Dex Forte 50 mg Ne İşe Yarar? Eczacıdan ⚕️

Dex Forte 50 mg ne işe yarar? Non steroid antienflamatuar ilaç gurubunda yer alan Dex Forte 50 mg ağrıyı dindirmeye, iltihabı gidermeye ve ateşi düşürmeye yarar. Dex Forte ağrı kesici ağrının altında yatan enflamasyonu baskılayarak romatizmal ağrılar üzerinde yüksek etki gösterir.

Etken maddesi sayesinde kas iskelet sistemi ağrıları ve romatizmanın sebep olduğu ağrılarda doktorlar tarafından tercih edilen, ağrı kesici ilaçlar kategorisinde yer alan bu ilacı, eczacı olarak nasıl kullanmanız gerektiğini, kullanırken dikkat etmeniz gerekilenleri ve sık sorulan soruları bu yazıda yanıtladım.

Ağrı Kesici, İltihap Giderici ve Ateş Düşürücü Olan Bu İlacın Etken Maddesi: Her 50 mg deksketoprofen’e eşit 73,76 mg deksketoprofen trometamol içerir.

İnsan vücudunda iltihapla birlikte bazı biyolojik faktörler ağrıya sebep olur; ağrı minimal düzeye inmesi için ağrı kesici özelliği olan bir ilaca ihtiyaç duyulur. Cerrahi operasyonlar sonrasında oluşan ağrılar, osteoartrit, baş ağrıları, romatoid artrit, akut gut artriti, ankilozan spondilit ve akut kas iskelet sistemi ağrıları için Dex Forte sıklıkla doktorlar tarafından tercih edilir.

Eklemlerde harabiyet ve kireçlenme; iltihap eklem rahatsızlığı, omurga eklemlerinde sertleşme, diş ağrısı, akut kas iskelet ağrıları ve dismenore olarak bilinen kadın regl ağrısı şikayeti için doktorunuz tarafından bu ilaç size reçete edildiyse içeriği okumaya devam ediniz.

Dex Forte 50 Nedir? | Dex Forte Ağrı Kesici | Neye Yarar?

Dex Forte 50 medir?; Dex-Forte ilacı, steroid olmayan (Nonsteroid) antiinflamatuvar grubunda yer alır ve Dex Forte ağrı kesici; iltihap giderici, ateş düşürücü özelliği gösteren bir ilaçtır.

Günümüzde ağrı kesiciler oldukça yaygın olarak kullanılmakta. Bu durum ilerleyen zamanlarda kontrolsüz ağrı kesici kullanımına yol açarak ağrı kesici bağımlılığını tetikleyebiliyor. Bağımlılık haline gelen ağrı kesici kullanımı yarardan çok zarara yol açıyor.

Peki ağrı kesici kullanmadan ağrı tedavisi nasıl gerçekleşir? Bu konu hakkında sizlere fayda sağlayacağını düşündüğüm Op. Dr. Ozan Ganiüsmen‘in ”Ağrı kesiciler nasıl bağımlılık yapıyor. Çalışma mekanizması nedir? Ve ağrı kesicilerden kurtulmak için en iyi ağrı tedavi yöntemleri nelerdir?” sorularını yanıtladığı videoyu aşağıda sizlerle paylaştım. Mutlaka izleyen.

YouTube video

Dex Forte 50 Mg Ne İşe Yarar?

Dex Forte 50 mg ne işe yarar?; antienflamatuvar, antipiretik, analjezik ve antikoagülan etkileri sayesinde diş ağrısı; osteoartrit (eklemlerde harabiyet ve kireçlenme), romatoid artrit (iltihabi eklem rahatsızlığı) ve ankilozan spondilit (ağrılı ilerleyici romatizma) ağrılarını gidermeye yarar. Bununla birlikte akut gut artriti (gut hastalığına bağlı ağrılı eklem iltihabı), akut kas iskelet sistemi ağrıları (bel ağrısı), postoperatif ağrı (ameliyat sonrası ağrı) ve dismenore (ağrılı adet dönemleri) belirti ve bulgularında endikedir.

