Fenistil Jel Nedir? Ne İşe Yarar? 5 Önemli Faydası

Fenistil jel; cilt üzerinde oluşan, iltihap yapmayan, kızarıklığa bağlı kaşıntıların ve alerjik rahatsızlıkların yüzeysel tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Eczacı olarak Fenistil Jel hakkında hastaların çok sık sorduğu soruları bu yazıda yanıtladım.

Etken Madde:

Dimetinden maleat

Fenistil Jel Nedir?

Fenistil, jel halinde bulunan ve böcek sokmalarında etkili bir ilaçtır. Bunun yanı sıra ciltte oluşan hafif yanık, kızarıklık, kaşıntı gibi semptomların tedavisinde kullanılmaktadır. Fenistil jel 30 gram olan ambalaj içerisinde her bir gram jel içerisinde 1 mg Dimetinden Maleat içermektedir. Böylelikle ilaç içerisinde 30 mg etken madde bulunduğu anlaşılmaktadır.

Fenistil Jel Ne İşe Yarar?

Fenistil özellikle ciltteki kaşıntı hissini rahatlatması nedeniyle böcek sokması, kaşıntı gibi rahatsızlıkların giderilmesini sağlamaktadır. Ayrıca ciltte meydana gelen hafif yanık tedavilerinde de kullanılarak cildi rahatlatmaya yardımcı olur.

Fenistil Krem (Merhem ) Ne İşe Yarar?

Fenistil krem (merhem) 5 önemli faydası;

  • Kaşıntı
  • Döküntü
  • Böcek sokması
  • Alerjiye bağlı kaşıntı
  • Hafif yanıkların tedavisinde cildi rahatlatmaya yarar

Fenistil Damla Ne İşe Yarar?

Fenistil damla vücuttaki kaşıntı hissini yok eden ve alerjik durumlar için kullanılan bir ilaçtır. Fenistil damlanın diğer bir adı fenistil drop olarak geçmektedir. Fakat damla halinde yalnızca bebek rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.

Fenistil Nasıl Kullanılır?

Fenistil için günlük belirlenen bir doz yoktur. Gün içerisinde 4 defaya kadar kullanabilirsiniz. Rahatsızlıklarınızın olduğu bölgelerin üzerine yeterli olacak kadar sürülmelidir. Bunun için öncelikle kremi süreceğiniz alanın temiz olması gerekmektedir.

Daha sonra doktorunuzun sizin için uygun gördüğü oranda sorunlu bölgeleri kapatacak şekilde kremi sürün. Eğer doktorunuz herhangi bir doz belirlemişse doktorunuzun tavsiyesi üzerine uygulama yapmalısınız. Doktorunuz size günde kaç doz fenistil uygulamanız gerektiğini söyleyecektir.

Bana bir eczacı olarak çok sık makatta kaşıntı üzerine sorular geliyor. Bu konu ile ilgili Acıbadem Fulya Hastanesi, Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Özdal Ersoy, “Makat bölgesindeki kaşıntıların nedeni nedir? ” Konulu bir Youtube videosu yayınlamış. Bu sorunu yaşayanlar mutlaka izlesin.

YouTube video

Fenistil Jel Yan Etkileri Nelerdir?

Fenistil için bilinen çok yaygın veya yaygın bir yan etki görülmemiştir. Seyrek olarak ciltte hafifi kuruluk belirtileri ve hafif yanma hissi oluşabilmektedir. Çok seyrek olmak üzere de alerjik reaksiyona neden olabilmektedir.

Fenistil Fiyatı Ne Kadar?

Fenistil eczanelerde hem reçeteli olarak hem de reçetesiz olarak satılmaktadır. İlacın eczanelerde 07.2022 itibariyle satış fiyatları 40.64 TL’dir.

Fenistil Jel Fiyatı Ne Kadar?

Fenistil jelin 2022 yılı eczane satış fiyatları 07.2022 itibariyle 40.64 TL’dir. İlacı reçeteli alabildiğiniz gibi reçetesiz olarak da eczanelerden temin edebilirsiniz.

Fenistil Krem Fiyatı Ne Kadar?

Fenistil kremin reçeteli ve reçetesiz olarak eczanelerde satışı yapılmaktadır. 07.2022 itibariyle fenistil kremin satış fiyatı 40.64 TL’dir.

Fenistil 0.1 Jel Fiyatı Ne Kadar?

