir. Böylece ilerleyen zamanlarda bu tür cilt sorunlara karşı vücudunuzun daha sağlıklı olması veya sorunların daha hızlı tedavi edilmesi amaçlanır.

Bunlara ilaveten cilt sorunlarına yönelik yanlış ürün seçimi ya da ürünlerin yanlış kullanımına dikkat edilmelidir. Bu gibi yanlış uygulamalar neticesinde yaralarda büyüme, enfeksiyon veya yan etkiler gözlemlenebilir. Bir uzman önerisiyle birlikte cilt yapınıza uygun olarak bu kremi kullanmalı ve bir arkadaş tavsiyesi üzerine başlamamalısınız.

Aksi halde Fito Krem Kullananlar, cilt sorunlarından kurtulmak isterken daha büyük problemlere neden olabilir. Sağlık konusunda mucizeler yaratan bu kremin faydası yerine zararını görebilir ve büyük sorunlarla uğraşabilirsiniz. Neticede cilt, insanlar için çok değer verilen bir bölgedir ve yenilenmesi birtakım unsurlara bağlı olarak uzayabilir. Peki, bu kremi kimler kullanabilir, sınırlılıkları nelerdir ve hamilelikte yan etkileri var mıdır?

Fito Krem Gebelikte Kullanımı

Beyaz, opak, yumuşak ve homojen yapıda olan Fito Krem Gebelikte Kullanımı konusunda kesinleşmiş veri bulunmamaktadır. Çocuk doğurma potansiyeli olan kadınlarda da kesinleşmiş verilere rastlanmamıştır. Kremin doğrudan veya dolaylı olarak etkisi olmasa da gebe kadınların temkinli yaklaşması ve doktor gözetiminde kremi kullanması önerilmektedir. Hassasiyetin arttığı bu dönemde olabildiğince krem ve türevi ilaçların kullanılmasından sakınılmalıdır.

Bunun yanı sıra gebelik sırasında vücudun şeklinde bozulmalar meydana gelebilir veya sivilceler ve kızarıklar artabilir. Ancak bunlar süreç içerisinde doğal olarak değerlendirilmektedir ve dolayısıyla krem kullanımına gerek duyulmamaktadır. Hamilelikte Fito Krem Kullananlar bulunabilir ancak herkesin bünyesi birbiriyle aynı değildir. Dolayısıyla kullanan kişide herhangi bir şikâyetin olmaması, sizde de olmayacağı anlamına gelmemektedir. Hal böyle olunca gebelik sürecinde doktorunuza danışmadan herhangi bir krem ve türevi ilaç almanızı bir eczacı olarak kesinlikle önermemekteyim. Vücudunuzda anormal bir semptom görüyorsanız kendi başınıza çözüm üretmeye çalışmaktan ziyade en kısa sürede doktorunuza görünmeniz sizin yararınıza olacaktır. Peki gebelikte durum böyleyken bebek emziren bir annede krem nasıl bir tepki göstermektedir?

Fito Krem Emziren Anne Kullanabilir Mi?

Gebelik sürecinde kremin kana karışarak plesanta ile bebeğe ulaştığına dair bir iz bulunamadığını belirttik. Aynı doğrultuda Fito Krem Emziren Anne Kullanabilir Mi?; sorusuna da cevap vermek oldukça güçtür. Çünkü emziren annenin kremi kullanmasıyla birlikte ne bebekte ne de annede herhangi bir semptoma rastlanmamıştır.

Dolayısıyla emziren bir anne iseniz kremi kullanmakta herhangi bir engeliniz bulunmamaktadır ancak yine de temkinli olmanızı öneriyoruz. Çünkü kremin göze veya ağıza bulaşması zararlı sonuçlara neden olabilmektedir. Aynı zamanda Fito Krem Gözenek üzerine lokal uygulandığı ve sistemik biyoyararlanımı çok düşük olduğu için kullanabilirsiniz. Kremi, bebeğiniz varsa ve kremi kullandıysanız meme uçlarınızı ve ellerini iyice yıkamanız gerekmektedir. Krem, suda kolay ve hızlı bir şekilde çözüleceği için verebileceği zararı da minimum düzeye indirmiş olacaksınız.

