Zalain Krem Ne İşe Yarar? 5 Önemli Faydası⚕️

Zalain krem ne işe yarar?; mantar kremi olarak bilinen Zalain Krem, deride meydana gelen maya mantarı veya dermatofit (ayak mantarı, kasık mantarı, vücut mantarı, sakal mantarı, el mantarı vb.) mantarlarını tedavi eder.

İçerisinde bulunan etken ve yardımcı maddeler ile birlikte mantar enfeksiyonlarında kullanılan bu ilacı, bir eczacının gözünden ve deneyiminden okumaya hazır mısınız?

Mantar Kreminin Etken Maddesi: Her 100 g’da 2g Sertakonazol Nitrat içerir.

Zalain krem

Mantar enfeksiyonlarında topikal olarak kullanılan ve antifungal ilaçlar (Mantar ilacı) kategorisinde yer alan bu krem, Kandidiyaz (Candidiasis veya Moniliasis) ve Pityriasis Versicolor tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu rahatsızlıklar yüzeysel deriyi tutan mantar hastalıkları (mikozlar) olarak bilinmektedir. Mantar kremi, sadece derideki hastalıklı bölgeye sürülerek uygulanmaktadır ve başka kullanım şekli bulunmamaktadır. Bunlara ilaveten kremin ruhsat sahibi ADEKA İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş’dir.

Ayrıca mantarların sebep olduğu iltihaplı lezyonları tedavi etmek amacıyla kullanılan diğer bir güçlü ilaç olan Travocort Krem Ne İşe Yarar? içeriğini de okuyabilirsiniz.

Zalain Krem Nedir Ne İçin Kullanılır?

Zalain krem nedir ne için kullanılır?; Sertakonazol, mayalar, dermatofitler ve fırsatçı filamentöz mantarlar üzerinde in vitro ve in vivo geniş etki spektrumu olan bir mantar kremidir. Krem, genellikle sporcu, atlet veya çok fazla ayakta kalan kişilerde meydana gelen ayak mantarı için reçetelense de birçok cilt enfeksiyonlarında da etkilidir. Bununla beraber tırnak da veya tırnak altında oluşan mantarların sebep olduğu tırnak sararmalarında da tercih edilmektedir.

Bunun yanı sıra bir doktor veya eczacı tarafından bu krem reçetelendiyse yüksek ihtimalle farklı mantar enfeksiyonlarından herhangi birine yakalanmış olabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında fark edilen bu mantar rahatsızlıklarında, ayak parmak aralarında çatlaklar, topukta sertleşmeler, kaşıntı ve deri döküntüsü gibi sorunlara sebep olabilmektedir. Ayrıca bu mantarlar, kasık; el, sakal ve vücutta da ortaya çıkabilmektedir. Bu tarz mantarların çoğu temas yolu ile bulaşabilmektedir; nemli ve karanlık ortamları seven bu mantarlar, çıplak ayakla basmak, mantarlı bölgeye dokunmak veya enfeksiyon olan biriyle temasa geçerek dağılabilir.

Zalain Krem 5 Faydası

Halk arasında mantar kremi olarak bilinen bu ilaç, doktorlar tarafından mantar enfeksiyonlarının yol açtığı döküntü, kızarıklık ve kaştı semptomlarını tedavi etmek amacıyla tercih edilir. Bu yüzden kaşıntı ilaçları kategorisinde yer alır. Ancak bunlara ilaveten özel bölgelerde oluşan mantarların da tedavisinde etkilidir. 3 ila 4 haftalık tedavi sonucunda Zalain krem 5 faydası şunlardır;

 • Mantarların cilt üzerinde çoğalması ve büyümesini önler,
 • Mantar enfeksiyonlarından kaynaklı kaşıntıların giderilmesini sağlar,
 • Deri mantarı, küf mantarı, ve maya benzeri pek çok mantarın tedavisinde kullanılır,
 • Sertakonazol gram-pozitif mikroorganizmalara ve gram-negatif mikroorganizmalara MIK değerinde etki eder,
 • Trichomonas Vaginalis üzerinde etki gösterir.

Ayrıca Zalain krem faydaları arasında ayak mantarı, el mantarı, sakal mantarı, vücut mantarı, kasık mantarı; kandidiyaz (Candidiasis veya Moniliasis) ve Pityriasis versicolor yani yüzeyel deriyi tutan mantar hastalıklarını (mikozlar) tedavi eder.

