Furacin Merhem Ne İşe Yarar? | Furacin 02 Merhem Faydaları

Furacin Merhem Ne İşe Yarar?; Furacin 0 2 Merhem cilt üzerine uygulanan; karakteristik kokulu bir kremdir, halk arasında rengi nedeniyle sarı krem olarak bilinir ve her tüpte yüzde 0 2 oranında etkin madde olan Furacin Nitrofurazon bulunur. Eczacı olarak tüm hatlarıyla bu kremi sizlere anlatacağım. Bu yazı özelinde krem ve merhem terimleri eş değer olarak alınmıştır.

Furacin merhem

Furacin merhem opak ve yarı şeffaftır ve 56 g’lık ambalajlarda muhafaza edilerek kullanıma sunulmaktadır. Furacin merhem ameliyat yaralarının enfeksiyondan kurtulması, duyarlı mikroorganizmaların (mikropların) oluşturduğu piyoderma (ciltte sivilceli durum) iyileşmesine yarar.

Buna ilaveten, dermatoz (deride oluşan hastalık) gibi cilt enfeksiyonlarında, kesik, yara, yanık ve ülser (derideki bir tür yara) enfeksiyonların ve otitis eksterna (dış kulak iltihabı) gibi sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Peki Furacin krem tam olarak vücudumuzda nereyi onarıyor, ne için kullanılıyor, ne kremi ve yan etkileri nelerdir; tüm bu sorulara içeriğimizi okumaya devam ederek ulaşabilirsiniz.

Ayrıca sivilce izlerini giderecek etkili bir krem arıyorsanız; “Fito Krem Ne İşe Yarar? Fito Merhem ve Fito Krem Faydaları” isimli içeriğimize göz atmanızı öneriyor ve konumuza devam ediyoruz.

Furacin Krem Nedir?

Furacin Krem; cilt yaralanmalarının üzerinde yer alan bakterilerin oluşmasını ve gelişmesini engelleyen bir cilt kremidir. Türkiye’de en fazla kullanılan kremlerden bir tanesi olmasıyla birlikte popülerliğini her zaman korumaktadır. Ancak bir eczacı olarak dışarıdan duyarak kremin kullanılmasını kesinlikle önermemekteyim. İçerisinde barındırdığı etken maddelerden dolayı krem hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenmeden alınması tehlikeli olabilmektedir.

Furacin krem, bir doktor veya eczacı önerisi olmadan kullanılmamalıdır, zira doktor reçetesi olmadan da ilacı temin etmek oldukça zordur. Krem Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ve ilaç ruhsatı almış bir üründür. Dolayısıyla şu özelliklere sahiptir;

 • Yenilikçi ilaçla aynı aktif bileşenleri içerir (inaktif bileşenler değişebilir).
 • mukavemet, dozaj formu ve uygulama yolu bakımından Sağlık Bakanlığı kriterlerine uygundur.
 • Aynı kullanım endikasyonlarına sahiptir.
 • Biyoeşdeğer anlamda uygundur.
 • Kimlik, güç, saflık ve kalite için aynı parti gereksinimlerini karşılayabilmektedir.

Bu yüzden şu sonuca varabiliriz: Furacin Merhem, farmakokinetik ve farmakodinamik özellikler açısından markalı bir ilaca biyoeşdeğer olan bir ilaçtır. 

Furacin Krem Ne için Kullanılır, Nasıl Kullanılır?

Bu merhem haricinde tüm ilaçlar doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır ve eczacılar nasıl kullanılacağını anlatacaktır. Bu süreçte doktorunuzun söylediklerini harfiyen yerine getirmeli ve eczacının da anlattıklarını hafife almamalısınız. Nitekim Furacin Krem Ne İçin Kullanılır; sorusuna yönelik olarak ciltteki yaralarda bakteri oluşumunu, gelişmesini ve çoğalmasını engelleyen antiseptik bir ilaçtır cevabı verilebilir. Aynı zamanda şunlar içinde bu merhemi kullanabilirsiniz;

 • Ciltte bakteri üremesini engeller.
 • Mikropların neden olabileceği; yara, enfeksiyon veya yaralanmaları tedavi edebilir.
 • Ciltteki irin ve sivilceleri yok edebilir.
 • Ameliyat sonrası yaraları enfeksiyondan koruma gücüne sahiptir.
 • Dış kulak enfeksiyonları ile etkili bir şekilde mücadele edebilir.

Furacin Antibiyotik Krem, doktor veya eczacının önerdiği süre boyunca talimatlara uygun şekilde kullanılmalıdır. Yukarıdaki durumlarda kremi kullanmadan önce bir gazlı bez yardımıyla problemli cilde sürebilir ve kremi iyice yedirebilirsiniz. Krem için önerilen süre ortalama 5-7 gündür. Aynı zamanda gazlı bezin serum fizyolojikle ıslatılması, bezin çıkarılmasını da kolaylaştıracaktır. Peki bu kremi kimler kullanabilir, herhangi bir sınırlılığı var mıdır; işte tüm soruların cevabı içeriğimizin devamında…

Furacin Krem Kimler Kullanabilir?

