Advantan Krem Ne İşe Yarar? 9 Ciddi Faydası

Advantan krem ne işe yarar?; egzama kremi olarak bilinen Advantan Krem, egzama, pityriasis rosea, atopik dermatit gibi cilt hastalıklarını, iltihabik ve alerjik deri reaksiyonlarını baskılayıcı özelliği vardır; kaşınma, yanma gibi deri reaksiyonlarını rahatlatmaya yarayan bir kremdir.

Yüksek su ve düşük yağ içeriğine sahip bu kremde düşük miktarda kortizon bulunur; dolayısıyla doktor tarafından reçetelendirilmeden kullanılması önerilmez. Akut ve akıntılı egzama için sıklıkla reçetelendirilen bu ilacın; neye iyi geldiği, nasıl kullanılacağı ve yan etkilerinin neler olduğu bir eczacı olarak sizlere aktaracağım.

Doktor tarafından egzama gibi cilt hastalıklarında sıklıkla reçetelendirilen kremin etken maddesi: Her 1 mg krem, 1mg metilprednisolon aseponat (Yüzde 0.1) içerir.

Advantan krem

Krem formunda olması sayesinde yağlı ciltlerde ve sulu lezyonlarda tercih edilir; kutanöz emülsiyon, yağ içinde su emilsiyonu ve beyaz opak emülsiyon da farmasötik formlarıdır.

Egzama kremi, formu itibariyle deriye ince bir tabaka halinde sürülerek kullanılır ve başka bir kullanım şekli yoktur. Buna ilaveten deride görülen egzamayı baskılayarak kaşıntıyı giderme görevi görür ve bu sebeple kaşıntı ilaçları kategorisinde yer alır.

Cilt rahatsızlıklarını tedavi edici yönüyle sıklıkla tercih edilen Advantan krem ruhsat sahibi Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş’ dir ve 15, 30 veya 60 gramlık tüplerde beyaz/mavi/sarımsı ambalajıyla satışa sunulur.

Doktorların egzama tedavisinde çok fazla tercih ettiği başka bir ilaç olan Fucicort krem hakkında yazdığım, Fucicort Krem Ne İşe Yarar? 8 Önemli Faydası ⚕️ içeriğini de okumanızı tavsiye ederim.

Advantan Krem Ne İçin Kullanılır?

Advantan krem nedir?; egzama kremi olarak bilinen bu ilaç bir glukokortikoid’dir, etken madde olarak metilprednisolon içerir; vücutta egzama, p.rosea, atopik dermatit gibi cilt hastalıklarında; kızarıklık, şişlik yanma ve kaşınma deri reaksiyonlarında kullanılan bir kremdir.

Bununla birlikte egzama kremi, vücudun açık ve tüylü bölgeleri için kullanıma uygundur ancak geniş bölgelere yayılmaması gereklidir. Tüylü bölgelerde iltihabı, kaşıntıyı ve yanmayı giderir, rahatlatır ve geriletir; buna ilaveten

Alerjik ve temas nedenli ortaya çıkan deri lezyonlarında tercih edilen Advantan krem ne için kullanılır?;

 • Akut eksojen (alerjik kontakt dermatit),
 • Toksik dejeneratif egzama, numüler (mikrobik) egzama, dishidrotik egzama
 • Atopik dermatit (nörodermatit) seboreik egzama,
 • Gravitasyonel egzama,
 • Solar dermatit (ağır güneş yanığı),
 • Sınıflandırılmamış egzama (mayasıl) tedavisinde endikedir.

Egzama kremi, vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihabı önlerken alerjik deri tepkilerini baskılar; deri kalınlaşması, deri yüzeyinde tabaka oluşumu, ödem ve kaşıntı gibi deri sorunlarını hafifletir.

faydaları nelerdir

Advantan Krem Faydaları Nelerdir?

Krem, etken ve yardımcı maddeleri sayesinde insan vücuduna pek çok faydası bulunmaktadır; doktorlar tarafından sıklıkla egzama hastalığında reçetelendirilmektedir. Advantan Krem Egzama ve diğer deri/cilt sorunlarıyla mücadele eder ve bunların biyolojik faktörleri azaltmayı sağlar.