Dex Forte 50 mg, cerrahi operasyonlar sonrasında oluşan ağrı, şişlik ve iltihaplanmalarda sıklıkla önerilmektedir. İçerisinde barındırdığı etken ve yardımcı maddeler sayesinde ağrıyı dindirir, iltihap oluşumunu engeller ve kişi de rahatlama hissi uyandırır. Eklemlerde ve kaslarda hissedilen ağrıyı kesmesinin yanı sıra baş ağrısı ve diş ağrısında da oldukça etkindir. Ketoprofen içermesiyle birlikte ayakta burkulma ve incinme, migren dejeneratif eklem rahatsızlığı belirti ve bulgularında endikedir. Siklooksijenaz-1 (COX-1) ve siklooksijenaz-2 (COX-2) enzimlerinin her ikisini de inhibe ederek etki gösteren bu ilaç prostoglandin ve tromboksan sentezini engellerler; bu yönüyle hem ağrı kesici hem de antienflamatuar etki gösterir.

Kas iskeletinde ağrı, kireçlenme, romatizma ağrısı ve ameliyat sonrası ağrılar için “Aseket Ne İşe Yarar? Aseket 25 Mg Tablet” ve ağrı kesici kas gevşetici özelliği ile EtnaCombo 100 Mg Ne İşe Yarar? | Etna Combo Kas Gevşetici” içeriğini de okuyabilirsiniz.

Dex Forte Ne İçin Kullanılır?

Dex Forte 50 mg 20’li veya 30’lu film tablet içinde ambalajlarda satışa sunulan ilaç, uzman ve aile hekimleri tarafından reçete edilebilir. Ağrı kesici, iltihap giderici ve ateş düşürücü özellik göstermektedir. İlacın en fazla tercih edilme sebebi ağrı kesici özelliğidir ve nonsteroid antiinflamatuar grubunda yer almasıyla romatoid artrit, osteoartrit, ateş ve ameliyat ağrısı için kullanılmaktadır. Bununla birlikte kimyasal yapısına göre, plazma yarı ömürlerine göre ya da COX enzim inhibisyon oranlarına göre sınırlandırılabilmektedirler; mide-barsak mukozasında oldukça iyi emilirler. Bu yönüyle kolaylıkla idrarla atılabilirler ve mideye yük bindirmezler.

Ağrı kesici ve iltihap giderici özelliği baskın olan Dex Forte ne için kullanılır?;

 • Ağrıya ve iltihaba sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltır,
 • Eklemlerde ve kıkırdak yapısının dokusunda bozulmayı tedavi eder,
 • Halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen yangılı ve kronik eklem rahatsızlığını giderir,
 • Omurga, kuyruk sokumu ve leğen kemiğini birleştiren kemiklerde iltihaplı romatizmayı giderir,
 • Ayak parmaklarında, ayaklarda, ellerde ve el bileklerinde ortaya çıkan akut gut artriti giderir,
 • Baş ağrısı,
 • Diş ağrısı,
 • Ayakta veya elde, zorlanma; incinme ve burkulma tedavisinde etkilidir,
 • Ameliyat sonrası oluşabilecek ağrıların giderilmesinde tercih edilir,
 • Ateş düşürücü özelliği de bulunmaktadır.

Gribo Cold Ne İşe Yarar? 8 Kullanım Alanı

Benzer İlaç

Dex Forte 50 mg tablet, genel itibariyle vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelebilecek ağrılarda ve iltihaplarda etkilidir. Bununla birlikte kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken pek çok etken vardır ve kullanımı bilinmeden kesinlikle kullanılması önerilmez.

Dex Forte Nasıl Kullanılır? | Günde Kaç Defa Alınır?

