Kwellada Losyon Ne İşe Yarar? 5 Faydası

Kwellada losyon ne işe yarar?; Uyuz (Scabies) enfestasyonlarının giderilmesinde etkilidir ve halk diliyle uyuz hastalığının giderilmesine yardımcı olur. Parazitlerin neden olduğu kaşıntı, bu losyon sayesinde tedavi edilir. Uyuza yakalanmış kişiler Kwellada losyon ve aynı ürünün şampuanını kullanabilir. Ayrıca sadece uyuz rahatsızlığında da değil, doktorunuzun uygun gördüğü farklı deri hastalıklarında da kullanılabilir.

Bir eczacı olarak bende, losyon üzerinde deneyimlerimi ve dikkat edilmesi gereken tüm detayları bu yazıda sizlere aktardım. Losyon, etkin madde olarak yüzde 5 Permertin içermektedir ve 120 ml’lik plastik şişelerde satışa sunulmaktadır. Losyonun satışını yapan ve ruhsat sahibi olan şirket; Ali Raif İlaç Sanayi‘dir.

Kwellada Losyon Nedir? – İçeriğinde Neler Vardır?

Kwellada losyon, çok hücreli asalakların oluşturduğu uyuz hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçtır. Beyaz renkli ve homojen yapıdadır, uyuz tedavisinde uyuza sebep olan asalakların etkisiz hale getirilmesine yardımcı olan ilaç kaşıntı ilaçları kategorisinde yer alır. Uyuz Losyonu olarak da bilinen Kwellada 5 Losyon içerisinde bulunan yardımcı maddeler şunlardır;

 • Yüzde 5 Propilen Glikol
 • Yüzde 0.0300 Metil Parahidrosik benzoat
 • Yüzde 0.050 Propil Parahidroksi benzoat

Uyuz losyonunun içeriğindeki bu yardımcı etken maddelerin haricinde pek çok madde de bulunmaktadır. Ancak bu maddelerle birlikte losyon, uyuz enfestasyonlarında endikedir.

Kwellada Losyon Ne için Kullanılır? | Faydaları Nelerdir?

Bu uyuz losyonu, reçete ile satılmaktadır; dolayısıyla doktor veya eczacı tavsiyesi olmadan kullanılması önerilmemektedir. Buna ilaveten losyonun nasıl kullanılacağı ve ne için kullanılacağı da doktor ve eczacı tarafından detaylı bir şekilde anlatılacaktır. Ancak evinizde bu losyondan varsa ve Kwellada losyon ne için kullanılır?; sorusuna yanıt arıyorsanız doğru yerdesiniz. İşte losyonun kullanılması gereken durumlar şunlardır;

 • Ciltte bakteri üremesini engeller.
 • Mikropların neden olabileceği; kaşıntı ve uyuz gibi hastalıkları önler
 • Cilt dokusunun sağlığına kavuşmasını sağlar ve bakterileri azaltır.
 • Cilt dokusu kızarıklarını engeller ve yenilenmesini sağlar.
 • Derinizin sağlıklı bir hale gelmesine yardımcı olur ve kaşıntı gibi cilt hastalıklarını önler

Kwellada losyon kaşıntı rahatsızlıklarının giderilmesinin yanı sıra sağlıklı bir cilt dokusuna sahip olmanıza da yardımcı olur. Ancak losyon doktor veya eczacının önerdiği süre boyunca talimatlara uygun şekilde kullanılmalıdır. Peki losyon nasıl kullanılır ve nelere dikkat edilmesi gereklidir?

Kwellada Losyon Kimler Kullanabilir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi Kwellada losyon kullanımı da oldukça önemlidir ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Çünkü kızarıklık ve kaşıntı gibi rahatsızlıklarınızdan kurtulmak isterken daha büyük bir problemin oluşmasına davetine çıkarabilirsiniz. Bu nedenle bir eczacı olarak uzman önerisi olmadan bu tür ilaçları cildinize kullanmanızı kesinlikle önermemekteyim. Peki, Kwellada losyon kimler kullanabilir?