Deriye hafifçe sürülerek uygulanan ve Egzamanın her türünde doktor tarafından reçetelendirilen Advantan krem faydaları nelerdir?;

 1. Krem ani gelişen egzama,
 2. Sinirsel nedenlere bağlı deride kabartılı ve kızarıklıklarla seyreden kaşıntılı kronik deri iltihabı,
 3. Temas egzaması,
 4. Bozulmaya yol açan egzama (dejeneratif egzama),
 5. Sulu egzama,
 6. Kaşıntılı deride madeni para şeklinde döküntülerle seyreden egzama,
 7. Çocuklarda görülen egzama
 8. Herhangi başka bir şekilde sınıflandırılmamış olan egzamada
 9. Akut ve akıntılı egzama

Egzama gibi rahatsızlıklarda sıkça tercih edilen kremin etken ve yardımcı maddeleri bazı kimselerde çok farklı etkilere neden olabilmektedir. Dolayısıyla doktor tarafından önerilmediği sürece kullanılmamalıdır; çok güçlü olmasa da kortizon içermesiyle birlikte uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır. Bununla birlikte dikkat edilmediği takdirde pek çok sağlığı negatif yönde bozabilecek yan etkileri bulunmaktadır, dolayısıyla kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken unsurları vardır.

Cildi kuru, hassas ve hemen kızarmaya meyilli olanlar için Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Zennure Takcı‘nın ”Kuru, Hassas ve Atopik Cilt Bakımı” Konulu Youtube videosunu sizlerle paylaşmak istedim.

YouTube video

Advantan Krem Nasıl Kullanılır?

Advantan 01 Krem, çok güçlü olmasa da içerisinde kortizon barındırmaktadır; kortizon glukokortikoid adı verilen kortikoid hormonudur ve insan vücudunda doğal olarak sentezlenir. Vücudun bağışıklık sisteminin doğal tepkilerini azaltır ve bu yönüyle iltihaplanma tepkileri de baskılar ya da hafifletir. Ancak yanlış kullanım veya fazla doz alımında çok ağır tıbbi sorunlara yol açabilir, bununla birlikte vücudun enfeksiyonlarla savaşma becerisini de zayıflatır.

Başta egzama olmak üzere pek çok deri ve cilt rahatsızlıklarında tercih edilen Advantan krem nasıl kullanılır?;

 • Günde bir kez olmak üzere ince tabaka halinde hastalıklı bölgeye sürülür.
 • Yetişkin bireylerde yüzeysel (topikal) olarak 12 hafta kullanılmalıdır ve bu süre aşılmamalıdır.
 • Haricen hastalıklı deriye hafifçe sürülür ve başka kullanım şekli yoktur.

1 defalık doz aşımı ve geniş deri bölgesine yayılmasında veya kaza ile yutulmasında belirlenen risk faktörü yoktur ancak doz aşımıyla birlikte göz; ağız, burun ve kulak gibi organlar ile iç organlardan uzak tutulması tavsiye edilir.

Krem içerisinde kortizon barındırmasıyla birlikte lezyon baskılandıktan sonra derhal bırakılmalıdır; doktor görüşüyle Advantan krem prospektüs içerisinde yer alan en fazla 12 haftalık kullanım süresi kısaltılabilir.

Kimler kullanamaz

Advantan Krem Kullananlar Bu Belirtiler Varsa Kullanmasın

Uzmanların Advantan krem yorum özelinde değerlendirmeleri glukokortikoid grubunda yer alması; kortizon içermesi, etken ve yardımcı maddelere karşı alerji oluşumunda çok ağır tıbbi sorunlara yol açabileceği yönündedir. Otoimmün hastalıklarda, iltihabı baskılama özelliğiyle sıklıkla kullanılan glukokortioidler etkili bir ilaçtır ve Advantan krem de bu grupta yer alır. Etkili olmasıyla birlikte bazı yan etkileri de bulunmaktadır.

