Hamazinc Krem Ne İşe Yarar? 6 Önemli Faydası

Hamazinc krem ne işe yarar?; Hamazinc krem, içerisinde barındırdığı Hamamelis Virginiana sulu özütü ile doku büzücü, kanamayı durdurucu ve iltihap giderici etki gösterir: ciltte sürtünme, mantar ve kızarıklığı gidermeye yarar.

Doktor tarafından cilt rahatsızlıklarında reçetelendirilen kremin etken maddesi: Her 1 mg krem, 53.5 mg Hamamelis Virginia Distilat ve 180 mg Çinko Asit içerir.

Eczacı olarak, Hamazinc krem hakkında bilmeniz gerekenleri ve çok sık karşılaştığım soruları bu yazıda sizler için yanıtladım.

Hamazinc, 30, 60 ve 90 gr olmak üzere üç farklı alüminyum tüplerde sadece eczanelerde satışa sunulmaktadır: Beyaz görünüşlü bir ambalajı bulunmaktadır. Doku büzücü etkisiyle deriye ait yaralanmaları giderir ve deri proteinlerinin çökmesini sağlayarak doku kalınlaştırıcı etki gösterir. Beyaz ve homojen görünüşlü kremin ruhsat sahibi Berko İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.’dir:

Cilt kremi olarak sıklıkla doktor tarafından reçetelendirilen bu ilacın; nasıl kullanıldığı, nelere dikkat edilmesi gerektiği, yan etkileri ve sık sorulan soruları okumadan ilacın kullanılmamasını öneririm.

Hamazinc Krem Neye Yarar?

Hamazinc, Hamamelis adı verilen Virginya Cadı Fındığı bitkisinden üretilen bir kremdir: bitkiden adını alan Hamamelis Virginiana özellikle cilt sağlığını korumak adına pek çok bileşeni içerisinde barındırır. Yüzyıllardır geleneksel olarak kullanılan bu bitki, kozmetik ilaç üretiminde de sıklıkla tercih edilmektedir. Hamazinc kreminin etken maddesi olan,

Hamamelis Virginiana Ne İşe Yarar?;

 • Nemlendirici etki gösterir.
 • Sıkılaştırıcı astrenjan etkileri bulunur.
 • Onarıcı ve güçlendirici etki gösterir.
 • Anti-ageing yaşlanma karşıtı etkisi vardır.
 • Antioksidan etkileri gösterir.
 • Sebum dengeleyici ve temizleyici özelliği bulunur.
 • Kızarıklık karşıtı etkisi vardır.
 • Kaşıntı giderici etkisi vardır.
 • Akne karşıtı bakım özelliği bulunur.

Bununla birlikte içerisinde barındırdığı etken madde nedeniyle Hamazinc genel olarak cilt kremi şeklinde reçetelendirilmektedir. Bebeklerde pişik, yetişkinlerde makyaj temizleme ürünü ve akneye eğilimli ciltlerin yatıştırılmasına kadar etki göstermektedir. Cilt kremi olarak tercih edilen,

faydaları nelerdir

Hamazinc Krem Neye Yarar?;

 1. Bebeklerin ve küçük çocukların pişiklerini giderir.
 2. Mantar enfeksiyonları veya bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle şiddetlenen pişik için takip tedavisinde kullanılır.
 3. 1. ve 2. derece yanıklarda ve güneş yanıklarında tercih edilir.
 4. Çizik ve kesik gibi yüzeysel deri harabiyetlerinde (lezyonlarında) kullanılır.
 5. Emziren annelerin meme başı çatlaklarının bakımı ve korunmasında reçetelendirilir.
 6. Kurumuş, çatlamış, yarılmış derinin bakımı ve korunmasında (yaşlı kimselerin derisi ve diyabetik ayak tedavisi dahil) kullanılır.

Bununla birlikte Hamazinc, diğer ilaçlarla birlikte uygulanan tedavi sonucu çeşitli nedenlerle ortaya çıkan kızarıklık, kaşıntı, sulanma, kabuk bağlama gibi doku bozuklukları ile belirginleşen cilt hastalıklarında etkilidir. Bu sebeple kaşıntı ilaçları kategorisinde yer alır. Dolayısıyla ciltte sürtünmeye veya mantar gibi mikroplara bağlı cilt harabiyeti gibi sulantılı ve ani gelişen yaraların; özellikle bacak yaraları ve uzun süre yatan hastalarda oluşan yaraların tedavisinde endikedir.