Dex Forte nasıl kullanılır?; doktor önerisiyle birlikte ağrının cinsine ve şiddetine göre günlük sadece 75 mg doz önerilir ve bu doz 8 saatte bir 25 mg yani ½ tablet olacak şekilde kullanılır. Bu kullanım genel itibariyle önerilen dozdur ancak doktor değişiklik öngörüyorsa kesinlikle dinlenmelidir.  Doktorunuzun size söylemediği veya emin olmadığınız durumlarda derhal danışmanız ve fikir almanız tavsiye edilir.

Dex Forte 50 kullanımı, sadece ağızdan bol suyla yutulmasıdır ve ağrının şiddetine göre tok veya aç karnına içilebilir. Tabletin emilimi kolaydır ve bu bağlamda şiddetli ağrılarda daha hızlı rahatlamak adına yemekten en az 30 dakika önce alınabilir. Kortizon içermeyen bu tablet, ağrı kesici olarak doktorlar tarafından çok sık tercih edilir. Ancak yine de doktor önerisi olmadan başlanmamalıdır.

Bu tür ilaçlar, belirli sorunları ortadan kaldırmak için tercih edilse de içerisinde barındırdığı etken ve yardımcı maddeler çok farklı sorunlara neden olabilir. Bu maddelere alerjinizin olup olmadığı ise ancak bir doktor gözetiminde anlaşılabilir ve dolayısıyla tavsiye üzerine başlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki her ilaç, farklı kişiler üzerinde farklı etkiler gösterebilir ve bir başkasına iyi gelen sizi daha farklı sorunlara yönlendirebilir.

Yan etkiler

Dex Forte 50 Mg Yan Etkileri Nelerdir?

Yan etki neredeyse tüm ilaç gruplarında görülebilen ve oldukça tehlikeli boyutlara ulaşabilen reaksiyondur. Dex Forte 50 mg yan etkileri, içeriğinde bulunan etken ve yardımcı maddelere duyarlı kişilerde gözlemlenir; yaygın olarak mide bulantısı, kusma; karın ağrısı, ishal ve sindirim sorunları görülür. İlk kullanımda yaygın olarak görülen bu yan etkilerden biri veya birkaçı gözlemlenirse ilaç derhal bırakılmalı ve uzman görüşü alınmalıdır.

İçerisinde bulunan etken ve yardımcı maddelere karşı alerjisi olanlarda gözlemlenen Dex Forte yan etkileri;

 1. Baş dönmesi (vertigo)
 2. Sersemlik, uyuklama ve uyku düzensizlikleri
 3. Sinirlilik
 4. Baş ağrısı
 5. Çarpıntı
 6. Kızarma
 7. Mide sorunları ve kabızlık
 8. Ağız kuruluğu
 9. Şişkinlik
 10. Deri döküntüsü
 11. Yorgunluk
 12. Ağrı; ateş, titreme hissi; genel kırıklık ve keyifsizlik hissi
 13. Peptik ülser
 14. Kan kusma veya siyah dışkı ile kendini gösteren, peptik ülser delinmesi veya kanaması
 15.  Bayılma, yüksek kan basıncı ve çok yavaş nefes alıp verme
 16. Su tutulumu ve vücudun gövdeden uzak bölgelerinde şişlik
 17. İştah kaybı (anoreksi)
 18. Duyularda anormallik
 19.  Gırtlak bölgesinde şişlik (larenjial ödem)
 20. Ani gelişen böbrek bozukluğu (akut renal bozukluk)
 21. Karaciğer hücresi hasarı (hepatit)
 22. Kaşıntılı döküntü ve akne
 23. Terleme artışı
 24. Sırt ağrısı
 25. Sık idrara çıkma
 26. Adet düzensizlikleri
 27.  Prostat sorunları
 28.  Anormal karaciğer fonksiyonu testleri (kan testleri)
dikkat edilmesi gerekilenler

Dex Forte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağrı kesici ve iltihap giderici özelliği olan Dex Forte 50 mg, içerisinde yardımcı madde olarak Mannitol (E421); kroskarmelloz sodyum, magnezyum stearat ve opadry II 85G18490 bulundurur. Buna ilaveten, white içeriği olarak polivinil alkol; titanyum dioksit (E171), talk, polietilen glikol, lesitin (soya) barındırır. Bu maddeleri barındırmasıyla birlikte kişide tehlikeli sonuçlar belirebilir ve dolayısıyla dikkatli olunması gereken unsurlar vardır.

