Travocort Krem Ne İşe Yarar? 3 Önemli Faydası

Travocort krem ne işe yararEczacı olarak bu içerikte tüm detaylarıyla aktaracağım. Travocort krem, mantarın sebep olduğu iltihaplı lezyonları tedavi etmek amacıyla dermatolog ve aile hekimleri tarafından reçete edilebilen mantar ilacıdır.

Etken Madde: 1g’da 10 mg (% 1) izokonazol nitrat ve 1 mg (% 0,1) diflukortolon valerat içerir.

Titck

Travocort Krem Nedir?

İçeriğinde bulunan izokonazol nitrat ve diflorokodon valerat sayesinde, iltihaplı veya kronik olmayan akut gelişen egzama ile birlikte derinin yüzeysel kısmında oluşan mantar enfeksiyonlarında kullanılan ilaçtır.

Travocort krem gibi mantarın sebep olduğu hastalıklarda doktorların hastalarına yazdığı Zalain krem hakkında yazılan ”Zalain Krem Ne İşe Yarar? 5 Önemli Faydası⚕️” içeriğini de okuyabilirsiniz.

Travocort Krem Ne İçin Kullanılır?

Kolların üst bölgesi, göğüs, boyun, sırt, ayak parmak araları, kasık bölgesi, koltuk altı, genital organlarda oluşan kaşıntı, kızarıklık, iltihaplı hastalık ve mantarın sebep olduğu lezyonları tedavi etmek için kullanılır. Travocort krem kullananlar sırttaki beyaz ve pembe renklerdeki lekelerde ve hafif pullanma gibi durumlarda da kullandıklarını belirtmişlerdir.

Aşağıdaki 3 önemli faydayı sağlar;

 • Alerji ile ortaya çıkan iltihabı önler
 • Kaşıntıyı giderir
 • Yanma ve sızı şikayetlerini dindirir.
 • Mantar enfeksiyonunu tedavi eder.

İzokonazol nitrat derinin yüzeyinde oluşan mantar hastalıklarına karşı etkiliyken, diflorokodon valerat ise ciltte oluşan iltihap ve alerjiden sebep yanma, kaşıntı ve sızı şikayetlerini iyileştirir.

Eczacı olarak eczanede en çok karşılaştığım sorulardan biri de vajinal mantar tedavisi üzerine oluyor. Bu konu hakkında uzmanından direk olarak bilgi almak isteyenler için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz ‘in Youtube kanalında paylaştığı videoyu yazıya ekledim. Gerçekten çok faydalı bir içerik olmuş. Vajinal enfeksiyon belirtileri nelerdir öğrenmek isteyenler mutlaka izlesin.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu 🦠 🔥 💊 (Geçmeyen mantar enfeksiyonu, vajinal kaşıntı tedavisi)

YouTube video

Travocort Krem Nasıl Kullanılır?

Kullanmadan öncesinde ve sonrasında ellerinizi mutlaka yıkayın ve ardından uygulama yapılacak bölgeye günde 2 defa olacak şekilde ince bir tabaka krem olarak sürerek nazik bir şekilde silin.

Mutlaka doktorunuzun gösterdiği şekilde kullanılmalıdır. Travocort krem nasıl kullanılır noktasında emin değilseniz eczacınızdan veya doktorunuzdan öğrenerek kullanmalısınız.

Tedaviyi mutlaka doktorunuzla beraber yürütmelisiniz. Doktor gerektiğinde tedavisini lezyonda iyileşme sağlandıktan 2 hafta sonra bitirebilir.

Gebelikte kullanımı

Travocort Krem Gebelerde Kullanılır mı?

Travocort krem gebelik kategorisi C ’dir. Gebelerde kullanımının oluşturduğu yan etkiler noktasında yeterli veri bulunmamaktadır. Bu sebeple gebelerde kullanımda mutlaka dikkatli olunmalı ve mutlaka doktora danışarak kullanılmalıdır.

Travocort Çocuklarda Kullanımı

İki yaş üstü çocuklarda, her hangi bir doz ayarlaması yapmadan kullanılabilir. Travocort bebeklerde kullanılır mı? İki yaş altındaki çocuklarda Travocort kullanımına dair yeterli veri bulunmamaktadır. Bu sebeple iki yaş altındaki çocuklarda kullanılırkan dikkatli olunmalı ve mutlaka doktora danışarak kullanılmalıdır.

