Hipokort Krem Ne İşe Yarar? 5 Hayati Faydası ⚕️

Hipokort Krem Ne İşe Yarar? Eczacı olarak bu yazıda tüm detaylarıyla anlatacağım. Hipokort krem birinci derecedeki yanıkların, alerjik reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan kaşınmaların, çeşitli egzama problemlerinin çözümüne ve iltihaplanmış deri gibi cilt kaynaklı hastalıkların tedavisine yarar.

Kızarıklık, kaşıntı ve şişlik gibi deride görülebilen semptomların etkisini azaltmada kullanılır. Kortizon seviyesi düşük bir krem olmasına rağmen doktor kontörlünde olması oldukça önemlidir. Bununla birlikte kullanırken dikkat etmeniz gereken pek çok unsur bulunmaktadır. Hipokort krem bebek ve yetişkinlerde kullanımı da bu unsurlardan bir kaçıdır. Tüm bu bilgilere ulaşmak için okumaya devam edin.

Etken Madde

Hidrokortizon Asestat

Hipokort krem ne işe yarar

Hipokort Krem Nedir?

Hipokort, içerdiği etken madde olan hidrokortizon asestat sayesinde, su, sabun, deterjan gibi maddelerle temasın sebep olduğu temas dermatiti sorununda, böcek sokmalarında, 1. derecede yanıklarda, güneş yanıklarında ve birçok egzama hastalığının tedavisinde kullanılan bir krem çeşididir.

Hipokort kremin 1 gramı içerisinde 10 mg hidrokortizon asetat yer almaktadır. Ürün “zayıf potens kortikosteroidler” grubunda yer aldığından ürünün içerisinde yer alan kortizon seviyesi diğer kortizon içeren ilaçlara göre oldukça düşüktür. 30 gram olarak satışa sunulan krem, beyaz renklidir ve kokusuzdur. Alüminyum bir tüp içinde eczane raflarında yerini alır. Hipokort krem nedir sorusunu yanıtladığımıza göre gelelim ne işe yaradığına.

Hipokort Krem Ne İşe Yarar?

Hipokort krem ne işe yarar ve kullanımı nasıl soruları ile pek çok kez karşılaşıyorum. Bu bölümde bu soruları yanıtlayacağım.

Hipokort, bugün pek çok deri hastalığında tercih edilmektedir. Ancak Hipokort krem prospektüs okunmadan kullanılmamalıdır. Doktor kontrolünde kullanılması gereken ürün alerjik deri reaksiyonları durumunda, temas ile ortaya çıkan birtakım deri sorunlarında ve egzamanın hafif ve orta seviyelerinde kullanılabilmektedir. Aynı zamanda böcek sokması gibi durumlarda önerilen bir kremdir.

  • Kısa süreli deri kızarıklığı ve sıvı toplanmasında,
  • Derinin daha alt tabalarında olan ve yüzeye çıkan tanecikli dokuda,
  • Yabancı bir cisim tarafından sokulma ve benzeri durumlarda,
  • Doktorunuz önerdiği takdirde sedef hastalığı sürecinde de kullanabilirsiniz.

Hipokort krem kullanımı doz şeklindedir. Deri bölgesine ortalama 1 ile 2 defa kullanımı önerilir. Ancak doktor önerisi oldukça önemli. Doktorunuzun önerdiği dozda ve önerdiği gün sayısı boyunca kullanmak gerekir. Durumunuzda hala bir iyileşme olmaz ise bir doktora başvurmanız gerekir.

Hipokort Krem Ne İçin Kullanılır?

Psikolojik problemlerin sebep olduğu bir kaşıntı türü olan nörodermit hastalığının tedavisinde; meslek egzaması, nümmüler-dejeneratif egzama (ısı şartlarına bağlı olarak kış aylarında görülen egzama çeşidi), çocuk egzaması gibi çeşitli egzama hastalıklarının yol açtığı derisel problemlerin çözümünde kullanılır.

Hipokort Krem Neye Yarar?