Doktor önerisi olmadan arkadaş tavsiyesi veya kişinin kendi kararı ile bu ilaca başlanması kesinlikle önerilmez. Kişide oluşan ağrının şiddetli olması ilacı kullanmaya itebilir ancak Dex Forte dikkat edilmesi gerekenler şöyledir;

 • Deksketoprofen trometamole veya yardımcı maddelerden herhangi birine alerji varsa,
 • Asetilsalisilik aside veya diğer steroid olmayan antienflamatuvar ilaçlara karşı alerjiniz bulunuyorsa,
 • Astım hastası veya geçmişte asprin / diğer steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar kullandıktan sonra astım atağı, akut alerjik rinit, burunda polip ve ürtiker rahatsızlığı varsa,
 • Alerji sonucu yüzde ve boğazda şişme görüldüyse,
 • Gögüste hırıltı (Wheezing) varsa,
 • Ketoprofen veya fibrat kullanımı sırasında fotoalerjik veya fototoksik reaksiyonlardan şikâyet bulunuyorsa,
 • Peptik ülser mide ya da bağırsak kanaması veya süregelen sindirim sorunu meydana geldiyse,
 • Süregelen sindirim sistemi problemleriniz varsa,
 • Fıstık ya da soyaya alerji bulunuyorsa,
 • Kusma, ishal veya yeterli olmayan miktarda sıvı alımı nedenlerinden dolayı şiddetli derecede dehidrasyonunuz varsa
 • Hamileliğinizin üçüncü üç aylık döneminde veya emzirme döneminde,
 • Koroner arter cerrahisi (Koroner arter by-pass greft) geçirildiyse ilacın kullanılmasında dikkatli olunmayı ve uzman görüşü olmadan kullanılmamalıdır.
Gebelikte kullanımı

Dex Forte Hamileler Kullanabilir Mi?

Dex Forte hamileler kullanabilir mi?; Dex Forte, hamilelik süresince üçüncü üç aylık dönem boyunca kullanılması önerilmez ve gerekli olmadıkça hamileliğin birinci veya ikinci üç aylık dönem sürecinde de kullanılmaz. Hamilelik ilacı kullandıktan sonra olduysa veya hamile kalma düşüncesi varsa doktor görüşü alınır ve ilacın kullanılması derhal bırakılır.

Dex Forte Emziren Anneler Kullanabilir Mi?

Dex Forte emziren anneler kullanabilir mi?; emzirme döneminde bu ilaç kullanılmaz ve kullanılması da önerilmez ancak doktor görüşü alınması önerilir.

Dex Forte Hangi İlaçlarla Kullanılmaz?

Bu ilaçta içerisinde barındırdığı etken ve yardımcı maddeler, diğer ilaçlarla etkileşime girebileceği için oldukça dikkatli olunmalıdır. Buna ilaveten, aynı maddeleri içeren ilaçlarla doz aşımına gidilebileceği için aynı anda alınmaması veya birlikte kullanılmaması gereklidir.  Bir arada kullanılmaması veya kullanıldığı zaman dozlarının ayarlanması önemli olan Dex Forte hangi ilaçlarla kullanılmaz?;

 • Asetilsalisik asit (aspirin), kortikosteroidler (kortizon) veya diğer antiinflamatuvar ilaçlar,
 • Kan pıhtılaşmasını önlemede kullanılan varfarin, heparin veya diğer ilaçlar,
 • Bazı duygudurum bozuklukların tedavisinde kullanılan lityum,
 • Romatoid artrit (eklemlerde ağrı ve şekil bozukluklarına neden olan devamlı bir hastalık) ve kanser tedavisi için kullanılan metotreksat
 • Epilepsi (sara) için kullanılan hidantoinler ve fenitoin,
 • Bakteriyel enfeksiyonlar (iltihap oluşturan mikrobik hastalıklar) için kullanılan sülfametoksazol.