Fenistil 0.1 jelin 2019 yılında 16,42 TL olarak satılmaktaydı. 2020 yılında bu fiyat 19,32 olarak güncellenmiştir. 2021 yılında ise 31, 77 TL’den satışı gerçekleşmiştir. Son olarak Temmuz ayında gelen zamlarla birlikte 2022’de fenistil 0.1 jelin fiyatı 40.64 TL olmuştur.

Fenistil Prospektüsü Nedir?

Fenistil jel prospektüs yer alan bilgiler aşağıdadır;

  • Nedir ve ne için kullanılır?
  • Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler?
  • Nasıl kullanılır?
  • Olası yan etkileri nelerdir?
  • Saklanma koşulları nelerdir?

Fenistil jel kullanımı ( use ) öncesi doktorunuza başvurunuz ve doktor önerisiyle kullanınız.

Fenistil Benzeri Kaşıntı İlaçları

Fenistil ile aynı aynı görevi gören diğer kaşıntı ilaçlarını da detaylıca inceledik. Merak ettiğiniz benzer ilaçları aşağıda görebilirsiniz. Ayrıntılarıyla okumak için üstlerine tıklamanız yeterli.

Stilex Jel Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Stilex kullanım alanı olarak fenistil ile aynıdır. Bir ilacın muadili diyebilmek için içerisindeki etken maddeden yardımcı maddelere kadar içeriğinin aynı olması gerekmektedir. Stilex de fenistil gibi böcek sokmalarında kullanılmakla birlikte ciltte oluşan hafif yanık, kızarıklık, kaşıntı gibi semptomların tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak etken maddeleri aynı değildir.

Stilex açık yaraya sürülür mü?

Stilex; alerjik reaksiyonlardan dolayı kaşıntı, döküntü ve böcek sokması gibi durumlarda kaşıntıyı önleyen bir ilaçtır. Fakat aşırı kaşıma sonucu ortaya çıkan yara hali ya da herhangi bir nedenle ortaya çıkmış açık yaralarda kesinlikle kullanılmaz.

Nimeksil jel krem ne işe yarar?

Nimeksil jel krem ağrılı ve iltihaplı olan bölgeler için antibiyotik etkisiyle bölgeyi kurutmaya yarayan ilaçtır.

Fastjel nedir nerelerde kullanılır?

Fastjel reçeteli satılan bir ilaç olup iltihaplı durumlar ve burkulma, incinme gibi durumlardaki ağrıların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç nerede kullanılır sorusunun yanıtı ise; soğuk ve ağrı kesici etkiye ihtiyaç duyan bölgelerinizde kullanabilirsiniz.

Muscoflex Duo jel ne işe yarıyor?

Muscoflex Duo jel eklemlerin iltihabi ağrılarında, ezilmede, burkulmada kullanılan bir ilaç olup ağrı kesici etkisi bulunmaktadır. Kas gevşetme etkisiyle eczanelerde tablet halinde de satışı bulunmaktadır.

YouTube video

Prepagel jel krem ne işe yarar?

Prepagel jel krem ağrı kesici özelliği bulunan ve aynı zamanda iltihaplı durumların tedavisinde de kullanılan bir ilaçtır. Bununla birlikte incinme, burkulma gibi durumlarda meydana gelen şişliklerin tedavisi için de kullanılabilmektedir.

Fenistil İle İlgili En Çok Merak Edilenler?

Fenistil jel ile ilgili en çok merak edilen sorular aşağıdaki gibidir:

Son Günceleme 2 yıl önce Ecz. Nihat Bilgin

5/5 - (4 {Oy})

Ecz. Nihat Bilgin

Merhaba! Ben Ecz. Nihat Bilgin. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum.

İstanbul'da eczacılık mesleğimi gerçekleştiriyorum. İlaç sektörü çok dinamik ve bilgiyi hep taze tutmak gerekiyor.
Bu sebeple EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı) kazanarak şuan uzman eczacılık eğitimi alıyorum.

İlaçları doğru kullanmak hayati öneme sahip bu yüzden hastaların klinik ve şahsi durumuna göre doğru ilacı, doğru süre ve pozolojide, en doğru maliyetle almasını sağlamak akılcı ilaç kullanımı için vazgeçilmez.

Edindiğim bilgi ve tecrübeyi sizlerle paylaşmak için Türkiye'nin Ecza Platformu hepsiecza.net'i kurdum.

Yorum yapın