İbuactive Krem Ne İşe Yarar? 8 Faydası ⚕️

İbuactive Krem Ne İşe Yarar?; İbuactive krem, adale romatizması, ağrılı eklem hastalıkları, omurganın ve diğer eklemlerin iltihabı, romatizmal hastalıklar, omuz sertliği, bel ağrısı, spor ve kaza yaralanmalarında ki ezilme, burkulma ve gerilme gibi rahatsızlıkları rahatlatmaya yarayan cilt üzeri ağrı kesici kremdir.

Krem genel itibariyle lumbago; spor ve kaza yaralanmalarındaki ezilme, burkulma, gerilmelerin dıştan veya destekleyici tedavisinde tercih edilir, ağrı kesici ve iltihap giderici özelliği bulunur. Tüm bu özelliklerinden dolayı ağrı kesici ilaçlar kategorisinde yer alır. Eczacı olarak bu yazıda tüm detaylarıyla sizlere aktardım.

Ağrı Kesici İltihap Giderici Kremin Etken Maddesi: Her 1 mg krem, 50 mg ibuprofen içerir.

Etken madde olarak ibuprofen içermesiyle birlikte krem; romatoid artrit, osteoartrit, ankilozan spondilit ve diğer non-romatoid artropatilerin tedavisinde endikedir ve eklem ağrılarında doktorlar tarafından sıklıkça reçetelendirilir.

Kas/Doku Yaralanmaları ve Ağrıları için Ayrıca Okuyun: “Nimokain Jel Ne İşe Yarar? 7 Etkili Faydası

Sadece doktorlar tarafından reçetelendirilen ve eczanelerde satışa sunulan kremin ruhsat sahibi Pharmactive İlaç San. ve Tic. AŞ.’dir

Geçmeyen eklem ve kas ağrılarınız mı var?; o halde bir eczacı olarak doktor tarafından reçetelendirilen ağrı kesici ve iltihap giderici özelliği kuvvetli olan bu kremle ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı içeriği hazırladım. Okumaya devam edin.

Romatizmaya bağlı eklem ve bel ağrısı çekenler için Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Türkçapar çok faydalı bir video yayınlamış. Sizler için paylaştım, aşağıdan izleyebilirsiniz.

YouTube video

İbuactive Krem Ne İçin Kullanılır?

İbuactive krem ne için kullanılır?; Sırt ağrısı, bel ağrısı, kas ve eklem ağrısı ve genel eklem iltihaplarını geçirmek için tercih edilen bu krem, ağrı kesici ve iltihap gidericidir, harici kullanıma yönelik tercih edilir. Bununla birlikte ağrı kesici krem, vücudun açık ve tüylü bölgeleri için kullanıma uygundur ancak yüksek ve düşük doz kullanımına dikkat edilmelidir. Tüylü bölgelerde ağrıyı ve iltihabı giderir, rahatlatır ve geriletir; bununla birlikte eklem yakınındaki yumuşak doku yani eklem içi, sinir, sinir kılıfları, tendon ve eklem çevresi iltihaplarını geçirir.

Kremden fayda görebilmek için mutlaka doktor önerisiyle ilaca başlamalıdır, bununla birlikte etken ve yardımcı maddeleri sayesinde pek çok faydası bulunsa da alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Ağrı kesici ve iltihap giderici amaçla tercih edilse de doktor önermediği sürece kullanılmamalıdır. Dikkat edilmediği takdirde pek çok sağlığı negatif yönde bozabilecek yan etkileri bulunmaktadır.

İbuactive Krem Nasıl Kullanılır?

Kremin etken maddesi olan ibuprofen, sancıya neden altta yatan enflamasyonu geriletebilir, ağrı hissini giderir ya da hafifletir. Bu bilinçle hareket edildiğinde krem, doktor önerisince kullanılmalı ve yüksek/düşük doz alımına gidilmemelidir. Etken maddesinden dolayı krem non-steroidal antienflamatuvar ilaç grubunda yer alır, dolayısıyla yaralanmalarda; ağrılı rahatsızlıklarda veya ameliyat sonrası ağrılarda sıklıkla doktorlar tarafından reçetelendirilir. İbuactive krem prospektüs içerisinde çocuk yaş grupları için ağırlığa göre belirtilmiş olan dozajın kullanılması önerilir, yetişkinlerde ise ayrı olarak belirtilmiş olan doz tercih edilir.

İbuactive Krem Nasıl Kullanılır?;

 • Krem dışarıdan haricen kullanılır ve kesinlikle yutulmaz:12 yaş altı çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez.
 • Ağrılı ve rahatsızlık duyulan bölgeye hafifçe sürülür ve dağıtılır.
 • Özel bir tavsiye bulunulmamışsa günde 4 ila 10 cm uzunluğunda 3 veya 4 kez sürülür.
 • Her gün boyunca yaklaşık 14 ila 21 gün (2-3 hafta) kullanılır.