Söz konusu bebeklerimiz olduğunda daha doğal yöntemleri tercih etmek isteyebiliyoruz. Bu noktada Uzm. Dr. Osman Gönülal‘ın ”DOĞAL YÖNTEMLER İLE PİŞİK TEDAVİSİ ( İlaçsız Doğal Çözümler )”konulu aşağıda paylaştığım Youtube videosu sizlere yardımcı olabilir.

YouTube video

Hamazinc Krem Nasıl Kullanılır?

Hamazinc krem, içerisinde barındırdığı etken ve yardımcı maddelerden dolayı kullanılırken çok dikkatli olunması gereklidir: göz, ağız, burun ve iç organlarla temas etmesi halinde bol su ile yıkanması gereklidir. Bununla birlikte kişide mevcut yakınmaların sürmesi veya artması durumunda doktora başvurması şiddetle önerilir: şikayetlerin geçmesi için doz aşımına gidilmemesi gereklidir. İçeriğinde bulunan propilen glikol ve setostearil alkol nedeniyle nadiren lokal deri reaksiyonlarına (kontakt dermatite) ve deri irritasyonlarına sebebiyet verebilir.

Hamazinc Krem Nasıl Kullanılır?;

 • Şikâyet edilen bölgeye sürülerek (haricen) uygulanır ve yutulmaz: başka kullanımı yoktur.
 • Lezyonlu bölgeye günde birkaç kez olmak üzere ince bir tabaka halinde sürülür.
 • Gerekli görülürse lezyonlu bölgenin üzeri gazlı bezle kapatılır.

Bununla birlikte cilt kremini kullanan emziren anneler, kremi sürmeden önce meme uçlarını bolca yıkar ve emzirdikten sonra tekrar kullanır. Eğer yıkama işlemi unutulursa ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinden derhal bir doktora danışılması şiddetle önerilir.

saklama koşulu

Hamazinc Krem Saklama Koşulları Nelerdir?

Hamazinc krem, 30 g, 60 g ya da 90 g beyaz ila beyazımsı renkte homojen krem içeren, ağzı plastik kapakla kapatılmış, alüminyum tüplerde ve karton kutu içerisinde eczanelerde kullanılmak üzere satışa sunulmaktadır.

Hamazinc krem saklama koşulları nelerdir?; Hamazinc krem, çocukların ulaşamayacağı ve ışık görmeyen bir odada yaklaşık 20 ila 25 derece arasında saklanmalıdır; odanın ılık, nemsiz ve kilitli olmasına dikkat edilmelidir. Krem kullanılmadan önce son tüketim tarihiyle birlikte özel ambalajı kontrol edilmelidir ve ambalajının kaybolması halinde kullanılmaması şiddetle önerilir.

Hamazinc Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Krem yardımcı madde olarak metil paraben; etil paraben, propil paraben, setomagrogol, propilen glikol, setostearil alkol, likit parafin, beyaz parafin ve deiyonize su içerir: dolayısıyla kişinin bu maddelere hassasiyeti olup olmadığı mutlaka bilinmelidir. İçerisinde barındırdığı etken ve yardımcı maddeler nedeniyle etkili bir ilaçtır: ciddi yan etkilere sebebiyet verebilir. Bu maddeler özellikle tahriş edici ve alerji yapıcı özellik gösterebilir, dolayısıyla ilaç kişide bölgesel reaksiyon göstermeden önce mutlaka doktor gözetiminde kullanılmaya başlanmalıdır.

Hamazinc krem kullanıcı yorumları, pişik; tıraş sonrası tahriş ve küçük çaplı yaralanmalarda etkili olduğu yönündedir: Hamamelis Virginiana ve Çinko Asit içermesiyle cilt sorunlarında oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Bebeklerde genellikle pişik kremi olarak kullanılmaktadır: ayrıca mantar enfeksiyonları veya bakteriyel enfeksiyonlar da sıklıkça reçetelendirilmektedir.