Kimler kullanamaz

Travocort’u Aşağıda Belirtilen Hallerde Kullanmayın

Eğer;

 • Etkin madde olarak içerikte bulunmakta olan diflukortolon valerat, izokonazol nitrat, veya Travocort içerisinde bulunmakta olan maddelerden her hangi birisine karşı bir hassasiyetiniz (alerjiniz) bulunmaktaysa,
 • Tedavi bölgesinde  frengi (sifiliz) veya tüberküloz (verem), virüs hastalıkları (örnek olarak suçiçeği/varicella veya herpes zoster), ağız civarında dermatit, gül hastalığı (rozacea) veya aşı akabinde görülmekte olan deri reaksiyonları bulunuyorsa

Travocort’u Aşağıda Belirtilen Hallerde Dikkatli Kullanın

Eğer;

 • Bakteri enfeksiyonu ile beraber devam etmekte olan her hangi bir deri hastalığı bulunuyorsa, ilave olarak ek tedavi yapılmalıdır.
 • TRAVOCORT yüze kullanılacaksa kesinlikle göze temasından kaçınmak gerekmektedir.
 • Daha öncesinde glokom probleminiz olduysa doktorunuzu konu ile ilgili olarak bilgilendiriniz.
 • Mikonazol, tiokonazol ve ekonazol içermekte olan ilaçları alıyorsanız kesinlikle doktorunuzu bilgilendiriniz

Topikal kortikosteroidlerin bilhassa kapalı pansuman şartlarında, uzun süreli veya bunun haricinde  geniş bir alan içerisinde yoğun olarak kullanılması yan etki riskini net bir şekilde artırır.

Yüze, kasık alanına veya bunların haricinde koltuk altlarına kullanılması ve çocuklarda uygulanması neticesinde yan etkilerinin tesirinin fazla olması sebebiyle dikkatli olmak gerekmektedir. Bunların haricinde, çocuklarda sistemik absorbsiyondaki yükseliş olabileceği de unutulmamalıdır.

Sistemik kortikosteroidlerden bilindiği kadarıyla kortikosteroidlerin kullanılması ile birlikte glokom da oluşabilir ( uzun süre yüksek doz veya bunun haricinde aşırı uygulama, kapalı yapılmış olan pansuman yöntemleri veya göz bölgesindeki deriye uygulanma örnek verilebilir).

Enfeksiyon el ve ayak parmaklarının arasında bulunması durumunda, belirtilen yere Travocort uygulanan gazlı bir bezin konulması tavsiye edilmektedir.

Enfeksiyonun tekrardan oluşmasının önüne geçmek için, çamaşırlarınızı kesinlikle günlük bir şekilde  değiştirmelisiniz (havlularınız, el ve yüz bezleriniz, iç çamaşırlarınız pamuklu kumaş olması da tavsiye edilir) kaynar su ile yıkamalısınız.

Düzenli olarak hijyeniniz Travocort ile tedavi için önemlidir. Ayak bölgenizde mantar bulunuyorsa (tinea pedis-atlet ayağı), ayakların yıkanmasından sonra, parmak araları, iyice detaylı bir şekilde kurulanmalı ve bunun haricinde çoraplar sık sık değiştirilmelidir.

Bu uyarılar daha önceki herhangi bir zamanda dahi olsa bile halen belirtilen durumları yaşıyorsanız kesinlikle doktorunuza danışınız.

Yan etkiler
Yan etkiler

Travocort Krem Yan Etkileri

Travocort’un etken maddelerine hassasiyet gösterenler kesinlikle kullanmamalıdır. Bununla beraber karşılaşabileceğiniz yan etkiler aşağıdaki gibidir;

 • Atrofi (Deri incelmesi).
 • Kılcal damarlarda genişleme görülmesi.
 • Ciltte şerit görülmesi.
 • Deri üzerinde sivilceye benzer pürtük pürtük lezyon oluşması.

Dört haftayı aşan uzun süreli kullanımlarda sistemik yan etkilerde görülebilir.

Mutlaka Doktor Önerisiyle Kullanılmalı !!

YouTube video

Diğer Kaşıntı İlaçları;

Travocort krem fiyat ise 06.2022 tarihi itibariyle 55.57 TL

Travocort Krem Sık Sorulan Sorular

En çok sorulan soruları aşağıda yanıtladım.

Son Günceleme 2 yıl önce Ecz. Nihat Bilgin

4.1/5 - (7 {Oy})

Ecz. Nihat Bilgin

Merhaba! Ben Ecz. Nihat Bilgin. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum.

İstanbul'da eczacılık mesleğimi gerçekleştiriyorum. İlaç sektörü çok dinamik ve bilgiyi hep taze tutmak gerekiyor.
Bu sebeple EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı) kazanarak şuan uzman eczacılık eğitimi alıyorum.

İlaçları doğru kullanmak hayati öneme sahip bu yüzden hastaların klinik ve şahsi durumuna göre doğru ilacı, doğru süre ve pozolojide, en doğru maliyetle almasını sağlamak akılcı ilaç kullanımı için vazgeçilmez.

Edindiğim bilgi ve tecrübeyi sizlerle paylaşmak için Türkiye'nin Ecza Platformu hepsiecza.net'i kurdum.

Yorum yapın