Stiderm Jel Ne İşe Yarar? 8 Önemli Faydası

Stiderm jel ne işe yarar? Stiderm Jel; özellikle yaz aylarında herkesin belası olan sivrisinek ısırığının sebep olduğu kaşıntı hissini geçirmeye yarar. Bu yönüyle yaz aylarında tam aranan ilaç olmaktadır. Böcek ve sinek gibi tüm haşere ısırıklarına iyi gelmektedir.

Bu içerikte eczacı olarakStiderm krem ne işe yarar?” Sorusunun cevabını ve Sık sorulan soruları yanıtlayacağım.

Stiderm Jel Ne İşe Yarar

Krem sadece 30 gramlık alüminyum tüplerde satılmaktadır ve sadece eczanelerden temin edilebilmektedir. Krem deriye sürüldüğünde iltihap, alerji veya kaşıntıyı gidermektedir ve bölgesel olarak iyileşme sürecini hızlı bir şekilde kısaltmaktadır. Aynı zamanda güzel kokusu ile kullanan kişiyi rahatsız etmemektedir ve tatil bölgelerinde ihtiyaç duyabileceğiniz bir kremidir. Sinek ve böcek ısırığının yanı sıra denizanası saldırısında bile bu kremin etkisinden faydalanılmaktadır.

Doktor reçetesi ile kullanılması önerilen bu jel, İsviçreli Vifor firması tarafından üretilmektedir ve Sağlık Bakanlığı tarafınca da onaylanmıştır. Türkiye’de ise üretimini ve satışını Abdi İbrahim İlaç Sanayi üstlenmektedir. Kremin güneş yanıklarından, isilike, ürtikerden kurdeşen isimli cilt sorunlara varan tedavi seçeneği bulunmaktadır.

Peki bu krem nasıl kullanılır? Ne faydalar sağlar? Yan etkileri nelerdir? İşte bu soruların cevaplarını bir eczacı olarak sizler için detaylı bir şekilde cevaplayacağım.

Stiderm Jel Nedir?

Stiderm Jel Nedir?; bu krem deride oluşan her türlü rahatsızlıkları gidermeye yarayan ve etkin bir koruma sağlayan ilaçtır. Ana etken maddeleri arasında Mepiramin MaleatLidokin hidroklorür, ve Dekspantenol yer almaktadır.

Benzer etken maddeye sahip ve sinek ısırıklarında kullanılan Stilex jel ile ilgili de çok ayrıntılı bir yazı yazmıştım, linkini aşağıya bırakıyorum;

Stilex Jel Ne İşe Yarar? 4 Mühim Faydası ⚕️

Stiderm Jel, deriye sürüldüğü andan itibaren bölgede oluşan sinek ısırığı, Kaşıntı reaksiyonları gibi pek çok sorunda etkili bir çözüm sunmaktadır. Aynı zamanda. Fenistil jel gibi güneş yanıklarında ve oluşabilecek hafif yanık türlerinde de deriyi koruma da çok etkilidir. Kremin yardımcı bileşenleri arasında ise benzalkonyum klorür, karbopol 940, polisorbat, trietanolamin, oleum adonia ve komplekson 3 yer almaktadır.

Stiderm Jel Ne İşe Yarar?

Güneş yanığı, böcek ısırıkları, kurdeşen ve birinci derece yanıkların tedavisi için sıklıkla reçete edilen kremlerden biri olan Stiderm Jel Nedir?; güçlü bir anti-enflamatuardır. Antialerjik, antienflamatuar, antipruritik ve anestezik özelliklere sahip bu krem; topikal olarak cilde uygulandığında, lokal olarak uyuşturur ve yenilemeye başlar.

Stiderm Jel ne işe yarar?; krem, ağrı, kaşıntı veya kızarıklık gibi küçük çaplı ev kazalarında veya böcek ısırmalarının yarattığı rahatsızlık hissini gidermeye yarar. Aynı zamanda reçete ile eczanelerden temin edilmektedir ve bir doktor önerisi ile alınmaktadır. Doktorunuz veya eczacınız size aksini söylemediği sürece, kremi cildinizin sorunlu bölgesine, yani lezyonlara günde birkaç kez ince bir tabaka halinde uygulamalısınız. Stiderm Merhem, herhangi bir yan etkisinden kaçınmak için, kremi en fazla 7 gün kullanmalı ve bu süreyi aşmamaya dikkat etmelisiniz.