 1. Losyon kullanılmadan önce duşa girilmesinde fayda görülmektedir ve duştan hemen sonra sürülmemeye de özen gösterilmelidir.
 2. Losyon deri ile temas ettikten sonra cildiniz tarafından emilecektir.
 3. Erişkin ve 12 yaş üzeri kişiler için 30 ml kullanılması yeterlidir ve 60 ml üzerine çıkılması önerilmemektedir.
 4. 6-12 yaş arası çocuklar için önerilen oran 15 ml’dir.
 5. 1-5 yaş arası çocuklarda yaklaşık olarak 7.5 ml losyon yeterli gelecektir.
 6. Son olarak 2 aylıktan 1 aylığa kadar olan çocuklarda ise 3.75 ml losyon kullanılması gereklidir.

Losyon kullanımı için dikkat etmeniz gereken tüm kriterler bunlardır. Ancak uygulama aşamasında dikkat etmeniz çok önemli konular bulunmaktadır ve dikkate alınması gereklidir.

Uyuz tedavisinde uzman görüşü almak isteyenler için, Doç. Dr. Zennure Takcı ”Uyuz Hastalığı Tedavisinde Püf Noktalar & Etkili Yöntemler ” konulu Youtube videosunu sizlerle paylaşmak istedim.

YouTube video

Kwellada Losyon Kullanım Şekli Nedir?

İlaç kullanımında en büyük eksiklik prospektüs okunmamasıdır ve kullanıcıların bu konuda bilgisi de bulunmamaktadır. Oysa ki, prospektüslerde ilaçların nasıl kullanılacağı, yan etkileri, uyarıları ve kimin kullanmaması gerektiği gibi özel bilgiler yer almaktadır. Buna göre Kwellada losyon prospektüs incelemesine göre losyonun kullanım şekli şunlardır;

 • Duş aldıktan sonra temiz ve serin vücuda tamamını kaplayacak şekilde uygulanır. Ancak baş bölgesine uygulanmaz ve sıcak bir duş alınmış ise cildin soğuması veya kuruması beklenir.
 • Kwellada losyon kullanım şekli harici kullanıma göredir; bozulmuş cilt, mukoza membranlarına ve göz çevresine sürülmez.
 • Losyon cilt üzerinde hızla emilim göstermektedir ve dolayısıyla bunu atlayarak çok fazla doz uygulamayınız.
 • İlaç kişinin boyundan aşağıya tüm vücuda uygulanmaktadır ve ; el ve ayak parmak araları, el bilekleri, koltuk altı ve genital organlara sürülmektedir. Kadınlarda ise el ve ayak tırnakların altlarına iyice sürülmesine özen gösterilmelidir, göğüsler de dahil tüm vücut uygulanması gereklidir.
 • 2 ay – 2 yaş aralığındaki küçük çocuklarda; yüz, boyun, saçlı deri ve kulaklarda da uyuz görülebilmektedir ve bu nedenle tedavi kapsamında bu bölgelere de losyon sürülmektedir.
 • Losyon uygulamasından sonra eller su veya sabun ile yıkandı ise tekrar losyon sürülmelidir. Çünkü losyon 8 saat boyunca vücuda emilim göstermektedir ve bu süre zarfında su ile temas eder ise çözülmektedir.
 • Uygulamadan 8 ila 12 saatten sonra tüm vücut su ile yıkanmalıdır; temiz giysi giyilmelidir, yatak çarşafı değiştirilmelidir ve giysiler sıcak su ile yıkanmalıdır.
 • 2 yaş altı çocuklar için bir uzman önerisi olmadan kullanılmamalıdır ve uygulama medikal gözlem altında yapılmalıdır.
 • Baş, boyun, saçlı deri ve kulak tedavisinde de losyon kullanılacağı için tüm vücuda emilim yapılabilmesi için doz arttırılabilir ancak bir uzman kontrolünde olması önerilir.
Yan etkiler
Yan etkiler

Kwellada Losyon Yan Etkileri Nelerdir?