Yan etkiler

Hamazinc Krem Yan Etkileri Nelerdir?;

 1. Eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudaklar şişer.
 2. Ağız veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişer,
 3. Ciltte tekdüze yayılan, aniden kendiliğinden oluşan ve geriye belirgin deri değişiklikleri bırakmadan tekrar kaybolan deri kızarıklıkları oluşur,
 4. Semptomatik deri döküntüsü (ekzantem)’ne neden olur.
 5. Deride tahriş (iritasyon), kaşıntı, yanma ve batma hissi oluşur.
 6. Ciltte kızarıklık (eritem) ve kuru deriye neden olur.
 7. Alerjik reaksiyon gösterir.
 8. Tahriş edici veya alerji yapıcı maddelerle doğrudan temastan kaynaklanan cilt iltihabı (kontakt dermatit) oluşur.
 9. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan kızarıklık, kaşınma, sulanma, kabuk bağlama gibi doku bozuklukları ile belirginleşen cilt hastalığı (egzama) başlar.
 10. Kurdeşen (ürtiker) ve alerjik deri döküntüsü oluşur.
 11. Deri altında belirli bir bölgeyle sınırlı, kurdeşene benzeyen iri ve ağrısız şişliklerin belirdiği alerjik cilt bozukluğu (anjiyonörotik ödem)’na neden olur.

Hamazinc krem yan etkileri oldukça şiddetli olabilir, dolayısıyla yan etki gözlemlenmesi halinde derhal ilacın kullanımı bırakılmalıdır: doktor ile görüşerek mevcut durum değerlendirmesi yapılmalıdır.

Hamazinc Krem Fiyatı

Hamazinc krem fiyatı, eczane perakende satış fiyatına göre KDV dahil 30 gramı 30.31 TL’dir. Hamazinc krem fiyatı 2022 yılı için 60 GR’de 60.79 TL; 90 GR’de ise 76.17 TL olarak belirlenmiştir.

Hamazinc Krem Hakkında Sık Sorulan Sorular

Eczacı olarak Hamazinc krem hakkında en çok karşılaştığım sorularının yanıtları aşağıdaki gibidir;

Hamazinc krem kullanımı noktasında tıpkı diğer ilaçlarda olduğu gibi hastaların klinik ve şahsi durumuna bağlı olarak doğru ilacı doğru şekilde kullanması ve bununla beraber ilaç hakkında detaylı bilgiye sahip olması gereklidir. Bu noktada bir eczacı olarak Hamazinc ne işe yarar?; sorusunun cevabıyla birlikte nasıl kullanılacağı, kremin içeriği, nelere dikkat edilmesi gerektiği ve yan etkileri gibi pek çok soruyu titck internet sitesinde yer alan prospektüs bilgisini referans alarak detaylıca cevapladım.

Sonuç olarak, Hamazinc krem içerisinde bulunan doğal etken madde sayesinde yan etki riskini minimuma indirerek çeşitli cilt rahatsızlıklarında hem aile hekimlerinin hem de uzman hekimlerin çok sık reçete ettiği anti inflamatuvar ve lokal hemostatik etki gösteren ilaçtır. Yazıya ek olarak bilgi almak istediğiniz bir konu varsa lütfen yorumlarda belirtin. Sorularınızı ortalama 3 gün içerisinde yanıtlıyorum.

5/5 - (1 {Oy})

Ecz. Nihat Bilgin

Merhaba! Ben Ecz. Nihat Bilgin. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum.

İstanbul'da eczacılık mesleğimi gerçekleştiriyorum. İlaç sektörü çok dinamik ve bilgiyi hep taze tutmak gerekiyor.
Bu sebeple EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı) kazanarak şuan uzman eczacılık eğitimi alıyorum.

İlaçları doğru kullanmak hayati öneme sahip bu yüzden hastaların klinik ve şahsi durumuna göre doğru ilacı, doğru süre ve pozolojide, en doğru maliyetle almasını sağlamak akılcı ilaç kullanımı için vazgeçilmez.

Edindiğim bilgi ve tecrübeyi sizlerle paylaşmak için Türkiye'nin Ecza Platformu hepsiecza.net'i kurdum.

“Hamazinc Krem Ne İşe Yarar? 6 Önemli Faydası” üzerine bir yorum
Yorum yapın