Doktor, kremin kullanımında bir değişiklik önerdiyse mutlaka uyulmalıdır, aksi takdirde yukarıda ki kullanımı takip etmeniz şiddetle önerilir. Tedavi başlangıçlarında büyük bölgesel kan birikmesi (Hematom) ve şişmelerde kremin deriye daha fazla işlemesi için sıkı bir bandaj tercih edilebilir. Bununla birlikte bu yazının kaynağı da olan T.İ.T.C.K internet sitesinde yer alan ilacın prospektüsünü okuyarak daha detaylı bilgi alabilir ve tedavi süreci hakkında pozitif yönde eğilim gösterebilirsiniz.

dikkat edilmesi gerekilenler

İbuactive Krem Kullananlar Bunlara Dikkat Etsin

Krem etkin madde olarak ibuprofen içermesiyle ağrı kesici ve iltihap giderici özellik gösterir ancak bununla birlikte alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Dolayısıyla kremin etken ve yardımcı maddelerinden birine veya birkaçına karşı hassasiyet durumu varsa ilaca başlanmaması gereklidir. Başladıktan sonra alerjinizin olduğunu fark ederseniz derhal ilaç kullanımını bırakmalı ve doktorunuza başvurmayı ihmal etmemelisiniz.

İbuactive krem kullananlar şu durumlarda kremi kullanmayı bırakmalıdır;

 1. Propilen glikole karşı aşırı duyarlılık
 2. Ağrı kesici veya anti romatizmal ilaçlara karşı alerji
 3. Deri ve mukozanız üzerinde açık yaranız veya egzama (Egzama için “Advantan Krem Ne İşe Yarar? 9 Ciddi Faydası” içeriğini okuyun).
 4. Gebeliğinizin son üç aylık dönemi

Yukarıda ki durumlarda ilacın kullanılması önerilmemektedir, birine veya birkaçına rastladıysanız ilaç kullanımını derhal bırakmanız gerekmektedir. Bununla birlikte anormal bir durumdan şüphe ederseniz doğrudan doktorunuz veya eczacınız ile görüşmeniz son derece önemlidir.

İbuactive Krem Dikkat Edilmesi Gerekenler

İbuactive Ağrı Kesici Krem, doktor tarafından önerilmeden ve eczacıdan temin edilmeden kullanmak çok tehlikelidir: bununla birlikte kişide çok ciddi tıbbi sorunlara yol açabilir.Dolayısıyla tüm ilaçlarda olduğu gibi bu ilaçta da kullanan veya kullanacak kişi,  içerisinde barındırdığı etken ve yardımcı maddelerden birine veya birden fazlasına alerjisinin olup olmadığına emin olmalıdır. Bu durum ise ancak doktor tarafından belirlenebilir, dolayısıyla doktor reçetelendirmediği takdirde kişi keyfi olarak ilaç kullanmaya karar vermemelidir.

İbuactive 5 Krem kullanımı sonucunda kişide oluşabilecek alerjik reaksiyonların durumu sadece uzman görüşü ve uzman tetkikleri ile ortaya koyulabilir. İnsan vücudu ve tepkileri farklıdır; dolayısıyla her ilaç farklı insan gruplarında değişik etkiler gösterebilir.

İbuactive Krem Dikkat Edilmesi Gerekenler;

 • 14 yaşından küçüklerin ilacı kullanması önerilmez ancak doktor önerisiyle durum değişebilir.
 • Astım, saman nezlesi ya da kronik obstrüktif akciğer hastalığı
 • Burun iç yüzünde şişme
 • Yüksek ateşe bağlı belirtileri olan bir hastalık
 • Ağrı kesici veya romatizma tedavisinde kullanılan herhangi bir ilaca karşı hassasiyet
 • Deri de kaşıntı ve döküntü

Kremi kullanmadan önce veya kullandıktan sonra yukarıda ki durumlardan birine veya birkaçına karşı 3 günü aşan bir şikâyet oluşması durumunda doktor görüşüne ihtiyaç duyulur. Dolayısıyla kremi kullanan kişi dikkatli olmakla birlikte kendisini de bir süre gözlemlemesi çok önemlidir.