Kwellada losyon yan etkileri, tüm ilaçlarda olduğu gibi içeriğinde bulunan maddelerden dolayı duyarlı olan kişilerde etkisini gösterebilir. Diğer ilaçlarda olduğu gibi etkin ve yardımcı maddelerden dolayı vücudunuzda tepkimeye girebilir ve alerji gibi hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle doktor veya eczacı önerisi olmadan bir arkadaşınızın tavsiyesi ile ilaç kullanmamalı ve sağlık konusunda bilinçli olmalısınız.

Arkadaşınız veya bir yakınınızda losyonu kullandıktan sonra herhangi bir yan etki gözlemlenmeyebilir. Ancak yan etkiler bazen bir süreç sonucunda ortaya çıkmaktadır ve hemen etkisini göstermeyebilir. Losyonun içeriğindeki metil paraben, propil paraben ve propilen glikol lokal deri reaksiyonlarına ve alerjiye sebebiyet verebilir. Losyonu kullanan kişiyi birkaç saat gözlemledikten sonra aşağıda yer alana Kwellada losyon yan etkisi yönergelerinin olup olmadığı kontrol edilmelidir;

 • Cilt döküntüsü
 • Kızarıklık ve bölgesel kaşıntının artması
 • Lokal ödem (şişlik) oluşumu
 • Bölgesel ağrı
 • Yanma ve batma hissi
 • Deri rahatsızlığı; eritem, ödem, egzama vb…
 • Bölgesel hissizlik

Buna karşın, losyon; pretroidler, pretrinler ve ürüne alerjisi olan kişilerde kontrendikedir ve dolayısıyla losyonun kullanma talimatında bu ve benzeri şikayetleriniz olduğunda vakit kaybetmeden bir uzmana danışmanız gereklidir. Bu semptomlar, şiddetli kaşıntı görülen hastalarda görülmektedir ve losyon ile hafiflemesi beklenmektedir.

Permetrin ile uyuz tedavisi gören hasta da; ödem, egzama, kızarıklık ve kaşıntı dahil diğer irritasyon bulgu ve belirtilerin, hastalığın doğal gidişatı ile bağlantılıdır. Bu tedaviyi görmüş kişilerde kaşıntı, tedaviden 4 hafta kadar devam edebilir ve endişelenilmesine gerek yoktur.

Kwellada Losyon Kullananlar Dikkat Etmesi Gerekenler

Kwellada Losyon Kullananlar, cilt sorunları ve çeşitli alerjik reaksiyonlar ile karşılaşmamaları için bazı şeylere dikkat etmeleri gerekmektedir. Losyonu kullanmaya bir doktor veya eczacı görüşü olmadan başlamamanız gerekmektedir. Buna ilaveten, başlamadan önce bilmeniz gerekenler şunlardır;

 1. 2 yaş altı çocuklar için losyon tüm vücuda sürülebilmektedir. Ancak ağız ve göz çevresine sürülmemektedir çünkü çocuklar tarafından yalanabilme ihtimali vardır.
 2. Şikayetleriniz bu losyon ile yüzde 90’a varan bir başarı oranı ile giderilmektedir. Ancak kremin tek bir uygulaması ile şikayetlerinizden kurulamıyor ve şikayetleriniz azalmıyor ise 7 gün beklememeniz gerekmektedir. İki uygulama arasında 7 günlük bir fark olması gerekmektedir.
 3. 2 yaş üzeri çocuklarda baş ve yüz dışında yine her bölgeye losyon uygulanabilir.  El ayak araları, el bilekleri, koltuk altı, dış genital organlar, göğüsler, kalçalar, el ve ayak tırnaklarının altına iyice sürülmesi gereklidir.
 4. İlacın kullanılmasında cinsiyet ayrımı bulunmamaktadır. Buna karşın, göz çevresine sürülmemesine özellikle dikkat edilmesi gereklidir.
 5. Losyon kullanılmasında rutin olarak deri irritasyonu ihtimaline karşı eldiven kullanılması önerilmektedir.
 6. Losyonun yanlışlıkla göz ile temas etmesi halinde hemen bolca su ile veya serum fizyolojikle yıkanması önerilmektedir.