Beş hayati faydası;

  • Yanıkların verdiği yanma hissini azaltır.
  • Alerjilerin sebep olduğu kızarıklık ve şişlik hissini atlatmada yardımcı olur.
  • Kaşınma dürtüsünü engeller.
  • En zayıf kortizonu içerdiği için hassas kişilerde kullanabilir.
  • Egzama hastalığını kısa sürede atlatmada etkin rol oynar.

Mutlaka doktor gözetiminde ve doktorunuzun oluşturduğu tedavi ile kullanılmalıdır!!

YouTube video

Hipokort krem ne işe yarar anlattık, gelelim nasıl kullanılacağına.

Hipokort Krem Nasıl Kullanılır?

Kullanmadan önce el hijneninize özen gösterdiğinizden emin olun. Kullanma talimatına göre, kapağı ters çevirerek tüpü delin ve tedavi uygulanması gereken bölgeye sürün.

Hipokort Krem Bebeklerde Kullanımı

Hipokort krem bebeklerde kullanımı hakkında doğru bilgiye sahip olmak oldukça önemlidir. Bebeklerde kullanımı doktor onayı ve gözetiminde kullanımı mümkündür. Bununla birlikte bebeklerde doktorunuz aksi bir yönlendirme yapmadığı taktirde 7 günü geçmeden kullanılmalıdır. Doktorun önerdiği dozda kullanımı ile 7 günde etkisini göstermelidir. Hipokort kremi kullanırken bebeğin bezi de dikkate alınmalıdır. Eğer bebek bezinin kapladığı alanda, alt kısımda yer alacak ise bebek bezi kullanımı gerçekleşmemelidir. Krem bebek bezi olmadan kullanılmalı ve böylelikle başka bölgelere dağılımı önlenmelidir.

Hipokort Krem Kullananlar

Hipokort krem kullananlar, yan etkileri dikkate almalı. Kullananlar ekşi sözlük gibi platformlarda birçok yorumda bulunmuş. Bu yorumlar kremin nasıl kullanılacağı ve ne işe yaradığına dair kendi tecrübelerini içeriyor. Ancak öncelikle prospektüs okunduktan sonra ürünün kullanılması oldukça önemli. Burada yapılan kullanıcı yorumları dikkate alınsa da önemli olan doktorun yapacağı yorum ve önerisi olmalıdır. Kremi doktor kontrolü ile kullanmak, iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Kullananlar Hipokort krem açık yaraya sürülür mü sorusunu da sormaktadır. Hipokort krem açık yaraya sürülmemektedir. Buna balık derisi hastalığı yani iktiyoz hastalığı sorunu yaşayanlar da dahil olmaktadır.

Hipokort Krem Yan Etkileri

Hipokort kullanmak, diğer tüm ilaç, krem çeşitlerinde olduğu gibi olası yan etkilere sebep olabilir.

Ciddi alerjik reaksiyonlar gösteriyorsanız (nefes alıp vermede güçlük, baş dönmesi, özel bağlamda yüz, dil ve boğazınızda şişme, kaşıntı) doktorunuza başvurunuz. Bu reaksiyonlardan birini göstermeniz Hidrokortizon Asestat’a karşı alerjiniz olduğunuzu belirtmektedir.

Yaygın Yan EtkilerKaşıntı, kızarıklık
Az Görülen Yan Etkilerhipertikoz, yanma ,kuruluk, tahriş, iyileşmede geçilme, derinin incelmesi, adrenokortikal baskılanma
Hipokort Krem Yan Etkileri

Bunlarla beraber çok seyrek olarak görünen katarak riskine dair bir tehdit de söz konusudur. Bunlar hissedildiği anda kremi bırakıp doktorunuza veya eczacınıza danışmanız atlanmaması gereken ve oldukça önemli bir noktadır. Bunlar dışında söz edilemeyen farklı yan etkiler için de danışmak şarttır. Benzer bir durum bebeklerde Hipokort krem kullananlar için de geçerli olmaktadır. Doktor kontrolünde takip edilerek kullanılması gerekmektedir.

Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar

Hipokort krem ne işe yarar içeriğimizin en önemi kısımlarından biride dikkat edilmesi gerekilenlerdir.