Her 10 kişiden 1’i hayatının bir bölümünde mantar enfeksiyonuna yakalanıyor. Ayak mantarı şikayeti olanlar için alanında uzman olan Doç. Dr. Zennure TakcıAyak Mantarı Nedir? Nasıl Bulaşır? Nasıl Tedavi Edilir?” konulu bir video yayınlamış. Mutlaka izlemelisiniz.

YouTube video

Zalain Krem Nasıl Kullanılır?

Zalain mantar kremi, doktor gözetiminde ve tavsiyesi üzerine kullanılmaya başlanmalıdır. Uzman görüşü olmadan başlamanız ciddi yan etkiler gözlemlemenize ve sağlığınızın bozulmasına neden olabilir. Mantar enfeksiyonlarında sıkça tercih edilen Zalain Krem Kullanma Talimatı;

 • Günde bir veya iki kez, mantarlı deri ve derinin 1 cm kalınlığında ki çevresine hafifçe uygulanır,
 • Günde yalnızca bir kere kullanılması önerildiyse akşam sürülmesi önerilir,
 • Günde iki kez kullanılması önerildiyse sabah 1 ve akşam 1 olarak uygulanır,
 • Hastalığa sebep olan etkenin ortadan kaldırılması için mantar kreminin 4 hafta kullanılması tavsiye edilir,
 • Mantar kremi, sadece mantarlı deri bölgesine hafifçe ve eşit olarak sürülür; bölgesel olarak kullanılması önerilir.

Mantar kreminin tedavisi ve tedavi süreci, kişiden kişiye değişmekle birlikte 3 ila 4 hafta kremin kullanılması önerilir. Çünkü tedavi, hastalıklı bölgenin tipine ve hastadan hastaya değişiklik göstereceği için mutlaka uzman görüşü ile tedavi süresi belirlenir.

Zalain Krem Kullananlar | Kimler Kullanabilir?

Merhem formları daha yağlı ve yoğun içeriğe sahipken krem formları ise daha katı bir yapıya sahiptir, sulu lezyonlarda yağlı ciltler için tercih edilmektedir. Bu bilgiler ışığında, mantar kremi uzman görüşü olmadan kullanılması tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabilir. Dolayısıyla sadece kremi kullananların yorumlarına ve görüşlerine aldanmamak gereklidir. Bunlara ilaveten Zalain krem kullananlar ve mantar enfeksiyonlarından muzdarip olanların yorumları şöyledir;

 1. Mantar kremi içerisinde en sık kullanılan ve uzmanlar tarafından önerilen bir ilaçtır,
 2. Tırnak mantarı ve tırnak sararması için özellikle tercih edilir,
 3. Mantar kremi, doğru şekilde kullanılırsa 2 hafta içerisinde etkisini gösterir,
 4. Mantar kaynaklı kahverengi ve pembemsi lekeleri giderebilir.
 5. Kaşıntı ile etkin bir şekilde mücadele eder

Zalain Krem Kimler Kullanabilir?; hamile veya gebe şüphesi taşımayan, kremin etken ve yardımcı maddelerine alerjisi olmayan ve 12 yaş üzerinde çocuklarda kullanılır. Bunlara ilaveten, mutlaka doktor önerisiyle kullanmanız çok önemlidir; aksi halde ciddi cilt problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Mantar olgularının tedavisi günler, haftalar ve hatta aylarca sürebilir ve bazı zamanlarda nüksler olabilir. Buna karşın, yüzeysel olan mantar olguları, derin ve sistemik olanlara göre daha kolay iyileşme gösterebilir.

Gebelikte kullanımı

Zalain Krem Gebelikte Kullanımı

Zalain Krem Gebelikte Kullanımı ve hamilelikte kullanımı üzerine yapılan testlerde, mantar kremin kanda tespit edilebilecek seviyelerde bulunamamıştır ancak hamilelik veya gebelik durumunda güvenirliği kanıtlanamamıştır. Hamilelik veya gebelik döneminde, mantar kremini kullanmadan önce uzman görüşü almanız önemlidir çünkü risk-yarar oranı uzmanlar tarafından değerlendirilir. Tedavi sırasında hamile veya gebe olduğunuzu fark ederseniz zaman kaybetmeden doktorunuza danışmanız önerilir ve danışma sonucuna göre ilacı kullanıp kullanmamanıza karar verilir.

Zalain Krem Emziren Anne Kullanabilir Mi?