Kwellada Losyon Gebelikte Kullanımı

Kwellada Losyon 5 için gebelikte kullanıma dair kesinleşmiş bilgiler bulunmamasına karşın kullanılmasında bir sakınca görülmemektedir. Buna ilaveten çocuk doğurma potansiyeli olan kadınlarda losyon ile oluşan bir rahatsızlık görülmemiştir. Ancak bunlara ilaveten bir doktor veya eczacı gözetiminde losyonun kullanılması ve çocuğun hayatının riske atılmaması önerilmektedir.

Losyonun kullanılmasında çocuk doğurma potansiyeli olan ve doğum kontrolü açısından özel bir önleme gerek yoktur. Uygun losyon dozunun tüm vücuda uygulanmasında sistemik permetrin emilimi çok düşüktür ve buna rağmen permetrinin bir miktarı plasental bariyerden geçebilmektedir. Negatif toksisite ve düşük memeli toksisitesi bilgileri göze alındığında permetrin tedavisini takiben fetusa herhangi bir zarar gelmesi çok düşük görülmektedir.

Bu bilgiler ışığında, bir eczacı olarak uzman gözetiminde gebelerin bu losyonu kullanmamasını ve kullanırken de tedbirli olmasını önermekteyim.

Kwellada Losyon Emziren Anne Kullanabilir Mi?

Gebelik sürecinde kremin kana karışma ihtimali çok düşüktür ancak emziren bir anne bu losyonu kullanabilir mi? Kwellada losyon emziren anne için de aynı kriterde değerlendirilmektedir. Losyonun kana karışma ihtimalinin düşük olduğu gibi anne sütüne de karışması oldukça düşük bir ihtimaledir. Ancak emzirme zamanı kaldığında losyon kullanıldı ise iyice yıkanması ve bir süre beklenilmesi gereklidir.

Losyon kullanıldıktan hemen sonra bebeğin emzirilmesi kesinlikle önerilmemektedir ve çeşitli rahatsızlıkların çıkma ihtimali de bulunmaktadır. Permetrinin sistemik absorpsiyonu çok düşük olduğu için teorik olarak bunun çok küçük yüzdesi annenin sütüne geçebileceği bilinmektedir. Ancak düşük konsantrasyonların yenidoğan bir bebek için risk oluşturması beklenmez, yine de bir doktor gözetiminde losyonun kullanılması önerilmektedir.

Kwellada Losyon Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hastaların sık sorduğu soruları aşağıda yanıtladım.

Son Günceleme 1 yıl önce Ecz. Nihat Bilgin

4.3/5 - (15 {Oy})

Ecz. Nihat Bilgin

Merhaba! Ben Ecz. Nihat Bilgin. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum.

İstanbul'da eczacılık mesleğimi gerçekleştiriyorum. İlaç sektörü çok dinamik ve bilgiyi hep taze tutmak gerekiyor.
Bu sebeple EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı) kazanarak şuan uzman eczacılık eğitimi alıyorum.

İlaçları doğru kullanmak hayati öneme sahip bu yüzden hastaların klinik ve şahsi durumuna göre doğru ilacı, doğru süre ve pozolojide, en doğru maliyetle almasını sağlamak akılcı ilaç kullanımı için vazgeçilmez.

Edindiğim bilgi ve tecrübeyi sizlerle paylaşmak için Türkiye'nin Ecza Platformu hepsiecza.net'i kurdum.

