Stilex Jel Nedir? Ne İşe Yarar? 4 Mühim Faydası ⚕️

Stilex jel ne işe yarar? Eczacı olarak aklınıza takılan tüm sorularınızı bu yazıda cevapladım. Stilex jel, sinek ısırığı, hafif yanık, kızarıklık, kaşıntı gibi semptomların tedavi edilmesine yarar. Stilex krem deriye sürüldüğü andan itibaren hızlı etki gösteren kaşıntı ilacıdır.

Etken Madde

15 mg Lidokain hidroklorür, 50 mg Dekspantenol ve15 mg Mepiramin maleat

stilex jel

Stilex Jel Nedir?

30 gramlık bir tüp içerisinde bulunan, kaşıntı, böcek sokmaları, kızarıklık, 1. Dereceye kadar yanık gibi durumların tedavisi için kullanılan bir kremdir. Ayrıca iltihabi durumlar için de kullanılabilen kaşıntı ilaçları kategorisinde yer alır.

Stilex Jel Ne İşe Yarar?

Stilex jel’in 4 Mühim Faydası aşağıdaki gibidir.

 • Böcek sokmalarına iyi gelir.
 • Hafif yanıkları iyileştirir.
 • Kaşıntıya karşı etkilidir.
 • Deride oluşan kızarıklık gibi semptomların tedavisi için kullanılmaktadır.

Alerjik reaksiyonların neden olduğu kaşıntıyı engeller. Stilex krem ne işe yarar anlattığımıza göre sıra geldi nasıl kullanılacağı kısmına.

Stilex Jel Nasıl Kullanılır?

Stilex jel doktorun önerdiği aralıklarla kullanılmalıdır. Günde birkaç kere sorunlu bölge üzerine uygulanması gerekmektedir. Jelin sürüleceği bölgenin temiz olması, ilacın daha iyi etki etmesini sağlayacağından temizlenen bölge üzerine sürülmesi daha iyi sonuç getirecektir. Kremi doktorunuzun tavsiye ettiği süreden daha uzun süre kullanmayınız.

Stilex Nerelerde Kullanılır?

Stilex, kesik gibi açık yara, zedelenmiş, hasar görmüş dokular dışında kaşıntı, kızarıklık olan bölgelere uygulanabilmektedir.

Mutlaka Doktor Önerisiyle Kullanın !!

Kaşıntı tedavisi üzerine Dr. levent Buda ”Kaşıntı Tedavisi – Kaşıntı Nasıl Geçer? | Homeopati Tedavileri” konulu bir Youtube videosu yayınlamış. Faydalı olacağını düşündüğüm için bende sizlerle paylaşmak istedim.

YouTube video

Stilex Jel Yan Etkileri Nelerdir?

İlacın içerisinde bulunan etken ya da yardımcı maddelere karşı hassasiyeti bulunan kişilerde yan etkiler görülebilmektedir. Deriye uygulayacağınız stilex krem yan etkilerinden herhangi birine rastlamanız durumunda ilacı kullanmayı derhal durdurmalısınız. Ayrıca doktorunuzu bu konuda bilgilendirmelisiniz.

Seyrek ve hafif olarak görülebilecek yan etkiler şu şekildedir;

 • Deride aşırı ya da hafif kızarıklık ve kaşıntı hali,
 • Nefes alıp vermede zorlanma,
 • Yüzde şişme,
 • Dil şişmesi,
 • Dudakta şişlik hissi,
 • Boğazda şişme,
 • Kan basıncında düşüş meydana gelmesi,
 • İstifra etme,
 • Yüksek ateş hali,
 • Çarpıntı hissi,
 • İştahın ani olarak kesilmesi,
 • Halsizlik ve yorgunluk hissi,
 • Uyku sorunları,
 • Başta meydana gelen ağrılar ve baş dönmesi,
 • Bulantı hissi
 • İshal belirtileri.

Yukarıdaki belirtilerden bir ya da birkaçını hissettiğinizde doktorunuzla irtibata geçebilir veya tıbbi yardım için tıp merkezine başvurabilirsiniz.

