Psovate Ne İşe Yarar? 5 Hızlı Faydası ⚡

Psovate içeriğinde bulunan kortizon sayesinde başta egzama olmak üzere çeşitli cilt hastalıklarında kullanılan topikal steroiddir. Psovate Krem, Psovate Merhem ve Psovate Losyon olmak üzere üç farklı formu vardır. Eczacı olarak bu yazıda tüm formları ile birlikte Psovate ne işe yarar detaylıca anlatacağım.

Etken Madde

% 0.05 klobetazol 17-propiyonat içerir.

Psovate Nedir?

Psovate, 25g ve 50g tüplerde Psovate krem ve Psovate merhem olarak bulunur. Aynı zamanda 25ml ambalaj olarak Psovate losyon formunda yer alır. Ana etken maddesi Klobetazol propiyonat olan Psovate’ın İçeriğinde bulanan yardımcı etken maddeler aşağıdaki gibidir;

 • Gliseril stearat SE
 • Gliseril stearat – PEG 100 stearat
 • Setilstearil alkol
 • arı balmumu
 • Deiyonize Su
 • Propilen glikol
 • Sitrik asit monohidrat
 • Trisodyum sitrat dihidrat
 • Koruyucu olarak klorokrezol

Psovate, deride oluşan iltihaplanmayı tedavi eder ve egzamanın sebebiyet verdiği cilt üzerinde kendini gösteren lezyonları farklı yollarla iyileştirerek semptomları geçirir.

Psovate Krem Nedir? 🤔

Psovate krem, deride oluşan sulu, ıslak egzama lezyonlarında kullanılan en güçlü kortizonlu kremdir. Krem formlarının yağlı cilttlerde kullanılması beklenir. Sulu egzama, derideki lezyonun içi su kaplı baloncuklu hale dönüşmesi sonucu görülür. Eğer egzama’nın olduğu lokal bölgeye virüs veya mantar girerse enfeksiyon gelişir ve cilt kabararak içi su baloncuklar oluşur.

Psovate Krem Ne İşe Yarar?

Psovate krem halk dilinde kelebek hastalığı denilen çoğunluka yüzde geniş plaklar olarak kendini gösteren lupus hastalığının iyileşmesini yarar. Peki psovate krem ne için kullanılır? Sedef hastalığı ve inatçı egzamanın tedavisinde kullanılır.

DOKTOR ÖNERİSİYLE KULLANIN!

Psovate Krem Nasıl Kullanılır?

Sadece lezyonun olduğu bölgeye günde bir ya da iki olacak şekilde 4 hafta kadar kullanılması önerilir. Ancak her kişinin hastalığı bir olmaz bu sebeple en doğru tedaviyi doktorunuz verebilir. Psovate krem tedavisi direk kesilmek yerine kademeli olarak daha az güçlü kreme geçmek uygun olacaktır.

Psovate krem yorumları ekşi sözlük platformunda görebilirsiniz.

Psovate Krem Fiyat 💲

Psovate krem fiyat 07.2022 tarihi itibariyle 40.64 Tl

YouTube video

Psovate Merhem Nedir? 🤔

Psovate merhem, inatçı kabuklu egzama semptomlarında ve psoriasis gibi kabuklu lezyonlarda kullanılan yağlı kortizonlu merhemdir. Kremin aksine merhem formları, sert ve kabuklu lezyonu içinde bulunan yağ ile yumuşatıp emilimi artırmak için kullanılır.

Psovate Merhem Ne İşe Yarar?

Psovate 0.05 merhem, zor iyileştirilen deri rahatsızlıklarında enfeksiyonu azaltmaya yarar. Aşağıda listelediğimiz 5 hastalığa hızlıca fayda gösterir;

Psovate merhem ne için kullanılır kısmından sonra nasıl kullanılır kısmına geçelim.

Psovate Merhem Nasıl Kullanılır?

İçeriğinde bulunan Klobetazol propiyonat çok güçlü bir kortizon olduğu için mutlaka doktor önerisi ve gözetiminde kullanılmalıdır. Yetişkinler 4 hafta boyunca günde 1 veya 2 olcak şekilde sadece hastalığın olduğu bölgeye uygulanarak kullanılmalıdır.

Psovate Merhem Fiyat 💲

Psovate merhem fiyat 07.2022 itibariyle 40.64 TL

Psovate Losyon Nedir? 🤔

Psovate losyon egzama tedavisinde özellikle kıllı ve saçlı bölgede kullanılan 25 ml ambalaj formda yer alan içinde kortizon bulunan losyondur. Psovate saç losyonu psovate için form zenginliği sağlamaktadır.

Psovate Losyon Ne İşe Yarar?

Psovate losyon, saçlı ve kıllı bölgede artan yağlanma, kepek görülmesi, kızarıklık ve kaşıntı ile kendini gösteren egzamanın tedavisini gerçekleştirmeyi sağlar. Psovate losyon kullanıcı yorumları yapan kişiler daha çok Psovate losyon nasıl kullanılır noktasında bilgiye ihtiyaç duyuyor. Mutlaka doktorunuza danışarak ve doktorun belirlediği tedavi doğrultusunda Psovate losyonu kullanın.

Psovate Losyon Nasıl Kullanılır?

Psovate losyon kullananlar, öncelikle uygulanacak kıllı alan veya saçlı alanın mutlaka kuru olduğundan emin olmalıdır. Doktorunuzun belirlediği süre boyunca lezyonun bulunduğu saçlı bölgeye az miktarda uygulayın. Unutmayın içinde kortizon bulunduğu için mutlaka doktor gözetiminde tedavi uygulanmalıdır.