Furacin Krem Kullananlar genellikle prospektüs okumamaktadır ve bir eczacı olarak bunun çok yanlış olduğunu belirtmeliyim. Her ilacın bir kullanım şekli bulunmaktadır ve aynı zamanda kullanacak kişiler ve kullanmayacak kişiler açık bir şekilde belirtilmektedir. Bu nedenle Furacin Krem Kimler Kullanabilir?: sorusunun yanıtı şöyledir;

 1. Hamile veya gebeyseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışın
 2. Yan etkilerinden bir tanesini gözlemliyorsanız kullanmayı bırakın
 3. Öngörülen süreyi aşmayın ve kremi kullanmaya ara verin
 4. Alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız doktorunuza veya eczacınıza mutlaka danışın
 5. Bunların haricinde ilacın kullanımında herhangi sınırlılık bulunmamaktadır.

Kremin kullanmadan önce içerisinde ki etken maddeleri de bilmeniz gerekmektedir. Alerjiniz olup olmadığını anlamanız için bu maddelere karşı bir rahatsızlığınız olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Etken maddesi Nitrofurazone olan Furacin’in içerisinde ki yardımcı maddeler şunlardır;

 • Polietilen glikol 300,
 • Polietilen glikol 1000,
 • Polietilen glikol 4000

Furacin krem, hekimler tarafından çoğunlukla ameliyat sonrası oluşan yaraları tedavi etmek amacıyla reçetelenir. Bu sebeple Op. Dr. Ramazan Tarık Ünsal’ın ”Ameliyat sonrası yapılacaklar ve yapılmaması gerekenler” başlıklı youtube videosunu faydalı olur diye sizlerle paylaşmak istedim.

YouTube video

Furacin Krem Prospektüs Okumaya Özen Gösterin

Furacin Krem Prospektüs, ilaç kullanılmadan önce okunması gereklidir ve yukarıda ki etken maddelere mutlaka göz atılmalıdır. Aynı zamanda bu krem genellikle; hücre yenilemesi yani yanık, kulak iltihaplanması, ameliyat sonrası yaralanmalar veya sivilce için tercih edilmektedir. Merhem, bir doktor önerisi ile doğru bir şekilde kullanılması ve belirli süre ile bölgeye sürülmesi çok önemlidir. Dolayısıyla kremin doğru kullanılması ile yaralarda kabuklanma süresi hızlanacaktır ve iyileşme süreci de kısalacaktır.

Bunlara ilaveten ilaç kullanmak kişinin daha fazla sorumluluk almasını da beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla yan etkileri gözlemlememek veya sağlığınıza ciddi zarar vermemek için prospektüs doğru bir şekilde incelenmelidir. Diğer ilaçlarda olduğu gibi bu ilaçta da yanlış uygulamalar neticesinde yaralarda büyüme, enfeksiyon veya yan etkiler gözlemlenebilir. Doktor veya eczacı önerisi olmadan diğer kremlerde olduğu gibi bu kremde de kullanmaya başlamanız kesinlikle önerilmemektedir.

Aksi halde Furacin Merhem Sivilce geçirmesi istenirken gibi daha büyük cilt sorunlarından yakalanabilir ve kendinize zarar verebilirsiniz. daha büyük problemlere neden olabilir.

Furacin Krem Gebelikte Kullanımı

Furacin Krem Gebelikte Kullanımı konusunda kesinleşmiş veri bulunmamaktadır ve dolayısıyla doktor veya eczacı önerisi olmadan başlanması önerilmemektedir. Krem üzerine yapılan testlerde gebelikte embriyonla, fetal gelişim, doğum ya da doğum sonrası gelişim ile ilgili olarak doğrudan ya da dolaylı zararlı etkiler olduğunu göstermemektedir. Bu bağlamda çocuk doğurma potansiyeli olan kadınlarda da kesinleşmiş verilere rastlanmamıştır. Ancak bir doktor veya eczacı öneri olmadan kremi kullanmaya başlamanın zararlı olacağı konusunda uyarılarda bulunmaktayız.

Kremin doğrudan veya dolaylı olarak etkisi olmasa da gebelikte hormonların farklı çalışacağı veya kişisel olarak kreme tepki olabileceği için temkinli yaklaşılmasında fayda vardır.

Furacin Krem Emziren Anne Kullanabilir mi?