Stilex Jeli Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? ⚠️

Kullanmadan önce ilacın içeriğinde bulunan etken ve yardımcı maddelere karşı alerjiniz olmadığından emin olun. Jeli kullanmadan önce kullanacağınız bölgenin temiz olduğundan emin olun. Olası yan etkilerden herhangi birinin görülmesi halinde derhal doktorunuza ya da sağlık kuruluşuna başvurun.

Stilex Jel Prospektüs Nedir?

Her ilacın bir prospektüsü bulunmaktadır. Prospektüs ilaç ile ilgili bilmeniz gereken her şeyin yazdığı ve kutu içerisinde bulunan bir kağıttır ve kutusu içerisinde de prospektüsü bulunmaktadır.

Stilex Jel Fiyatı Ne Kadar?

Eczanelerde 2019 yılında 15, 79 TL’den, 2020 yılında 17, 67 TL’den, 2021 yılında 21, 17 TL’den satılmaktaydı. Son gelen zamlarla birlikte 2022 yılında eczane satış fiyatı 40.64 TL olmuştur.

Stilex Jel 30 gr ne kadar?

Stilex jel 30 gr fiyat listesi 21, 17 TL’den 40.64 TL’ye yükselmiştir.

Stilex Jel Muadili Var Mı?

Muadili demek içerisindeki etken maddelerin aynı olması demektir. Stilex jelin de muadili belli ilaçlar vardır. Bunlar;

 • Solerat jel
 • K-Fenidex

Stilex Jel Hakkında En Fazla Sorulan Sorular

Stilex Jel hakkında Google’de en fazla aranan soruları ve cevaplarını sizler için bir araya getirdik.

Stilex Jel Sivilce İçin Kullanılır Mı?

Stilex iltihabi durumları iyileştirme özelliğine sahip olsa da sivilceleri kurutma ya da iyileştirme özelliğine sahip değildir. Sivilceli bir yüzde kullanımı durumunda daha farklı sağlık sorunlarına yol açabileceğinden stilex jel sivilce için kullanılan ilaçlar listesi arasında değildir.

Stilex Jel Etken Maddesi Ve Kutu İçeriği Nedir?

Stilex krem içerisinde mepiramin maleat, lidokain hidroklorür ve dekspantenol etken maddeleri bulunmaktadır. Kutu içerisinde dışı alüminyum ile kaplı bir tüp ve prospektüs bilgileri yer almaktadır. Bununla birlikte kutu içeriğinde;

 • İlacın etken ve yardımcı maddeleri,
 • Ne olduğu ve ne için kullanılabileceği,
 • İlacı kullanmadan önce nelere dikkat edilmesi gerektiği,
 • Nasıl kullanılacağı,
 • İlacın olabilecek yan etkilerinin ne olduğu,
 • Saklanma koşullarının ne olduğu gibi bilgiler yer almaktadır.

Stilex krem ne işe yarar içeriğinde sık sorulan sorular kısmına geçelim.

Stilex Jel Geciktirici Olarak Kullanılır Mı?

Stilex jel, kaşıntı, kızarıklık, böcek sokma durumu sonucu oluşan rahatsızlıkların tedavisi için yatıştırıcı ve iltihap kurutucu bir etki için kullanılmaktadır. Dolayısı ile geciktirici gibi farklı ihtiyaçlar için kullanılan ilaçlar kategorisi içerisinde yer almaz.

Stilex Alerjiye İyi Gelir Mi?

Stilex böcek ısırması sonrası ya da farklı nedenlerden oluşabilecek alerjik reaksiyonların deri üstündeki kaşıntıya sebebiyet veren sorunların ve kızarıklığın tedavisinde kullanılmaktadır. Alerjinin rahatlatılması için kullanılabilmektedir.

Stilex Jel Kimler Kullanabilir?

Stilex jel içeriğindeki etken maddeye karşı alerjisi bulunmayan, gebelik durumu söz konusu olmayan ve bebekler dışında herkes tarafından kullanılabilir. Bunun yanı sıra açık yaralar üzerinde de kullanılamamaktadır. Hamilelik durumu söz konusu olanların ya da hamilelerin doktor gözetimi altında kullanmaları ve çok gerekli olmaması durumunda kullanmamaları gerekmektedir.