Bağışıklık sistemi üzerinde etki ederek çalışan Advantan krem kullananlar şu bulgulara sahipse kremi kullanmaması gereklidir;

 • Kremin içeriğinde bulunan metilprednisolon aseponata veya içeriğindeki maddelerden herhangi birine karşı bir hassasiyet (alerji),
 •  Tedavi edilecek alanda tüberküloz (verem), sifiliz (frengi) nedeniyle oluşmuş bir bozukluk veya hasar,
 • Tedavi alanında viral hastalıklar (su çiçeği/varicella, herpes zoster) ve gül hastalığı (rosacea),
 • Ağız civarında deri iltihabı (perioral dermatit); deride yara ve akne,
 • Derinin incelmesi ile sonuçlanan (atrofik) deri hastalıklarına ilişkin bir bozukluk veya aşı sonrası görülen deri reaksiyonları,
 •  Bakteri ve/veya mantar enfeksiyonu ile birlikte seyreden bir deri hastalığı.

Yukarıda ki bulgulardan birine veya birkaçına sahipseniz, egzama kremi sizin için uygun değildir; derhal ilacı kullanmayı bırakmalı, doktorunuz ile görüşmelisiniz. Bunlara ilaveten dikkatli kullanmanız gereken bazı unsurlar da bulunmaktadır, içeriği okumaya devam edin.

dikkat edilmesi gerekilenler

Advantan Krem Dikkat Edilmesi Gerekenler

Advantan m krem, doktor tarafından önerilmeden ve eczacıdan temin edilmeden kullanmak çok tehlikelidir ve çok ciddi tıbbi sorunlara yol açabilir. Kremi kullanan veya kullanacak kişi,  içerisinde barındırdığı etken ve yardımcı maddelerden birine veya birden fazlasına alerjisi olabilir. Kremi kullanılıp kullanılmamasına karar vermeden önce mutlaka kişi etken ve yardımcı maddelere alerjisinin olup olmadığından emin olmalıdır. Bununla birlikte alerjik reaksiyonların durumu ise sadece uzman görüşü ve uzman tetkikleri ile ortaya koyulabilir; dolayısıyla çevrenin önerisi ile başlanması kesinlikle önerilmemektedir.

Kremin etken ve yardımcı maddelere alerjiniz yoksa Advantan krem dikkat edilmesi gerekenler şöyledir;

 • Kremin dahil olduğu glukokortikoidler ve özellikle de çocuklarda mümkün olan en düşük dozda kullanılmalıdır.
 •  Sadece istenen etkiye ulaşmak ve bu etkiyi korumak için gerekli olan süre boyunca kullanınız.
 •  Bakteri ve/veya mantar enfeksiyonu ile birlikte seyreden bir deri hastalığı varsa ilave uygun tedavi gereklidir.
 • Kremi kullanırken açık derin yaralarla ve mukoza ile temasından kaçınınız.
 • Kremin topikal olarak sürüldüğü deriye uygulanan kortikosteroidlerin geniş bir alana tatbik edilmeleri veya uzun süreli uygulamaları, özellikle kapalı pansuman altında tüm vücutta yan etki riskini belirgin bir şekilde artırır.
 • Geniş cilt alanları tedavi edilirken, emilim veya tüm vücudu etkileyen durumların ortaya çıkma olasılığı tamamen yok edilemeyeceğinden dolayı, tedavi süresi mümkün kısa tutulmalıdır.
 • Kremin içerisindeki iki yardımcı madde (setostearil alkol ve butilhidroksitoluen) deride bölgesel tepkilere (kontakt dermatit) sebep olabilir.
 • Butilhidroksitoluen gözlerde ve mukus membranlarında da (ağız boşluğu ve burun boşluğu) tahrişe sebep olabilir.

Bunlarla birlikte kremin kişide belirti ve bulgu olarak kendini gösterebileceği yan etkiler bulunmaktadır.

saklama koşulu

Advantan Krem Saklama Koşulları Nelerdir?

Advantan Krem, 15 g, 30 g ya da 60 g beyaz ila sarımsı renkte krem içeren, ağzı plastik kapakla kapatılmış, alüminyum tüplerde ve karton kutu içerisinde eczanelerde kullanılmak üzere satışa sunulmaktadır. Krem, çocukların ulaşamayacağı ve ışık görmeyen bir odada yaklaşık 20 ila 25 derece arasında saklanmalıdır; odanın ılık, nemsiz ve kilitli olmasına dikkat edilmelidir. Krem kullanılmadan önce son tüketim tarihiyle birlikte özel ambalajı kontrol edilmelidir ve ambalajının kaybolması halinde kullanılmaması şiddetle önerilir.