Yan etkiler

İbuactive Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Krem içerisinde barındırdığı etken ve yardımcı maddeler nedeniyle ağrı kesici ve iltihap giderici özelliği gösteren bir ilaçtır. Etken ve yardımcı maddelerden dolayı çok ciddi yan etki gözlemlenmese de ilaç kullanımı konusunda kişi bilinçli olmalıdır. Kullanımı konusunda ellerin temiz olması çok önemlidir; çocukların dokunmaması sağlanmalıdır eğer dokunulduysa bol su ile yıkanması önerilir. Özel bir panzehri yoktur; dolayısıyla doz aşımında veya el, göz burun veya ağız ile temasta bol suyla yıkamak yeterli olacaktır. Bununla birlikte propilen glikol içermesiyle birlikte deride irritasyona sebep olabilir.

İbuactive Krem Yan Etkileri nelerdir?;

 • Sebebi belli olmayan burun akıntısı ve göz yaşarması olur.
 • Kalıtsal yatkınlığı olan hastalarda astıma benzer şekilde nefes almada güçlük çekilir.
 • Tüm vücutta görülen kaşıntı, şişme, iltihap, kızarıklık ve ışığa karşı hassasiyet oluşur.
 • Kremin sürüldüğü bölge de kızarıklık; kaşıntı ve hassasiyet görülür.

Kremi kullandıktan sonra eğer bunlardan birisi gözlemlenirse etken veya yardımcı maddelere karşı reaksiyon belirtisi var demektir dolayısıyla acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmaya gerek duyulabilir.

saklama koşulu

İbuactive Krem Saklama Koşulları Nelerdir?

İbuactive Krem 50 GR beyaz ila mavimsi renkli ambalajında ve alüminyum tüp içerisinde kullanıma sunulmaktadır. Ağzı plastik kapakla kapatılmış olan bu krem, alüminyum tüplerde ve karton kutu içerisinde eczanelerde kullanılmak üzere sadece eczanelerden temin edilebilmektedir

İbuactive Krem Saklama Koşulları, çocukların ulaşamayacağı ve ışık görmeyen bir odada yaklaşık 20 ila 25 derece arasında muhafaza edilir; odanın ılık, nemsiz ve kilitli olması gereklidir. Kullanılmadan önce son tüketim tarihiyle birlikte özel ambalajı kontrol edilmelidir: ambalajının kaybolması halinde kullanılmaması şiddetle önerilir.

İbuactive Krem Fiyatı

İbuactive Krem Fiyatı, eczanelerde perakende olmak üzere satışı KDV dahil 39.58 TL’dir

İbuactive Krem Hakkında Sık Sorulan Sorular

İbuactive Krem Kullanımı tıpkı diğer ilaçlarda olduğu gibi hayati öneme sahiptir; hastaların klinik ve şahsi durumuna bağlı olarak doğru ilacı doğru şekilde kullanması ve bununla beraber ilaç hakkında detaylı bilgiye sahip olması gereklidir. Bu noktada bir eczacı olarak İbuactive Krem Ne İşe Yarar?; sorusunun cevabıyla birlikte nasıl kullanılacağı, kremin içeriği, nelere dikkat edilmesi gerektiği ve yan etkileri gibi pek çok soruyu detaylıca cevapladım.

Akılcı ilaç kullanımıyla birlikte ilaçların ciddi tıbbi sorunlara yol açmaması adına soracağınız soruları 3 gün içerisinde cevaplamaktayım; dolayısıyla içeriğe katkıda bulunmak ve merak ettiğiniz konularda bilgi almak için yorum yapabilirsiniz.

Sonuç olarak, İbuactive krem eklem ağrısı, romatizma ve darbe sonucu oluşan ağrılarda sistemik yan etkilerden kaçınmak için doktorların çok sık reçete ettiği topikal ağrı kesici kremdir. Cochrane tarafından 2017 yılında topikal non steroid antienflamatuar ilaçlar üzerine yapılan bir araştırmaya göre topikal NSAID ağrı kesicilerin, ağrıyı yaklaşık bir haftada en az yarı yarıya azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiş.

5/5 - (1 {Oy})

Ecz. Nihat Bilgin

Merhaba! Ben Ecz. Nihat Bilgin. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum.

İstanbul'da eczacılık mesleğimi gerçekleştiriyorum. İlaç sektörü çok dinamik ve bilgiyi hep taze tutmak gerekiyor.
Bu sebeple EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı) kazanarak şuan uzman eczacılık eğitimi alıyorum.

İlaçları doğru kullanmak hayati öneme sahip bu yüzden hastaların klinik ve şahsi durumuna göre doğru ilacı, doğru süre ve pozolojide, en doğru maliyetle almasını sağlamak akılcı ilaç kullanımı için vazgeçilmez.

Edindiğim bilgi ve tecrübeyi sizlerle paylaşmak için Türkiye'nin Ecza Platformu hepsiecza.net'i kurdum.

Yorum yapın