“Kwellada Losyon Ne İşe Yarar? 5 Faydası” üzerine 15 yorum
 1. Ben bu ilaçi tek dozla kullandım. Ve kaşinti azaldi. Ama arada oluyor kızarıklık hala var ama. Bazi bölgede kızarıklar gitti Kaşinmasi normal mi bi dozda kullaniyim mi

  Yanıtla
 2. merhabalar ben bu ilacı yeni aldım ve birazdan kullanacağım bunu tek doz ilke kullanıyoruz değil mi ve geçmez ise 1 hafta sonra tekrar kullanmam normal mi ?

  Yanıtla
  • Merhaba,
   Cilt farklılıkları ve kullanılacağı alanda ki değişiklikler göz önüne alındığında tek tip bir kullanım önerisi uygun olmaz. Bu sebeple kişiden kişiye değişeceği için mutlaka bir doktora muayene olun ve onun önerdiği dozda ilacı kullanın.

   Yanıtla
 3. Merhaba,
  Bu ilacı 8 yaşındaki oğlum için doktor 14 gün arayla 2.doz olacak şekilde kullanmamızı önerdi. fakat ozamanlar vucudunda kabarcık gözenek vs yoktu. 2 hafta arayla kullandık şuan kullanımın arasından 3 hafta geçti çocugun kolları ellerinde kabarcık ve kaşınmaları çok arttı tekrar sürmemizde sakınca varmıdır.

  Yanıtla
  • Merhaba,

   6-12 yaş arası çocuklar için herhangi bir istisna durum yoksa, önerilen kullanım 15 ml olacak şekilde tek uygulamadır. Kwellada losyon’un yanında 7.5 ml ve 3.75 ml seviyeleri belirtilen özel bir ölçekle satılır, bu ölçeğe göre ayarlama yapmalısınız. Sizin durumunuzda 14 gün ara verilerek 2 kere kullanıma rağmen iyileşme olmadıysa başka sebepler aranabilir. Bu sebeple en sağlıklı yol tekrar hekiminize başvurmak olmalıdır.

   Yanıtla
 4. Merhaba yaklaşık iki önce uyuz oldum.xabion kükürtlü losyonu kullandım iki defa ama kaşıntılarım geçmedi ve sivilce gibi şeyler çıktı sonra kwellada kullandım kaşıntılarım geçti ve bir hafta sonra tekrar kaşıntı ve sivilce gibi şeyler çıktı tekrar kwellada kullandım kaşıntılarım iyice arttı artık ne yapmam gerek lütfen yardımcı olur musunuz ?

  Yanıtla
  • Eray bey öncelikle geçmiş olsun. İlacın prospektüsünde belirtilen kullanma talimatına uygun şekilde kullanım gerçekleştirdiyseniz ve 2 defa kullanım sağladıysanız. Şikayetlerinizde iyileşme görülmesi beklenir. Bununla beraber ilacı kullanmanıza rağmen 4 hafta daha bu şikayetler hafif olarak devam edebilir. Yine de en uygunu, olası yan etkilerden ya da çeşitli komplikasyonlardan kaçınmak için dermatoloğa muayene olmanızdır.

   Yanıtla
  • Canan hanım merhaba, Sadece 2 yaşın altındaki çocuklarda 7 gün arayla 3.75 ml kullanılması uygundur. Sizin çocuğunuz gibi 12 yaşın üstündeki çocuklarda ise 30 ml olacak şekilde kullanılması gerekir. Unutmayın ilacı mutlaka doktor önerisi ile doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Sağlıcakla.

   Yanıtla
 5. Losyonu kullandıktan sonra banyo yapmamız gerekiyor mu veya yapmazsak bı sıkıntı olur mu akşam kullanımı söylemişti internetten bakılırsa 8 saat sonra duş almanız gerekmektedir deniliyor ne yapmam lazım

  Yanıtla
  • Merhaba,
   Losyonun kullanımından 8 ila 12 saat sonra tüm vücudunuzu iyice yıkamalısınız. Devamında losyonun bulaştığı giysi ve yatak örtülerinizde sıcak su ile yıkanmalıdır.

   Yanıtla
Yorum yapın