Yan etkiler

Advantan Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Krem içerisinde barındırdığı etken ve yardımcı maddeler nedeniyle etkili bir ilaçtır ve dolayısıyla ciddi yan etkilere sahiptir. Başta egzamayı gidermek olmak üzere pek çok cilt ve deri hastalığında tercih edilen krem, bağışıklık sistemi üzerinde etkilidir. İçerisinde çok güçlü olmasa da kortizon bulunur ve glukokortikoid grubunda yer alır. Dolayısıyla vücudun inflamasyon oluşturmasını engeller; beyaz kan hücrelerinin fonksiyonlarını sınırlandırır. Bununla birlikte bağışık sistemi yanıtını baskılar, doğal olarak üretilen steroidlerden daha güçlüdür ve sentetik yolla oluşturulmaktadır.

Egzama başta olmak üzere çeşitli otoimmün hastalıklarda doktor tarafından reçetelendirilen Advantan krem yan etkileri nelerdir?;

 • Kremin uygulama bölgesinde yanma, kaşıntı ve kabarıklık,
 • İlaca karşı aşırı duyarlılık,
 • Uygulama bölgesinde kuruluk, kızarıklık (eritem), deri üzerinde iltihaplı kesecikler (veziküller), kıl kökü iltihabı (folikülit), döküntü ve karıncalanma,
 • Deride mantar enfeksiyonu ve deride çatlaklar,
 • Sivilce (akne), irinli deri enfeksiyonu (piyoderma),
 • Kılcal damarların genişlemesi (telanjiyektaziler) ve deride incelme (atrofi),
 • Uygulama bölgesinde selülit, ödem ve tahriş.

Bunlarla birlikte kullanma talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki gözlemlenirse ilacın kullanımı derhal bırakılmalıdır; çok ciddi tıbbi sorunlara yol açabileceğinden doğrudan doktor ile iletişime geçilmelidir.

Advantan Krem Fiyatı

Advantan krem fiyatı, eczane perakende satış fiyatına göre KDV dahil 30 gramı 25.90 TL’dir. Advantan Krem Fiyatı 2022 yılı için 25.90 TL belirlense de kremin 15, 30 ve 60 gramlık reçetelendirilmesine göre değişkenlik gösterebilir.

Advantan Krem Hakkında Sık Sorulan Sorular

Advantan krem kullanımı tıpkı diğer ilaçlarda olduğu gibi hayati öneme sahiptir; hastaların klinik ve şahsi durumuna bağlı olarak doğru ilacı doğru şekilde kullanması ve bununla beraber ilaç hakkında detaylı bilgiye sahip olması gereklidir.

Bu yazıda verdiğim bilgiler T.İ.T.C.K internet sitesinde yer alan Advantan krem prospektüs bilgisinden alınmıştır.

Akılcı ilaç kullanımıyla birlikte ilaçların ciddi tıbbi sorunlara yol açmaması adına mutlaka doktor gözetiminde kullanmanız gereklidir. Aşağıda sık karşılaştığım soruları yanıtladım. Sizlerinde soruları varsa yorumlarda lütfen sorun, 3 gün içerisinde cevaplamaktayım.

Sonuç olarak, bu yazıda Advantan krem ne işe yarar?; sorusunun cevabıyla birlikte nasıl kullanılacağı, kremin içeriği, nelere dikkat edilmesi gerektiği ve yan etkileri gibi pek çok soruyu detaylıca cevapladım.

5/5 - (1 {Oy})

Ecz. Nihat Bilgin

Merhaba! Ben Ecz. Nihat Bilgin. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum.

İstanbul'da eczacılık mesleğimi gerçekleştiriyorum. İlaç sektörü çok dinamik ve bilgiyi hep taze tutmak gerekiyor.
Bu sebeple EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı) kazanarak şuan uzman eczacılık eğitimi alıyorum.

İlaçları doğru kullanmak hayati öneme sahip bu yüzden hastaların klinik ve şahsi durumuna göre doğru ilacı, doğru süre ve pozolojide, en doğru maliyetle almasını sağlamak akılcı ilaç kullanımı için vazgeçilmez.

Edindiğim bilgi ve tecrübeyi sizlerle paylaşmak için Türkiye'nin Ecza Platformu hepsiecza.net'i kurdum.

Yorum yapın