Stiderm Jel Faydaları Nelerdir?

Stiderm Faydaları Nelerdir?; jelin güneş yanığını etkili bir şekilde iyileştirdiğini, kullanımlarını ve faydalarını aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

 1. Böcek ısırıklarına iyi gelen ürün, iltihap, kaşıntı, ağrı ve ağrıyı ortadan kaldırır.
 2. Genellikle kurdeşen tedavisi için reçete edilir.
 3. Birinci derece küçük yanıkları ve güneş yanığını iyileştirir. Cildinizin yumuşak ve pürüzsüz görünmesini sağlayın.
 4. Anestezik etkisi sayesinde uygulandığı bölgeyi uyuşturur. Bu nedenle ağrı ve sızıları önler.
 5. Alerjik cilt koşullarına iyi gelir.
 6. Cilt tahrişini yatıştırır ve cildin iyileşmesini sağlar.
 7. Döküntü tedavisinde başarı gösterir.
 8. Arı sokmalarının tedavisinde kullanılır.

Kısaca bu Stiderm Jel Ne Kremi sorusunun cevabı olarak; kaşıntıyı ve ağrıları hafifletir, iltihabı önler diyebiliriz. Yani bir eczacı olarak kremin birden fazla etkisi olduğunu söyleyebilirim ancak bunlar sizi cezbetmemeli çünkü kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı konular bulunmaktadır.

Sivri sinek ısırıkları vücudunuzda alerjik reaksiyona sebep olabilir bu gibi durumlarda neler yapabileceğinizi Alerji Doktoru Prof. Dr. Ahmet AKÇAY ”SİVRİSİNEK ALERJİSİNE NE İYİ GELİR” konulu youtube videosunda çok güzel anlatmış linkini paylaşıyorum.

YouTube video

Stiderm Jel Kullananlar Dikkat Etmeli

Bu kremi kullanırken bazı noktaları göz ardı etmek bazı yan etkilere neden olabilir. Stiderm Jel Kullananlar özellikle dikkat etmesi gerekenlerin en başında yan etkiler yer almaktadır. Dolayısıyla bu durumdan kaçınmak için kremi kullanırken dikkat etmeniz gereken bu önemli noktaları özetleyebiliriz:

 • Kremdeki aktif veya yardımcı bileşenlere karşı herhangi bir hassasiyetiniz varsa bu kremi kullanmamalısınız.
 • Hamileyseniz veya bebeğinizi emziriyorsanız, bu kremi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
 • Bu kremi doktorunuza danışmadan 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanmamalısınız.
 • Kremde bulunan benzalkonyum klorür cilt tahrişine ve bazı alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden aşırı dozda olmamalıdır. Unutulan dozu telafi etmek için çift doz almamalısınız. Doz aşımını kaçırırsanız, doktorunuza veya eczacınıza danışmalısınız.
 • Bu kremi enflamatuar cilt hastalıklarının tedavisinde kullanmamalısınız.
 • İltihaplı cilt enfeksiyonları, bulaşıcı hastalıklar veya enfekte yaralarınız varsa bu kremi kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Kremin göz, burun ve kulak gibi mukoza dokuları ile temasından kaçınılmalıdır. Temas halinde, bölgeyi bol suyla yıkayın ve kremayı temizleyin.
 • Kremi cildinizin geniş bölgelerine uygulamaktan kaçınmalısınız.
 • Kullandığınız reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Olası sonuçlar için mutlaka bir doktora veya eczacıya danışmanız gereklidir, kendi kararınıza bağlı olarak ilacı almanın kötü sonuçları olabilir. Dolayısıyla uzman biri önermediği sürece vücudunuza bu jeli kullanmanızı kesinlikle önermemekteyim.

Stiderm Jel Yan Etkileri Nelerdir?