Psovate saç losyonu kullananlar ekşi sözlük gibi platformlarda çok az bir ihtimalde olsa saç dökülmesi görülebileceğini söylemiş. Zaten Psovate losyon saç dökülmesi prospektüsde çok nadir görülen yan etkiler kısmında bu durum belirtilmiştir.

Psovate Losyon Fiyat 💲

Psovate losyon 07.2022 tarihinde güncellenen fiyatı 29 Tl

Psovate Losyon Muadili ilaçlar, Dermovate Saç Losyonu, Psoderm Saç Losyonu olarsk raflarda yer alır. Klobetazol propiyonat etken maddeli ilaçların orjinali olan Dermovate Merhem ve Dermovate Krem ilaçlarını da internet siztemizde çok ayrıntılı bir şekilde inceledim. Aşağıya bağlantılarını bırakıyorum.

Dermovate Merhem Ne İşe Yarar? 4 Önemli İşlevi

Dermovate Krem Ne İşe Yarar? 4 Güçlü Faydası 💪

Benzer Kaşıntı İlaçları

Farklı sebeplerden semptom gösteren kaşıntılara iyi gelen ilaçları aşağıda listeledim.

Psovate Ne İşe Yarar?

Psovate, diğer klobetazol propiyonat içeren preparatlar gibi steroidler ile tedavi edilebilen inatçı egzamaların, Psoriasis ‘in (Sedef Hastalığı) ve saçlı bölgede oluşan lezyonun tedavi edilmesini sağlar. Sedef hastalığında, egzamaya göre sulanma görülmez ve tekrar edebilir. Ancak egzamayı doğru bir tedavi ile kalıcı olarak çözmek mümkündür.

Psovate ne için kullanılır açıkladığımıza göre sıra geldi nasıl kullanılır kısmına.

Psovate Nasıl Kullanılır?

Her hastanın hastalık durumu farklılık göstereceği için doktorunuz hastaya göre bir kullanım şekli belirleyecektir. Bu sebeple doktor gözetiminde ve onayında kullanılması gerekir. Psovate prospektüsde yazan kullanım şekli ise 4 haftayı aşmamak suretiyle günde 1 veya 2 olacak şekilde sadece hastalıklı kısma sürülmesidir.

Psovate Yan Etkileri Nelerdir? 🤮

Dermatoloğa danışmadan asla yüzünüzde ve derinin ince olduğu koltuk altı, kulak arkası, avuç içi gibi yerlerde kullanmayın. Bununla beraber, çocuklarda kullanımı 5 günle sınırlı olmalı ve mutlaka doktor takibinde yapılmalı. Bebeklerde ve 12 yaşın altındaki çocuklarda böbrek üstünde bulunan bezlerde baskılama olabileceği için geniş yüzeyde, fazla doz ve tekrarlayan uzun kullanım yapılmamalıdır.

Eğer hastanın klobetazol propiyonat etken maddesine veya diğer yardımcı maddelere karşı hassasiyeti varsa kullanımı hemen kesmeli ve acile başvurmalıdır. Karşılaşabileceğiniz diğer yan etkiler aşağıdaki gibidir;

Yaygın Yan Etkiler

 • Kullanılan bölgede kaşıntı, kızarma, döküntü oluşması

Yaygın Olmayan Yan Etkiler

 • Cildin incelmesi ve çizgili görünüm
 • Deri seyreldiği için damarların daha belirgin hale gelmesi.

Çok Seyrek Görülen Yan Etkiler

 • Yüzün çok belirgin şekilde yuvarlak hale gelerek tombullaşması
 • Saç dökülmesi
 • Kıllanmada artış görülmesi

Daha fazla yan etki bilgisi için bu yazının kaynak olarak alındığı T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu sitesinde yer alan prospektüsten faydalanabilirsiniz.

Psovate Fiyat Nedir? 💲

Psovate Krem40.64 TL
Psovate Merhem40.64 TL
Psovate Losyon29 TL
psovate fiyat

Psovate Hakkında Sık Sorulan Sorular

Psovate ile ilgili kullanacak hastaların en çok sorduğu soruları cevapları ile birlikte aşağıda görebilirsiniz.

Son Günceleme 2 yıl önce Ecz. Nihat Bilgin

4.5/5 - (4 {Oy})

Ecz. Nihat Bilgin

Merhaba! Ben Ecz. Nihat Bilgin. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum.

İstanbul'da eczacılık mesleğimi gerçekleştiriyorum. İlaç sektörü çok dinamik ve bilgiyi hep taze tutmak gerekiyor.
Bu sebeple EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı) kazanarak şuan uzman eczacılık eğitimi alıyorum.

İlaçları doğru kullanmak hayati öneme sahip bu yüzden hastaların klinik ve şahsi durumuna göre doğru ilacı, doğru süre ve pozolojide, en doğru maliyetle almasını sağlamak akılcı ilaç kullanımı için vazgeçilmez.

Edindiğim bilgi ve tecrübeyi sizlerle paylaşmak için Türkiye'nin Ecza Platformu hepsiecza.net'i kurdum.

“Psovate Ne İşe Yarar? 5 Hızlı Faydası ⚡” üzerine 2 yorum
 1. Merhaba. Kulak egzaması şikayetim var. Doktor psovate losyon verdi. Üzerinde saçlı deri diyor ama kulağa nasıl uygulanır ve kulakta sakıncası var mı?

  Yanıtla
Yorum yapın