Emziren annelerin ilaç kullanırken çok dikkatli olması gerekir. Bununla ilgili Uzm.Dr.Osman GÖNÜLAL’ın ”EMZİRME SIRASINDA İLAÇ KULLANIMI (Hastalıklara Göre Güvenli ilaçlar, Örnek reçeteler)” adlı youtube içeriğini sizlerle paylaşmak istiyorum.

YouTube video

Çevrenizde kremi kullanıp da herhangi bir sorun yaşamayan yakınınız olabilir ancak doktorunuza danışmadan kendi kararınızı vermemenizi önermekteyiz.

Hamile ve emziren bir birey değilseniz kremin üzerinizde gösterebileceği yan etkiler var mıdır?

Fito Krem Yan Etkileri

Tüm ilaçlarda olduğu gibi bu kremde de içerisinde bulunan etken maddelere alerjiniz olabilir. Bazen alerjilerin anlaşılması veya cildimizin karşı tepki verdiğini anlamak zor olabilir. Bu nedenle öncelikle kremi kullanmadan doktora veya bir eczacıya danışmanızda fayda vardır. Fito Krem Yan Etkileri de bazı insanlarda şu belirtileri göstermiştir;

 • Eller ve ayaklar da yüzeysel şişlikler ve yüzeysel cilt ağrıları
 • Bilek, yüz ve dudaklarda anormal derecede şişlikler ve ciltte lekelenmeler
 • Ağız veya boğaz çevresinde şişmeler ve nefes almada zorluk çekilmesi

Yukarıdaki maddelerden bir tanesini kendinizde görüyorsanız Roaccutane Fito Krem vücudunuzda tepkiye neden oluyor olabilir. Bu nedenle acil tıbbi müdahale almanız gerekmektedir ve hastaneye gitmeniz çok önemlidir. Bu yan etkiler çok seyrek görülse de vücudunuzda görülmesi çok önemli rahatsızlıklara neden olabilir.

“İlaçlar, aşılar ve geleneksel bitkisel tıbbi ürünler ile ilgili yan etkileri www.titck.gov.tr adresinde yer alan  “İlaç yan etki bildirimi” ikonuna tıklayarak veya 0800 314 00 08 numaradan Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildirebilirsiniz. Kullanma talimatında yer alan veya yer almayan tüm alerjik semptomları doktorunuz veya eczacınız ile paylaşarak ciddi rahatsızlık geçirmekten de kaçınabilirsiniz”

Fito Krem Fiyat 2022

Fito Krem Fiyat 2022 yılında güncellenmiş ve değişiklik göstermiştir. Sadece eczanelerde ve bir eczacı gözetiminde satılan Fito Krem 50 Mg Krem güncel fiyatı 07.2022 tarihi itibariyle 40.64 Türk Lirası’dır. Kremin fiyatı güncel olsa da ekonomik durum, zamlar ve mağaza fiyatları göz önünde bulundurulduğunda firmaya göre fiyatın değişebileceği de bilinmelidir.

Fito Krem Sık Sorulan Sorular

Bu ilaç hakkında sık sorulan soruları ve cevaplarını aşağıda görebilirsiniz;

Son Günceleme 2 yıl önce Ecz. Nihat Bilgin

4.5/5 - (6 {Oy})

Ecz. Nihat Bilgin

Merhaba! Ben Ecz. Nihat Bilgin. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum.

İstanbul'da eczacılık mesleğimi gerçekleştiriyorum. İlaç sektörü çok dinamik ve bilgiyi hep taze tutmak gerekiyor.
Bu sebeple EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı) kazanarak şuan uzman eczacılık eğitimi alıyorum.

İlaçları doğru kullanmak hayati öneme sahip bu yüzden hastaların klinik ve şahsi durumuna göre doğru ilacı, doğru süre ve pozolojide, en doğru maliyetle almasını sağlamak akılcı ilaç kullanımı için vazgeçilmez.

Edindiğim bilgi ve tecrübeyi sizlerle paylaşmak için Türkiye'nin Ecza Platformu hepsiecza.net'i kurdum.

Yorum yapın