Bu kremin kullanımı, diğer kremlerin kullanımı gibi bazı yan etkilere neden olabilir ve yan etkiler nadir olmasına rağmen büyük sorunlara neden olabilir. Stiderm Jel Yan Etkileri Nelerdir?; krem esas olarak bileşenlerinde bulunan etken maddeye veya yardımcı maddelere aşırı duyarlı veya aşırı dozda olan kişilerde görülür. Kremin kişiden kişiye farklılık gösterebilse de olası yan etkilerini şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Yüzün, dudakların, dilin ve boğazın şişmesi nefes almayı zorlaştırır.
 • Kan basıncında ani düşüş
 • Genel döküntü ve cildin kaşınması.
 • Yüksek ateş
 • Kusma
 • Kalp çarpıntısı
 • Hafif kızarıklık ve cildin kaşınması.
 • Zayıflık
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • İshal
 • Mide bulantısı

Stiderm Jel Krem Yan Etkileri; önemsiz gibi görünse de bir veya daha fazlasını yaşarsanız, ölümcül sonuçları olabileceğinden, en yakın hastanenin acil servisine gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Ayrıca bu yan etkiler genellikle tedavi bittikten sonra kendiliğinden kaybolur. Yukarıdakilerin dışında herhangi bir yan etki yaşarsanız, doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Stiderm Jel Ne İşe Yarar

Stiderm Jel Ne İçin Kullanılamaz? | Sınırlılıkları Nelerdir?

Stiderm Jel Ne İçin kullanılamaz; kremin mucizevi etkileri olsa da yan etkileri bazen ölümcül boyutlara ulaşabilmektedir. Doktor kontrolü veya eczacı tavsiyesi ile başlamanız şiddetle önerilir, ancak kendiniz karar vererek başladıysanız şu durumlara dikkat etmelisiniz;

 1. Krem gözlere ve ıslak dokulara (mukoza) temas ettirilmemelidir.
 2. Krem ile temas durumunda, gözlerin bol su ile yıkanması önerilir çünkü suda çözülecektir.
 3.  Jel geniş vücut yüzeylerine uygulanmamalıdır, sadece lokal olarak sürülmelidir.
 4. Merhem 7 gün süre ile kullanımına rağmen, mevcut yakınmaların sürmesi veya artması durumunda bir doktora veya eczacıya danışılmalıdır. Bu süreyi aştıysanız kullanmayı bırakmalısınız.

Böbrek / Karaciğer yetmezliğindan müzdarip olan hastalar için kremin kullanılıp kullanılamayacağına dair yeterince bilgi bulunamamıştır. Bunun yanı sıra hamilelik ve gebelik sürecinde de kremi kullanmaktan sakınmalısınız. Çünkü ilacın etken maddelerinden Mepiramin, Lidokain ve Dekspantenolün; anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Stiderm Jel Kullanıcı Yorumları dikkate alındığında bu tür rahatsızlıkları yaşayan da görülmemiştir.

Stider Jel Fiyat

Stiderm jel fiyatı 09.07.2022 tarihinden itibaren aşağıdaki gibidir;

Stiderm Jel40.64 TL

Stiderm Jel Sık Sorulan Sorular

Stiderm krem ile ilgili bana gelen sık soruları aşağıda yanıtladım.

Stiderm jel ne işe yarar bu içerikte tüm detayları ile anllatım. Sorularınızı veya katkılarınızı lütfen yorumlarda yazın.

Son Günceleme 2 yıl önce Ecz. Nihat Bilgin

5/5 - (3 {Oy})

Ecz. Nihat Bilgin

Merhaba! Ben Ecz. Nihat Bilgin. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum.

İstanbul'da eczacılık mesleğimi gerçekleştiriyorum. İlaç sektörü çok dinamik ve bilgiyi hep taze tutmak gerekiyor.
Bu sebeple EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı) kazanarak şuan uzman eczacılık eğitimi alıyorum.

İlaçları doğru kullanmak hayati öneme sahip bu yüzden hastaların klinik ve şahsi durumuna göre doğru ilacı, doğru süre ve pozolojide, en doğru maliyetle almasını sağlamak akılcı ilaç kullanımı için vazgeçilmez.

Edindiğim bilgi ve tecrübeyi sizlerle paylaşmak için Türkiye'nin Ecza Platformu hepsiecza.net'i kurdum.

Yorum yapın