Stilex Jel Yüze Sürülür Mü?

Stilex jel derideki kızarıklık, döküntü, isilik gibi sorunların ya da alerjik reaksiyonların neden olduğu cilt sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun dışında uçuk, pişik, mantar gibi sorunların tedavisi için kullanılmaz.

Eğer sorunlu bölge yüzünüzdeyse dikkatli bir şekilde kremi kullanmanızda fayda vardır. Alnınızda ya da göz çevresinde oluşan bir sorunda gözünüze ya da kaş bölgesine temas etmesini engelleyerek direkt sorunlu bölgeye kremi yedirebilirsiniz.

stilex jel

Stilex Jel Vajinada Kullanılır Mı?

Stilex jel kaşıntı için kullanılan bir ilaç olmasına karşın vajinada kullanılmaz. Çünkü genital bölgedeki sorunun neden kaynaklandığını bilemezsiniz. Dolayısı ile genital bölgeler için özel olarak formüle edilmiş ve doktorunuzun önerdiği kremleri kullanmanız tavsiye edilir.

Evde Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Evlerde maruz kalınan böcek sokması, sivrisinek ısırması gibi durumlarda stilex krem kullanılabilmektedir. Bu hem kaşıntıyı giderir hem de bölgenin kızarıklığını alır. Fakat krem kullanmak istemeyenler için de evde uygulanabilecek çözümler bulunmaktadır. Elma sirkesinin evde uygulanabilecek en uygun ilaç olduğunu unutmamak gerekir. Kızaran ve şişen bölgeye bir miktar elma sirkesini uygulayabilirsiniz.

Alerji İçin Hangi Krem Kullanılır?

Alerjik reaksiyonlar için antihistaminik özelliği olan kremler kullanılmaktadır. Allerset, Stilex krem ve Fenistil de içeriğinde bulunan antihistaminik özelliklerinden dolayı alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanılabilen kremlerdir.

Kaşıntı İçin Hangi Krem İyi Gelir?

Kaşıntı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bunun için krem kullanıldığında derideki kaşıntı hissi ve kızarıklığı tedavi etmektedir. İçeriden gelen rahatsızlıkların tedavisini sağlamaz. Derideki kaşıntı hissi ve kızarıklığı geçiren diğer ilaçlar ise aşağıdaki gibidir;

Emla Krem Geciktirici Olarak Nasıl Kullanılır mı?

Emla kremin kullanım alanı çok geniştir. Kadınların mikroblading, kalıcı eyeliner, kalıcı makyaj, ağda ya da bunun gibi ağrılı işlemlerinin öncesinde sürülerek ağrının azalması ve önlenmesinde etkili olur. Bunun yanı sıra erkeklerin emla kremi cinsel organlarına ilişkiden bir saat kadar öncesinde sürmeleri halinde geciktirici etki yaratmaktadır. Bu etki için erkeklerin kremi cinsel organlarının ucuna sürmeleri gerekmektedir.

Allerset Antibiyotik Mi?

Allerset antibiyotik etkiye sahip bir ilaç olmamakla birlikte alerjik reaksiyonların neden olduğu durumlarda kullanılmaktadır.

Hirudoid Forte Jel Nereye Sürülür?

Hirudoid forte jelin kullanımı için belirli bir bölge bulunmamaktadır. Belirli nedenlerle dokuların zedelenmesi ve şişmesinin tedavisi için kullanılan bir krem olup ağrılarını azaltmakla birlikte pıhtı oluşumunu da engellemektedir. Bu nedenle bu semptomların oluştuğu her bölgeye sürebilirsiniz.

Dolgit Nedir? Ne İşe Yarar?

Dolgit, birden fazla nedenden dolayı vücutta meydana gelen ağrıların tedavisi için kullanılmaktadır. Bu nedenle; kemik ağrısı olabileceği gibi çarpma ya da düşme sonucu oluşan burkulma, ezilme gibi şikayetler de olabilmektedir. Ayrıca romatizmaya bağlı ağrıların tedavisi için de kullanılabilmektedir.