Kullanırken bu unsurlara dikkat edin;

Hipokort krem ne işe yarar

Hipokort Hakkında En Çok Merak Edilenler?

Hipokort krem ne işe yarar içeriğimizde bir eczacı olarak en çok karşılaştığım soruları yanıtlamak istedim. Hipokort ile ilgili en çok merak edilen sorular aşağıdaki gibi;

Hipokort Krem Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Hipokort krem etkisini ne zaman gösterir sıklıkla karşılaştığım sorulardan bir diğeridir. Hipokort krem etkisini çoğunlukla birkaç gün içerisinde göstermektedir. Bu nedenle kullanırken uzun süre boyunca bir etki görülmez ise doktorunu ile iletişime geçmeniz oldukça önemlidir. Uzun süren ve yaygın kullanımı sonucunda istenmeyen durumlarla karşılaşmak da mümkündür. Bu nedenle Hipokort krem kullanırken ciddi bir yan etki görürseniz ürünü kullanmayı bırakmanız önerilmektedir.

Hipokort Krem Beyazlatır Mı?

Hipokort krem hakkında merak edilenler arasında cilt beyazlatma özelliği yer almaktadır. Ancak bilinmelidir ki ürün cilt beyazlatmak için tasarlanmamıştır. Hipokort krem ciltteki kızarıklıkları, kaşıntı ve belli bir seviyedeki egzamaları önlemek için endikasyona sahiptir.  Krem bazı durumlarda uzman dermatologlar tarafından lekeler için de önerilmektedir. Ancak kortizonlu içeriğe sahip olan ilacı doktor kontörlü olmadan kullanmak tavsiye edilmez. Aynı zamanda yaz ve bahar aylarında, güneşli günlerde kullanılması da cilde zarar vermektedir. Hipokort krem beyazlatır mı sorusuna cevap olarak bu amaçla kullanılmamalı diyebilirim.

Hipokort Krem Reçetesiz Alınır Mı?

Hipokort krem reçetesiz alınır mı, nasıl alınır sorularına karşın Hipokort krem reçete ile satılmaktadır. Bu nedenle Hipokort krem alımı için öncelikle bir doktor kontrolünden geçmeniz gerekmektedir. Doktorun belirttiği doz oranında kullanımı önemlidir. Doktorunuz önerdiği takdirde Hipokort kremi istediğiniz bir eczaneden kısa süre içerisinde temin edebilmeniz mümkündür.

Hipokort Krem Fiyatı

Hipokort güncel fiyatı, 07.2022 tarihi itibariyle KDV dahil 40.64 TL‘dir. Güncel ilaç fiyatları ilaç tedariğine, kur hareketlerine ve stok durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Eczanenizden bilgi alınız.

Hipokort Krem Sık Sorulan Sorular

Hipokort krem ne işe yarar içeriğimizde en çok sorulan soruları 7 yıllık eczacılık deneyimim doğrultusunda aşağıda yanıtladım.

Diğer Kaşıntı İlaçları;

Hipokort krem ne işe yarar içeriğimizin sonuna geldik. Tüm ayrıntılarıyla anlattık sormak istediklerinizi lütfen yorumlar kısmında sorun. Ortalama 3 gün içerisinde yanıtlıyorum.

Son Günceleme 2 yıl önce Ecz. Nihat Bilgin

4.5/5 - (2 {Oy})

Ecz. Nihat Bilgin

Merhaba! Ben Ecz. Nihat Bilgin. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum.

İstanbul'da eczacılık mesleğimi gerçekleştiriyorum. İlaç sektörü çok dinamik ve bilgiyi hep taze tutmak gerekiyor.
Bu sebeple EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı) kazanarak şuan uzman eczacılık eğitimi alıyorum.

İlaçları doğru kullanmak hayati öneme sahip bu yüzden hastaların klinik ve şahsi durumuna göre doğru ilacı, doğru süre ve pozolojide, en doğru maliyetle almasını sağlamak akılcı ilaç kullanımı için vazgeçilmez.

Edindiğim bilgi ve tecrübeyi sizlerle paylaşmak için Türkiye'nin Ecza Platformu hepsiecza.net'i kurdum.

Yorum yapın