Mantar kremi, yardımcı madde olarak Metil p-hidroksibenzoat ve sorbit asit içerir; Metil p-hidrosibenzoat alerjik tepkilere ve sorbit asit ise yerel deri tepkilerine neden olabilir. Yardımcı ve etken maddeler üzerinde yapılan test sonuçlarında Zalain krem emziren anne kullanabilir mi?; sorusuna yeterli kanıt bulunamamıştır. Dolayısıyla uzman görüşü almadan emzirme döneminde mantar kreminin kullanılması tavsiye edilmez.

Gebelik, hamilelik veya emzirme dönemlerinde; hormonların farklı çalışmasından ve hayati tehlikelerin olabileceğinden doktor görüşü olmadan krem kullanılmamalıdır.

Yan etkiler

Zalain Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Zalain mantar kremi yan etkileri, içerisinde bulunan etken ve yardımcı maddelere duyarlı kişilerde meydana gelir. Aynı zamanda mantar kreminin bölgesel tedavilerde sertakonazolün zararlı etkiye veya ışığa duyarlılığa (fotosensitivite) neden olduğu gözlemlenmemiştir. Kremin ilk kullanımından sonra, hafif bölgesel kızarıklıklar ve geçici kızarıklar görülebilir ve bu belirtiler tedavi kapsamında değerlendirilir. Bu belirtiler tedavisin kesilmesi için yeterli bulgular değildir ancak yine de doktor görüşü alınması süreç için oldukça önemlidir.

Tedaviyi kesmeniz ve doktora görünmenize neden olabilecek Zalain krem yan etkileri nelerdir?;

 • Uygulama bölgesinde hafif ve geçici kızarıklıklar (Eritematöz reaksiyon); hassasiyet oluşumu, geçici renk değişimi ve şiddetli kaşıntıya döner,
 • Yanma hissi olur,
 • Su kabarcıkları (Vezikül) oluşumu gözlemlenir,
 • Ciltte temasla ortaya çıkan deri iltihabı (Kontakt dermatit) oluşur,
 • Karın ağrısı, nefes darlığı, kurdeşen; yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik olur,
 • Bölgesel olarak döküntü, deride kuruma ve şiddetli kızarıklıklar bulunur.

Mantar kreminin bu yan etkilerinin yanı sıra, başka bir yan etki gözlemlerseniz doktorunuza veya eczacınıza mutlaka danışın ve yan etki gözlemlediğinizde tedaviyi kesin.

Zalain Krem Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mantar kreminin yan etkilerinin yanı sıra dikkat edilmesi gereken birtakım hususları da bulunmaktadır. Aynı zamanda yan etkileri göz ardı etmek, mantar kreminin cilt üzerinde sağlıksız sonuçlar vermesine de neden olabilmektedir. Dolayısıyla gerek yan etkilerden gerekse de kişiler üzerinde sağlıksız sonuçlar almamak için dikkat etmeniz gereken prosedürler vardır. Mantar enfeksiyonlarında kullanılan Zalain krem dikkat edilmesi gerekenler;

 • Mantar kreminde ki aktif veya yardımcı bileşenlere karşı alerjinin olup olmadığı teyit edilir,
 • Hamilelik, gebelik veya emzirme dönemlerinde zorunlu olmadıkça kremin kullanımından kaçınılır,
 • Karaciğer/Böbrek yetmezliği sorunundan muzdarip kişiler için özel bir doz ayarlaması yoktur ancak uzman görüşü alınmalıdır,
 • 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmez ve 12 yaş üzeri çocuklar için yetişkin dozu uygulanır,
 • Geriyatrik popülasyon için özel bir doz ayarlamasına gerek yoktur,
 • Oftalmik tedavisinde kullanılmaz ve gözle temasından kaçınılır,
 • Uzun süreli topikal kortikosteroid tedavisi gören hastalar, mantar kremini kullanmadan en az 2 hafta önce, sensitizasyon görülmemesi için kortikosteroid kullanımı bırakmalıdır.

Zalain Mantar Kremi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler doktor veya eczacı tarafından ayrıntılı şekilde anlatılacaktır ve dolayısıyla yukarıda ki maddeler haricinde uzman görüşü almak çok önemlidir.