Fastjel Nedir? Kaç Yaş Kullanabilir?

Fastjel ağrılı bölgelerde kullanılan bir krem türüdür. İltihabi durumlar için de kullanılabilen bu krem düşme ya da çarpma sonucu meydana gelen şişliklerin tedavisi için de kullanılabilmektedir. Çocuklar için uygun bir ilaç olmadığından fastjel 14 yaş üstü bireylerde kullanılmaktadır.

YouTube video

Fenistil Jel Nedir? Ne İşe Yarar?

Fenistil jel ne işe yarar? Böcek sokmalarında etkili olan bir ilaçtır. Bunun yanı sıra ciltte oluşan hafif yanık, kızarıklık, kaşıntı gibi semptomların tedavisinde de kullanılmaktadır. Kremin sürülmesinden kısa bir süre sonra şikayetlerin azalması gerekmektedir.

Fucidin Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Fucidin antibiyotik içeren bir ürün olmakla birlikte hap halinde alınır ve krem şeklinde sürülebilir formları bulunmaktadır. Hap şeklinde de kullanıldığından ekşi sözlükte yer alan sorular arasında kortizonlumu soruları da bulunmaktadır. Ancak ilacın hiçbir formunda kortizon bulunmamaktadır. Kremin antibiyotik etkisi dışında faydaları ise şu şekildedir;

 • Kısaca Çiçek olarak belirttiğimiz su çiçeği rahatsızlıklarında döküntülerin izlerinin tedavisinde kullanılır,
 • Özellikle açık alanlarda herhangi bir böceği kontrol altına alamadığımızdan böcek sokmalarına karşı ilaç kullanmak gerekmektedir. Böcek sokmaları, sivrisinek ısırıkları ya da arı sokmalarında fucidin krem kullanabilirsiniz.
 • Hafif yanıklar da kullanılabilmektedir. Yara izlerinde de etkili bir çözüm sunmaktadır.

Stilex Jel Sık Sorulan Sorular

Stilex krem hakkında sık sorulan soruları bir eczacı olarak aşağıda yanıtladım. Eğer farklı sorularınız varsa lütfen yorumlarda sorun. Ortalama 3 gün içinde cevap veriyorum.

Sonuç olarak, Stilex jel alerji giderici, antipruritik, iltihap giderici ve anestezik özelliği bulunan kaşıntı ilacıdır. Bu sayede ürtiker, sinek ile böcek sokması rahatsızlıklarının ve hafif güneş yanığının tedavisinde kullanılır.

Son Günceleme 2 yıl önce Ecz. Nihat Bilgin

4.5/5 - (4 {Oy})

Ecz. Nihat Bilgin

Merhaba! Ben Ecz. Nihat Bilgin. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum.

İstanbul'da eczacılık mesleğimi gerçekleştiriyorum. İlaç sektörü çok dinamik ve bilgiyi hep taze tutmak gerekiyor.
Bu sebeple EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı) kazanarak şuan uzman eczacılık eğitimi alıyorum.

İlaçları doğru kullanmak hayati öneme sahip bu yüzden hastaların klinik ve şahsi durumuna göre doğru ilacı, doğru süre ve pozolojide, en doğru maliyetle almasını sağlamak akılcı ilaç kullanımı için vazgeçilmez.

Edindiğim bilgi ve tecrübeyi sizlerle paylaşmak için Türkiye'nin Ecza Platformu hepsiecza.net'i kurdum.

“Stilex Jel Nedir? Ne İşe Yarar? 4 Mühim Faydası ⚕️” üzerine 3 yorum
 1. Böyle bir dijital yardım emeğiniz için sizi tebrik ederim, kolaylıklar dilerim. Bundan sonra ki çalışmalarınızda başarılar dilerim. Şahsen ben sitenizden çok faydalanıyorum teşekkür ediyorum.

  Yanıtla
Yorum yapın