Dex Forte Muadili Nedir?

20 veya 30 film içeren ambalajlarda satışa sunulan Dex Forte 50 mg tabletin bulunamaması veya çeşitli sebeplerle muadilinin tercih edilmesi söz konusu olabilir. Bu bağlamda Dex Forte muadili olarak kullanılan ilaçlar şöyledir;

 1. Elektra Fort 50 mg Tablet
 2. Ketavel 50 mg Tablet
 3. Varles 50 mg Tablet

Dex Forte 50 mg Fiyat

Dex Forte 50 mg fiyat 2022 yılı için hem 20’li hem de 30’lu film tabletler için ayrı olarak belirlenmiştir.

Dex Forte 50 mg 30’lu film tablet fiyatı65,74 TL
Dex Forte 50 mg 20’li film tablet fiyatı28.59 TL

Dex Forte 50 mg Tablet Hakkında Sık Sorulan Sorular

Eczacı olarak bu ilaç hakkında en çok karşılaştığım soruları aşağıda yanıtladım. Sizlerin farklı soruları varsa lütfen yorumlar kısmından sorularınızı sorun. Ortalama 3 gün içinde sorularınızı cevaplıyorum. Bu içeriği oluştururken Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu internet sitesinde yer alan Dex Forte 50 mg tablet prospektüs bilgisinden faydalandım.

Sonuç olarak DexForte 50 mg tablet gibi nonsteroid antiinflamatuvar etki gösteren preparatlar hastalık seyrini iltihabı baskılayarak pozitif anlamda etkiler. NSAİİ gurubunda yer alan ilaçların temel çalışma prensibi ağrıya sebebiyet veren iltihabı, prostaglandin denilen moleküllerin çoğalmasını engelleyerek baskılamasıdır. Bu sebeple iltihabın sebebiyet verdiği ağrılarda (Örnek olarak; iltihaplı romatizma ağrılarını gösterebilirim) hekimler tarafından tedavilerde tercih edilir.

Son Günceleme 2 yıl önce Ecz. Nihat Bilgin

5/5 - (1 {Oy})

Ecz. Nihat Bilgin

Merhaba! Ben Ecz. Nihat Bilgin. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum.

İstanbul'da eczacılık mesleğimi gerçekleştiriyorum. İlaç sektörü çok dinamik ve bilgiyi hep taze tutmak gerekiyor.
Bu sebeple EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı) kazanarak şuan uzman eczacılık eğitimi alıyorum.

İlaçları doğru kullanmak hayati öneme sahip bu yüzden hastaların klinik ve şahsi durumuna göre doğru ilacı, doğru süre ve pozolojide, en doğru maliyetle almasını sağlamak akılcı ilaç kullanımı için vazgeçilmez.

Edindiğim bilgi ve tecrübeyi sizlerle paylaşmak için Türkiye'nin Ecza Platformu hepsiecza.net'i kurdum.

“Dex Forte 50 mg Ne İşe Yarar? Eczacıdan ⚕️” üzerine bir yorum
 1. Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Benim sormak istediğim diş ameliyatı oldum. 2 diş çekimi kist temizliği sorasında sinüs açılması ve 40 dikiş. Çok ağrım oluyor günde 4 saatte bir içip rahatlıyorum ama çok fazlaysa ne sorunlar olabilir.

  Yanıtla
Yorum yapın