Zalain Mantar Kremi Saklama Koşulları Nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi Zalain Krem Saklama Koşulları da çocukların ulaşamayacağı, erişemeyeceği veya göremeyeceği bir yerde ve ambalajı ile saklanır. Bunun haricinde ışıktan uzak tutmaya özen gösterilir ve buzdolabına koyulmaz. Zalain Mantar Kremi Saklama Koşulları içerisinde 25ºC’nin altındaki oda sıcaklığında bulunması çok önemlidir. Mantar kremini kullanmadan önce mutlaka son kullanma tarihine bakılır ve kontrol edilir. Orijinal ambalaj/kartonda ki son kullanma tarihi dikkate alınır ve tarih geçtiyse kullanılmaz.

Zalain Krem Fiyat 2022

Zalain Krem Fiyatı, dönemsel farklılıklardan dolayı değişkenlik göstermiş ve 2022 yılı için KDV dahil 33,04 TL olarak belirlenmiştir.

prospektüs

Zalain Krem İlaç Prospektüsü

İlaç prospektüsleri, ilacın kendisinden daha önemlidir ve mutlaka ilaç kullanılmadan önce okunması gereklidir. Nitekim, okumadan kullanan çoğu kişide yan etkiler ve cilt sorunları gözlemlenebilir. Bu yazıda verilen bilgilerin kaynağı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu sitesinde yer alan prospektüs bilgisidir. Zalain Krem İlaç Prospektüsü içerisinde etken ve yardımcı maddeler yer alır. Bu noktada, alerjinizin olup olmadığı bir doktor görüşüyle belirlenir ve eczacılar tarafından krem temin edilir. Bunun haricinde ilacın en doğru kullanımı yine prospektüs içerisinde bulunur ve dolayısıyla arkadaş tavsiyesi üzerine kullanım şekli değiştirilmez.

Zalain Krem Prospektüs okunduğunda, kremin ve bu grup ilaçların antibakteriyel etkilerinin çok zayıf olduğu veya hiç olmadığı görülür. Antibakteriyellere göre krem daha toksiktir ve seçicilikleri iyi değildir. Çünkü mantar hücrelerinin, prokaryotik olan bakteri hücrelerinin aksine ve memeli hücrelerine benzer şekilde ökaryotik durumdalardır.

Zalain Krem Hakkında Sık Sorulan Sorular?

Eczacı olarak Zalain krem hakkında en çok karşılaştığım soruları aşağıda yanıtladım. Ayrıca bu ilaç ilgili sormak istediğiniz soruları yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Soruları mutlaka yanıtlıyorum.

Sonuç olarak, Doktorlar mantar tedavisi oluştururken öncelikle yeni dokulara sıçramasını engellemeyi amaçlar. Zalain krem gibi anti fungal ilaçlar öncelikle mantarın yayılmasını durdurur sonrasında 4 veya 6 hafta süren bir süreç sonunda seyreltimi sağlar. Başarı oranı bir çok araştırmaya göre yüksek orandadır.

Son Günceleme 1 yıl önce Ecz. Nihat Bilgin

5/5 - (5 {Oy})

Ecz. Nihat Bilgin

Merhaba! Ben Ecz. Nihat Bilgin. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum.

İstanbul'da eczacılık mesleğimi gerçekleştiriyorum. İlaç sektörü çok dinamik ve bilgiyi hep taze tutmak gerekiyor.
Bu sebeple EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı) kazanarak şuan uzman eczacılık eğitimi alıyorum.

İlaçları doğru kullanmak hayati öneme sahip bu yüzden hastaların klinik ve şahsi durumuna göre doğru ilacı, doğru süre ve pozolojide, en doğru maliyetle almasını sağlamak akılcı ilaç kullanımı için vazgeçilmez.

Edindiğim bilgi ve tecrübeyi sizlerle paylaşmak için Türkiye'nin Ecza Platformu hepsiecza.net'i kurdum.

“Zalain Krem Ne İşe Yarar? 5 Önemli Faydası⚕️” üzerine 4 yorum
 1. Nihat Bey Merhaba, ben yakın zamanda terleme sorunu ile doktora gittim, bana zalain sprey verdi, ürünü internetten araştırınca sadece mantar tedavisi olduğu yazıyor..acaba kullanmalı mıyım bu ilacı? Bu konuda bilgi vermeniz mümkün mü? Teşekkür ederim şimdiden. Sağlıklı günler dilerim.

  Yanıtla
 2. Merhabalar on gün önce zalain kreme başladım doktor yazdı hala derinin üzerinde yani mantarda bı etki göremedim devam etmeli miyim

  Yanıtla
Yorum yapın