Furacın Pomad kremine yönelik gebelik sürecinde kremin kana karışarak plesanta ile bebeğe ulaştığına dair bir iz bulunamadığından bahsetmiştik. Buna bağlı olarak aynı doğrultuda Furacin krem emziren anne kullanabilir mi?; sorusuna da benzer bir cevap vermekteyiz. Çünkü emziren annenin kremi kullanmasıyla birlikte ne bebekte ne de annede herhangi bir semptoma rastlanmamış ve sağlığını olumsuz etkileyecek belirtiler bulunamamıştır.

Dolayısıyla emziren bir anne iseniz kremi kullanmakta herhangi bir engeliniz bulunmamaktadır ancak kremin etkin maddesi olan fusidik asit olmasıyla birlikte dikkatli olunması gerektiğini ifade etmeliyiz. Bu madde Fucudium cuccineum kültüründen elde edilen bir antibiyotik olup birçok gram-pozitif organizma üzerinde güçlü antibakteriyel etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda bu asit bakteriyel protein sentezini ribozomlarda aminoaçil-sRNA’dan proteinlere amino asit transferini engellemeyi de başarıyla yapmaktadır. Çok faydalı olsa da penisiline ya da diğer antibiyotiklere dirençli olan Stafilokoklar bu kreme oldukça duyarlıdır ve etkileşime girebilir.

Topikal olarak uygulanan bu krem, terapötik etkinliği kısmen deri enfeksiyonlarına neden olan organizmalar üzerindeki antibakteriyel etkisi görülmüştür. Aynı zamanda kısmen de olsa bu antibiyotiğin, bütünlüğü bozulmamış olan ciltten penetre olma yeteneğinden kaynaklandığı da bilinmektedir.

Furacin Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Antibiyotikli Krem Furacin, diğer ilaçlarda da olduğu gibi vücudunuzda tepkimeye girebilir ve alerjinizi tetikleyebilir. Bu nedenle bir eczacı olarak ilacı ilk defa kullanıyorsanız kendinizi veya yakınınızı gözlemlemenizi önermekteyim. Çünkü ilaçlarda alerjiler, ilacı alır almaz ortaya çıkmayabilir. Bu nedenle birkaç saat boyunca ilacı ilk defa alan kişiyi gözlemlemeniz önerilmektedir. Bu bilgiler ışığında Furacin Krem Yan Etkileri olarak şu semptomlar gözlemlenmektedir;

 • Cilt döküntüsü, kaşıntı ve bölgesel kızarıkların oluşması
 • Lokal ödem (şişlik) gibi değişik derecelerde kontakt dermatit (temasla ortaya çıkan deri hastalıkları) reaksiyonları görülebilir
 • Deride süperenfeksiyon (nitrofurazon kullanımına bağlı mantar) ortaya çıkabilir.
 • Bazı mikroorganizmaların (Pseudomonas da dahil olmak üzere) çoğalması ile birlikte mevcut enfeksiyonun dışında yeni enfeksiyonlar oluşması.

Yukarıdaki yan etkilerden birini veya birkaçını gözlemliyorsanız doktorunuzu veya eczacınızı hemen bilgilendirmenizi ve zaman kaybetmemenizi önermekteyiz. Çünkü bu yan etkiler çok önemlidir ve daha büyük sorunlara sebebiyet verebilir.

Furacin Ne Kadar 2022

Furacin Ne Kadar 2022; kremin fiyatı son günlerde güncellenmiş ve değişiklik göstermiştir. Buna göre sadece eczanelerde ve bir eczacı gözetiminde satılan Furacin Krem Fiyatı güncel olarak 22.57 TL’dir. Kremin fiyatı güncel olsa da bazı durumlarda değişkenlik gösterebilir ve fiyatı artabilir veya azalabilir.

Furacin Merhem Sık Sorulan Sorular

Furacin hakkında sık sorulan soruları bir eczacı deneyimiyle cevapladım.

Son Günceleme 2 yıl önce Ecz. Nihat Bilgin

5/5 - (4 {Oy})

Ecz. Nihat Bilgin

Merhaba! Ben Ecz. Nihat Bilgin. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum.

İstanbul'da eczacılık mesleğimi gerçekleştiriyorum. İlaç sektörü çok dinamik ve bilgiyi hep taze tutmak gerekiyor.
Bu sebeple EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı) kazanarak şuan uzman eczacılık eğitimi alıyorum.

İlaçları doğru kullanmak hayati öneme sahip bu yüzden hastaların klinik ve şahsi durumuna göre doğru ilacı, doğru süre ve pozolojide, en doğru maliyetle almasını sağlamak akılcı ilaç kullanımı için vazgeçilmez.

Edindiğim bilgi ve tecrübeyi sizlerle paylaşmak için Türkiye'nin Ecza Platformu hepsiecza.net'i kurdum.

Yorum yapın